Gradonačelnik Beograda predstavio planove za rekonstrukciju saobraćajnica, izgradnju mosta i obnovu tramvajskog voznog parka
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić obratio se danas javnosti na konferenciji u Starom dvoru, gde je detaljno govorio o aktuelnim infrastrukturnim projektima u prestonici. Najvažnije teme bile su radovi na Bulevaru despota Stefana, izgradnja novog mosta preko Save i obnova tramvajskog voznog parka.
Šapić je istakao da Bulevar despota Stefana neće biti u potpunosti zatvoren tokom radova. Prema njegovim rečima, privremena obilaznica kroz Poenkareovu ulicu je već uspostavljena, a deo bulevara biće zatvoren za saobraćaj na šest do sedam meseci dok traju radovi na izmeštanju instalacija. Nakon toga, uvek će biti prohodna barem jedna traka, čak i tokom iskopavanja tunela. “Bulevar će biti prohodan makar u jednoj traci i tokom daljih radova”, izjavio je Šapić.
Govoreći o izgradnji tunela, Šapić je naglasio da se trenutno čeka završetak procesa izmeštanja instalacija zbog problema sa prostorom za njihovo premeštanje, što će potrajati skoro godinu dana. Tek nakon toga započeće iskopavanje tunela.
Osvrćući se na izgradnju novog mosta preko Save, Šapić je naveo da radovi napreduju planiranom dinamikom i da nema većih kašnjenja, uz napomenu da je došlo do manjeg zastoja zbog nesrećnog slučaja na gradilištu. Gradonačelnik očekuje da most bude pušten u upotrebu na proleće ili leto 2027. godine, u vreme otvaranja sajma Expo 15. maja. Takođe je najavio da će most predložiti za naziv “Novi srpski most”.
Šapić je izvestio i o drugim infrastrukturnim projektima. Radovi na pristupnoj saobraćajnici na kružnom toku u ulici Vladimira Popovića su u toku, dok se završetak dugotrajnih radova u Karađorđevoj ulici očekuje u aprilu. Gradonačelnik je naglasio da su ovi projekti deo priprema grada za međunarodne događaje i unapređenje saobraćajne infrastrukture.
Na Novom Beogradu, radovi na podvožnjaku ispod pruge u Bulevaru umetnosti produženi su do kraja godine zbog složenih uslova, budući da železnički saobraćaj nesmetano funkcioniše tokom izvođenja radova.
Gradonačelnik je podsetio i na modernizaciju Autobuske stanice, kao i na izgradnju nove stanične zgrade površine 27.000 kvadratnih metara. Najavio je da će na jesen Pariska ulica biti zatvorena za automobilski saobraćaj, dok će tramvaj nastaviti da saobraća. Planirano je i uvođenje električnih vozila nalik na stare tramvaje, koji bi saobraćali češće i omogućili bolju povezanost sa ostalim linijama.
Šapić je istakao da su radovi na platou ispred Hrama svetog Save podeljeni u dve faze, sa planom da Karađorđev park i prostor oko Hrama budu u potpunosti uređeni tokom naredne godine.
U vezi sa gradskim prevozom, gradonačelnik je najavio nabavku i remont 29 “španskih” tramvaja, dok je jedan iz te serije potpuno uništen. Remont će obuhvatiti zamenu spoljašnjeg i unutrašnjeg enterijera, a grad očekuje da u naredne dve do dve i po godine dobije 30 novih ili obnovljenih tramvaja. Pored toga, u planu je nabavka još 80 do 100 potpuno novih tramvaja, u zavisnosti od potreba grada.