Connect with us

Politika

Komesarka Nataša Stanisavljević predstavila iskustva Srbije na forumu o migracijama u Njujorku

Srpska delegacija učestvovala na Drugom međunarodnom forumu za pregled migracija, fokus na zaštiti prava migranata

Published

on

Foto Izvor:

Srpska delegacija učestvovala na Drugom međunarodnom forumu za pregled migracija, fokus na zaštiti prava migranata

Komesarka za izbeglice i migracije Republike Srbije Nataša Stanisavljević učestvovala je na Drugom međunarodnom forumu za pregled migracija (IMRF), održanom u Njujorku od 5. do 8. maja. Forum je organizovan u okviru Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i predstavlja ključnu globalnu platformu za praćenje sprovođenja Globalnog sporazuma o sigurnim, uređenim i regularnim migracijama.

Na plenarnoj sednici, komesarka Stanisavljević naglasila je da se Srbija nalazi na raskršću različitih migracionih tokova, kao zemlja porekla, tranzita i sve više destinacije za radne migracije. Istakla je da dugogodišnje iskustvo Srbije u upravljanju migracijama oblikuje pristup koji stavlja dostojanstvo svakog pojedinca i zaštitu najranjivijih kategorija u središte pažnje, uz puno poštovanje ljudskih prava migranata.

Komesarka je podsetila da je Srbija tokom devedesetih godina primila više od 600.000 izbeglica, od kojih je preko 400.000 integrisano kroz sticanje državljanstva. Takođe, navela je kontinuiranu brigu o oko 200.000 interno raseljenih lica sa AP Kosovo i Metohija, koji žive u centralnoj Srbiji. Od 2015. godine, Komesarijat za izbeglice i migracije pružio je podršku za više od 1,5 miliona migranata iz više od 120 zemalja.

U svom izlaganju, komesarka Stanisavljević potvrdila je čvrstu opredeljenost Republike Srbije za punu implementaciju Globalnog sporazuma o migracijama i nastavak aktivne međunarodne saradnje u ovoj oblasti. Posebno je naglašena uloga Srbije u unapređenju globalnog sistema upravljanja migracijama kroz saradnju, solidarnost i razmenu znanja.

Učešće Republike Srbije na forumu realizovano je uz podršku nemačke razvojne saradnje, kroz partnerstvo sa GIZ-om.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politika

Ministarka Stamenkovski pozvala građane na skup ispred Skupštine u subotu

Ministarka za rad najavila okupljanje u Beogradu, ističući obnovu dijaloga i važnost slobode

Published

on

By

Ministarka za rad najavila okupljanje u Beogradu, ističući obnovu dijaloga i važnost slobode

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski pozvala je građane da prisustvuju velikom skupu koji će biti održan u subotu na platou ispred Narodne skupštine u Beogradu. Kako je istakla, cilj okupljanja je potvrda, kako je navela, istorijske odluke i isticanje slobode kao najvažnije vrednosti.

Stamenkovski je u svojoj izjavi naglasila da se politički život vraća u Srbiju, napominjući značaj obnove dijaloga i dogovora među svim akterima društva. Prema njenim rečima, aktuelni period je vreme povratka normalnosti, ali i odgovornosti svih građana bez izuzetka.

Ona je navela da je predstojeće okupljanje u subotu drugačije od prethodnih, naglašavajući važnost zajedništva i podrške uoči Vidovdana. „Politički život se vraća u Srbiju. Ovo su dani obnove dijaloga, dogovora, razgovora… Vraća se normalnost. Ali i odgovornost svih, bez razlike“, poručila je ministarka.

Organizatori očekuju veliki odziv građana i naglašavaju miran karakter skupa, sa posebnim akcentom na isticanje slobode i zajedničkih vrednosti. Dodatne informacije o tačnom vremenu okupljanja i programu nisu objavljene.

Zvaničnici pozivaju sve zainteresovane da se priključe događaju i na taj način doprinesu, kako je navedeno, potvrdi zajedničkih ciljeva i vrednosti.

Pročitaj još

Politika

’27. JUNA ORGANIZUJEMO SUSRET LJUDI KOJI VOLE NAŠU OTADŽBINU’ Predsednik Vučić pozvao građane na veliki skup u centru Beograda

Predsednik Srbije pozvao građane na okupljanje radi razgovora o budućnosti i napretku zemlje

Published

on

By

Predsednik Srbije pozvao građane na okupljanje radi razgovora o budućnosti i napretku zemlje

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je građane na veliki skup koji će biti održan 27. juna u centru Beograda, sa ciljem razgovora o budućnosti Srbije i njenom razvoju. Vučić je u svom obraćanju istakao da je Srbija u poslednjih deset godina ostvarila snažan napredak, zahvaljujući strpljenju i odgovornosti građana, navodeći povećanje investicija, plata, penzija, kao i izgradnju novih infrastrukturnih objekata.

“Srbija je u poslednjoj deceniji napredovala mnogo, snažno. Sve to, dragi građani, postigli smo zahvaljujući vama, vašoj trpeljivosti, vašem strpljenju, vašem odgovornom i ozbiljnom pristupu. Danas je Srbija zemlja koja raste među najbržim u Evropi, zemlja rekordnih investicija, većih plata i penzija, novih puteva, pruga, fabrika, bolnica i škola. Sve to uspeli smo ujedinjeni i zajedno”, izjavio je predsednik Vučić.

Skup će, prema njegovim rečima, biti prilika da građani razgovaraju o izazovima i planovima za budućnost zemlje. Predsednik je naglasio važnost zajedništva i pozvao sve koji vole svoju otadžbinu da prisustvuju događaju u centru Beograda.

Zvanična izjava navodi da je cilj okupljanja podsticanje dijaloga o napretku Srbije i daljim koracima u razvoju društva i ekonomije.

Pročitaj još

Politika

JEZIVE PRETNJE SMRĆU PREDSEDNIKU VUČIĆU I NJEGOVOJ PORODICI! Uhapšen muškarac u Beogradu: Na društvenim mrežama objavljivao UŽASNE stvari, spominjao I DECU! (FOTO)

Policija i Služba za borbu protiv terorizma priveli osumnjičenog, određeno zadržavanje do 48 sati

Published

on

By

Policija i Služba za borbu protiv terorizma priveli osumnjičenog, određeno zadržavanje do 48 sati

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije i Službe za borbu protiv terorizma priveli su muškarca V. R. (42) u Beogradu zbog sumnje da je putem društvenih mreža upućivao pretnje predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću, njegovoj porodici, članovima Vlade i policijskim službenicima.

Prema navodima nadležnih organa, osumnjičeni je u prethodnom periodu na jednoj društvenoj mreži delio sadržaje kojima je ugrožavao sigurnost navedenih lica. Policija je reagovala po nalogu Posebnog odeljenja za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.

“Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 časova i on će, uz krivičnu prijavu, biti priveden nadležnom tužilaštvu”, saopšteno je iz policije.

U ovom trenutku istraga je u toku i prikupljaju se relevantni dokazi vezani za objavljene sadržaje. Za delo za koje se sumnjiči, predviđena je odgovarajuća krivična odgovornost u skladu sa zakonima Republike Srbije.

Iz policije navode da su ovakve pretnje posebno ozbiljno tretirane kada su usmerene ka najvišim državnim funkcionerima i članovima njihovih porodica, kao i prema drugim pripadnicima državnih struktura.

“Istraga je u toku”, potvrđeno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Pročitaj još

U Trendu