Veliki požar na mostarskoj deponiji izazvao gust dim i štetne materije, sve službe angažovane na gašenju
Zvaničnici Mostara apelovali su danas na građane da ne izlaze iz svojih domova zbog velikog požara koji je izbio na deponiji Uborak, odakle se širi gust dim sa štetnim materijama. Takođe je preporučeno da se ne koristi voda iz bunara i izvora u blizini deponije dok nadležne službe ne potvrde njenu ispravnost. Požar je prijavljen jutros u 9.15 sati i proširio se na skladišta, objekte i radne mašine, a svi zaposleni su evakuisani, prenosi portal Klix. Na terenu je angažovano sedam vatrogasnih vozila, 15 vatrogasaca, policija, pripadnici Oružanih snaga BiH i ekipe hitne pomoći, a tokom dana stigao je i gradonačelnik Mostara Mario Kordić. “Strogo se preporučuje izbegavanje bilo kakvih aktivnosti na otvorenom u širokom krugu oko deponije. Građani se pozivaju da zatvore sve prozore i vrata. Ovo je posebno važno u noćnim i jutarnjim satima kada atmosferske prilike spuštaju dim u najniže slojeve vazduha”, ističe se u saopštenju. Grad takođe savetuje da se voda iz otvorenih bunara i izvora u blizini deponije ne koristi sve dok nadležne sanitarne i higijensko-epidemiološke službe ne potvrde njenu bezbednost. Sve gradske službe, komunalna preduzeća i interventne jedinice maksimalno su angažovane na lokalizaciji požara. Požar gase vatrogasci sa više vozila, protivpožarni avion i Oružane snage BiH sa cisternama, a iz vazduha pomaže i er traktor.