Connect with us

Ostali sportovi

McLaren najavljuje nova unapređenja u Formuli 1, slede promene već u Kanadi

Rob Marshall otkriva planove tima iz Vokinga za još veća tehnička poboljšanja, dok Lando Norris nastavlja borbu sa konkurencijom

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Rodrigo abd

Rob Marshall otkriva planove tima iz Vokinga za još veća tehnička poboljšanja, dok Lando Norris nastavlja borbu sa konkurencijom

McLaren, jedan od najpoznatijih timova u istoriji Formule 1, ulazi u treću uzastopnu sezonu sa jasnom ambicijom da se vrati na sam vrh šampionata. U poslednje tri godine tim iz Vokinga beleži konstantan napredak, a vozač Lando Norris bio je blizu osvajanja titule protiv Maksa Verstapena 2024. godine. Godinu dana kasnije Norris je uspeo da postane šampion, dok je sezona 2026. okrenuta u korist McLarena i njegovih interesa.

U timu su odlučni da budu glavni konkurent Mercedesu, koji predvodi tinejdžerska senzacija Antonelli. Trka u Majamiju bila je jasna potvrda potencijala McLarena, a inovativni pristup unapređenjima izaziva zavist među konkurencijom. Tehnički direktor Rob Marshall ističe: “Mi smo tim koji uvodi manji broj poboljšanja, ali su ona uvek značajna.” Marshall je došao iz Red Bulla i već dve sezone vodi tehničku transformaciju tima.

Tajna uspeha leži u modernom aerodinamičkom tunelu i savršenoj sinergiji između fabrike i staze — ključnoj stavki u eri ograničenih troškova i sve bržih tehnoloških promena. “Imamo sposobnost efikasnosti. Odričemo se nekih stvari koje bismo mogli ranije implementirati kako bi performanse bile bolje, ali kada ih uvedemo kao veći paket unapređenja, one se međusobno pojačavaju umesto da se poništavaju,” objašnjava Marshall tokom obilaska Tehnološkog centra McLarena.

McLaren planira nova poboljšanja već za Veliku nagradu Kanade. “Pre nego što to shvatiš, imaćeš gotovo novi bolid zahvaljujući ovom načinu rada. I biće još novih delova u Kanadi… Mislim da je ovo najefikasniji način za isporuku unapređenja, iako nije najbrži”, kaže Marshall. On naglašava da tim razmišlja dugoročno i da svaki detalj doprinosi konačnom paketu koji stiže na stazu.

U fabrici McLaren koristi jedan od četiri raspoloživa šasija za razvoj tokom godine. Zbog ograničenja budžeta i pravila testiranja, broj šasija je strogo kontrolisan — samo tokom evropske turneje češće se vraćaju na doradu. Poseban fokus stavljen je na sopstveni menjač i prilagođavanje svakom pojedinačnom stazi korišćenjem dinamičkog testnog stola.

Nova pravila koja stupaju na snagu donose velike promene oko energetske efikasnosti bolida: “Reč je o propisu koji daje manje energije nego što ti treba za trku. To generiše probleme s povraćajem i upotrebom energije tokom vožnje — naš zadatak je da svaki dostupan gram energije iskoristimo precizno i efikasno”, kaže inženjer iz McLarena.

Tehnološki centar tima odiše tradicijom: tu su legendarni modeli iz zlatne ere saradnje sa Hondom (Prost, Sena), bolidi koje su vozili Hakineni Kultaard ili Hamilton i Alonso sa početka ovog veka, pa čak i eksperimentalni model s motorom Lamborghini koji nikada nije stigao do trkačke staze. Nova pravila predstavljaju neistražen teren: “U svakom detalju krije se mogućnost za dodatni učinak — sada treba raditi jer će kasnije biti teže napredovati”, zaključuje Marshall.

McLarenov pristup donosi stabilan napredak bez žurbe; umesto malih čestih promena biraju velike pakete unapređenja nakon temeljnih analiza, što im omogućava konkurentnost u sve zahtevnijem svetu Formule 1.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Francesco Bagnaia otkrio detalje prelaska u Apriliju i dao savet Pedru Acosti o saradnji sa Markom Markecom

Pecco Bagnaia potvrdio četvorogodišnji ugovor sa Aprilijom, ističući podršku tima i važnost dobrih odnosa sa Markom Markecom za Pedra Acostu

Published

on

By

Pecco Bagnaia potvrdio četvorogodišnji ugovor sa Aprilijom, ističući podršku tima i važnost dobrih odnosa sa Markom Markecom za Pedra Acostu

Francesco ‘Pecco’ Bagnaia, dosadašnji vozač Ducatija, konačno je javno govorio o svojoj budućnosti u MotoGP šampionatu nakon što je Aprilija zvanično objavila da ga angažuje na naredne četiri sezone. Ova vest usledila je dan nakon što je Ducati potvrdio njegov odlazak iz tima, a Bagnaia istakao da su tokom prethodne godine određene stvari počele da se menjaju, što ga je navelo na razmišljanje o novim izazovima.

Bagnaia je zajedno sa svojim sadašnjim timskim kolegom Markom Markecom i naslednikom Pedrom Acostom govorio o atmosferi u timu i podelio savete koji bi mogli biti korisni mladom španskom vozaču. “Veoma sam zadovoljan. Borio sam se za ovaj dugoročni ugovor. Podrška Aprilije bila je neverovatna, imamo iste ciljeve. Sada nas očekuje još 13 trka do kraja sezone i idemo dobrim putem”, izjavio je Bagnaia.

Govoreći o prošloj sezoni, italijanski vozač priznao je da nije bila najbolja: “Prošla godina nije bila sjajna za mene. Pateći kroz sezonu, posle trke u Japanu počeo sam ozbiljno da razmatram druge opcije. Imao sam mnogo ponuda, ali mi je bio važan dugoročan projekat.”

Na pitanje o odnosu sa timskim kolegama i uticaju Marka Markeza na atmosferu u garaži, Bagnaia je istakao: “Nikad nisam imao loš odnos ni sa jednim kolegom iz tima, atmosfera će biti dobra. Verujem u odnose među ljudima – tri godine su dug period u našem sportu, a četiri su još duže. Verujem u projekat i potrebno nam je vreme da vidimo kuda to vodi. Veoma sam srećan jer sam tražio više od njih i oni su bili zadovoljni što to želim.”

Posebno zanimljiv deo razgovora bio je savet upućen Pedru Acosti vezano za saradnju sa Markom Markecom: “Mark Markez nije monstrum, možeš imati dobar odnos s njim. Nadam se da neće biti monstrum…” rekao je Bagnaia uz osmeh.

Bagnaia će do kraja aktuelne sezone nastupati za Ducati još 13 trka pre nego što obuče boje Aprilije, dok će Pedro Acosta zauzeti njegovo mesto i prvi put sarađivati sa iskusnim Markezom kao timskim kolegom.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Mohamed Ben Sulayem bez ograničenja mandata na čelu FIA nakon izmena statuta

FIA je odobrila predlog Mohameda Ben Sulayema o ukidanju limita od tri mandata, što omogućava produženje njegovog rukovodstva do najviše 2032. godine.

Published

on

By

FIA je odobrila predlog Mohameda Ben Sulayema o ukidanju limita od tri mandata, što omogućava produženje njegovog rukovodstva do najviše 2032. godine.

Mohamed Ben Sulayem, aktuelni predsednik Međunarodne automobilske federacije (FIA), može ostati na čelu organizacije duže nego što je to ranije bilo dozvoljeno, nakon što je FIA zvanično ukinula ograničenje od tri mandata. Ova odluka doneta je na vanrednoj Generalnoj skupštini u Makau, gde je više od 90% članova glasalo za promenu statuta.

Prema novim pravilima, predsednici FIA i drugih ključnih tela poput antidoping komiteta i odbora za kontrolu troškova Formule 1 više nisu ograničeni na tri četvorogodišnja mandata. Time se izjednačava mandatna struktura sa Svetskim savetom za automobilizam i Senatom FIA. Takođe, terminologija tela koja odgovaraju Svetskom savetu je harmonizovana – sada se svi nazivaju komisijama, a proces izbora predsednika, potpredsednika i članova komisija je pojednostavljen. Sve komisije će ubuduće odgovarati direktno Svetskom savetu za automobilizam.

Ben Sulayem (64) prošle godine nije imao protivkandidata na izborima, nakon što su uvedene kvote za potpredsednike iz šest svetskih regiona. Fabiana Ecclestone, supruga Bernija Ecclestonea, bila je jedina kandidatkinja iz Južne Amerike i već deo tima Ben Sulayema, što joj je praktično onemogućilo kandidaturu za predsednicu.

Carlos Sainz je razmatrao mogućnost kandidature za predsednika FIA 2025. godine, ali se povukao nakon procene obima posla i izazova koje ta funkcija nosi. Ipak, nije isključio mogućnost da se u budućnosti ponovo kandiduje. Njegov sin Carlos Sainz Jr., vozač Williamsa u Formuli 1, prokomentarisao je tu odluku: „Radujem se kao njegov sin, ali mi je žao kao vozaču“, izjavio je nakon saznanja o povlačenju svog oca iz trke za čelnu poziciju FIA.

Iako su limiti po broju mandata ukinuti, ostaje pravilo da predsednik ne može ostati na funkciji posle navršenih 70 godina života. To znači da bi Mohamed Ben Sulayem mogao voditi FIA do najviše 2032. godine.

Ova promena dodatno komplikuje mogućnost smene rukovodstva u narednim godinama i jača poziciju trenutnog predsednika u sportskom svetu.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Karlos Sainc: Fokusiran sam na napredak Vilijamsa, o budućnosti ću razmišljati tek posle leta

Španac ističe da je prioritet nastavak saradnje sa Vilijamsom, dok poboljšanja na bolidu očekuje tek u poslednjoj trećini sezone

Published

on

By

Španac ističe da je prioritet nastavak saradnje sa Vilijamsom, dok poboljšanja na bolidu očekuje tek u poslednjoj trećini sezone

Karlos Sainc, vozač tima Vilijams, istakao je pred trku za Veliku nagradu Austrije da mu je trenutno u fokusu isključivo rad na napretku ekipe i rešavanje tehničkih izazova, a da će o svojoj budućnosti razmišljati tek po završetku letnje pauze. Predstojeća trka na stazi Red Bul Ring donosi dodatni izazov zbog visokih temperatura i nadmorske visine od oko 700 metara, što dodatno opterećuje mehaničke komponente bolida. Sainc smatra da su ovakvi uslovi često ključni za vozače koji umeju da izvuku maksimum iz zahtevnih situacija.

“U Barseloni je bilo veoma toplo, ali smo tada bili na nivou mora. Ovde imamo i visinu koja sigurno menja stvari. Oduvek je ovo bila teška trka za kočnice i motor, pa verujem da neće svi završiti”, rekao je Sainc i dodao: “Nadam se da ćemo mi biti među onima koji će doći do cilja i pokušati da osvojimo bodove.” Nakon slabijeg plasmana u Barseloni, gde nije uspeo da uđe među deset najboljih zbog ograničenja bolida, Sainc želi povratak u bodove upravo u Austriji.

Govoreći o unapređenjima na bolidu FW48, Španac je naglasio da se značajnija poboljšanja očekuju tek u poslednjem delu sezone: “Već sam najavio timu da ne očekujemo velike korake sve do poslednje trećine sezone. Do tada ćemo donositi manje novitete koji bi mogli pomoći da ostanemo blizu top 10 ili bar ne izgubimo priključak. Najvažnije mi je trenutno skupljati bodove kao što smo uspeli u Kanadi ili Majamiju”, izjavio je Sainc.

Pitanje njegove budućnosti postalo je aktuelno s obzirom na to da mu ugovor sa Vilijamsom ističe krajem 2026. godine. Na direktno pitanje engleskog kolege o potencijalnim pregovorima sa drugim timovima, Karlos Sainc odgovorio je otvoreno: “Iskreno, ne gledam okolo jer imam previše posla ovde i mnogo vremena provodim sa timom — od simulacija do brojnih sastanaka proteklih meseci. Rekao sam svom menadžerskom timu (Caco Oñoro i Karlos Sainc stariji) da me ostave na miru do letnje pauze kako bih mogao maksimalno pomoći Vilijamsu.” On naglašava važnost lične etike i angažovanja oko svakog segmenta tima.

Sainc dodaje: “Naravno, tokom odmora će biti vreme za razmišljanje o opcijama. Mislim da ekipa zna moje namere — želim dugoročnu saradnju jer verujem u ovaj projekat.” Ipak, napominje da pre nove odluke želi videti konkretne pomake unutar tima: “Nije samo stvar performansi već procesa i rada iza kulisa. Sa Džejmsom Voulzom (direktor tima) i ostatkom rukovodstva pokušavam utvrditi gde su nastali problemi prošle zime i kako ih najbrže prevazići.”

Zahvaljujući iskustvu stečenom kroz karijeru u Red Bulu (Toro Roso), Renou, Meklarenu, Ferariju i sada Vilijamsu — uz podršku porodice preko Kakoa Oñora i Karlosa Sainca starijeg — španski as ističe odgovornost prema timu kao glavni prioritet: “Idealno bi bilo ostati ovde dugoročno, ali moram prvo videti dovoljno pozitivnih promena unutar Vilijamsa pre nego što donesem konačnu odluku”, zaključio je Karlos Sainc.

Pročitaj još

U Trendu