Predsednik Srpske napredne stranke istakao značaj Vidovdana i posebno se obratio Srbima na Kosovu i Metohiji
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević uputio je čestitku svim Srbima povodom predstojećeg Vidovdana, sa posebnim osvrtom na Srbe koji žive na Kosovu i Metohiji. On je izjavu dao ispred Palate Srbija, gde je stigao na motoru sa oko 200 bajkera iz Novog Sada.
Vučević je naglasio da je Vidovdanski zavet živa reč i da nije mit, već obaveza koja traje kroz vekove. “Čekali smo nekad i vekovima da dočekamo sunce slobode. Daće Bog da što pre budemo mogli da se ovako okupimo na Gazimestanu i da možemo posetiti i Dečane i Arhangele i Pećku patrijaršiju i Gračanicu. Možda to nekom zvuči neverovatno, ali ako mi verujemo u to, možda nećemo dočekati mi, ali će dočekati naši potomci”, rekao je Vučević.
Govoreći medijima ispred Palate Srbija, Vučević je istakao da ne želi da utiče na učesnike skupa “Srbija naša porodica”, ali da je fokusiran na ključna nacionalna i državna pitanja. Takođe je naglasio da, iako dolazi sa severa Srbije, uvek je zagledan ka Kosovu i Metohiji i da razume značaj Republike Srpske.
“Baš neko iz Novog Sada, srpske Atine, koji kaže da je Beograd glavni grad svih nas, voleći svoj rodni grad najviše na svetu, ali kazujući uvek i govoreći glasno i jasno: Beograd je glavni grad svih građana Srbije i svih Srba gde god da žive”, izjavio je Vučević.
On je dodao da su za njega ključne teme bolji životni standard i kvalitet života građana. “Ljudi hoće da bolje žive, to je ključna poruka. Ljudi hoće da život, ovozemaljski, prolazan, ali život ovde provedu što bolje, a ne da razmišljaju da li će neki kreten da baci jaje, kamen ili nešto drugo”, rekao je Vučević.
Na pitanje o kutiji postavljenoj ispred Narodne skupštine, u kojoj se prikazuju snimci napada na prostorije i aktiviste stranke, Vučević je rekao da bi ta “crna kutija” trebalo da predstavlja opomenu i podsećanje na nasilje nad institucijama i građanima.
“Ta kutija opomene treba sve da nas podseti – bilo bi dobro ako bude mogla i duže da stoji na nekoj od lokacija, gde god već grad Beograd proceni da može – da podseti šta su sve radili oni koji se predstavljaju tobože kao mladost Srbije, da se oni bore za lepšu, uredniju, napredniju, pozitivniju Srbiju, Srbiju punu demokratskih vrednosti i tekovina, a činili su sve suprotno”, naveo je Vučević.
On je zaključio da su politički protivnici, govoreći o borbi protiv nasilja, sami činili nasilje, kao i da su, pričajući o ujedinjenju naroda, činili podele.