Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila da sudbina devetorice otetih radnika i dalje nije poznata, dok se porodice i dalje nadaju istini
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je danas da je otmica devet radnika površinskog kopa Belaćevac, koju su izveli pripadnici takozvane Oslobodilačke vojske Kosova na ovaj dan 1998. godine, predstavljala uvod u masovno nasilje nad srpskim i drugim nealbanskim civilima tokom oružanih sukoba na Kosovu i Metohiji. Kako je navedeno, sudbina otetih radnika do danas nije poznata, što dodatno produžava patnju njihovih porodica.
U zvaničnom saopštenju Kancelarije istaknuto je da međunarodni istražni organi nisu uložili dovoljno napora da razjasne ovaj, kao i brojne druge zločine na teritoriji Kosova i Metohije. Takođe, navodi se da nadležni organi u Prištini ne preduzimaju aktivnosti da rasvetle ovaj događaj, već, kako je ocenjeno, nastavljaju da grade politički sistem u kojem su Srbi i sve što je srpsko nepoželjni.
Kancelarija je naglasila da se i danas na Kosovu i Metohiji, pod izgovorom demokratskih vrednosti, vrše pritisci i postupci koji za posledicu imaju ugrožavanje prava srpske zajednice. Porodice otetih, prema navodima iz saopštenja, i dalje čekaju informacije o sudbini svojih najbližih, dok izostanak rezultata u istragama dodatno otežava situaciju.
“Međunarodni istražni organi nisu svojevremeno uložili dovoljne napore da ovaj i mnogi drugi zločini na Kosovu i Metohiji budu rasvetljeni, a Priština, ne samo da ne pokušava da se suoči sa ovom mračnom stranicom istorije, već nastavlja da nadgrađuje ideologiju mržnje i da na njoj konstruiše politički sistem u kojem su Srbi i sve što je srpsko nepoželjni”, navodi se u saopštenju Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Prema istom izvoru, poziva se na nastavak istraga i otkrivanje istine o otmici i sudbini devet rudara, kako bi porodice konačno dobile odgovore koje čekaju više od dve decenije.