Connect with us

Ostali sportovi

Sete Gibernau o povredi Marka Markeza: ‘Nije koristio desnu ruku tokom trke’

Mark Markez propustiće trku u Barseloni nakon povrede u sprintu na stazi Le Man, a prioritet mu je potpuni oporavak

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Jose breton

Mark Markez propustiće trku u Barseloni nakon povrede u sprintu na stazi Le Man, a prioritet mu je potpuni oporavak

Mark Markez, vozač iz Servere, bio je u centru pažnje tokom Velike nagrade Francuske, ali se njegova sezona komplikuje posle teškog pada u sprint trci na stazi Le Man. Markez je postavio rekord staze u kvalifikacijama Q1 i izborio mesto u prvom startnom redu subotnjeg jutra, ali je ubrzo potom doživeo nesreću koja ga je izbacila iz daljeg takmičenja. Nakon incidenta, Markez je potvrdio da ga očekuje već planirana operacija desnog ramena kojoj će sada biti pridodata i sanacija povrede stopala: ‘Već sam imao zakazanu operaciju za desno rame… i sada ćemo sve obaviti odjednom’, izjavio je Markez. On neće nastupiti ni na predstojećoj trci u Barseloni, što znači da ga očekuje potpuno drugačiji tok šampionata.

Iskusni vozač i dvostruki vicešampion MotoGP-a Sete Gibernau analizirao je situaciju Marka Markeza i ukazao na ozbiljnost njegovih problema: ‘Ako ga pratite cele godine, vidi se da ne koristi ruku. U sprintu na Le Manu to je očigledno – ne može da osloniti ruku, a pri padu mu ona izmiče bez reakcije’, rekao je Gibernau. On dodaje da su svi koji poznaju granice MotoGP motocikala svesni rizika i bola kroz koji prolaze vozači: ‘Markez se nalazio u delikatnim okolnostima i vidite to po odluci da prekine sezonu radi operacije. Uvek uspeva da nadomesti probleme, ali zna koliko bi situacija bila drugačija bez njih.’

Gibernau ističe važnost strpljenja kada su ovakve povrede u pitanju: ‘Ključno je znati koliko ima želje za oporavkom, vraćanjem sa zaostatka i suočavanjem sa novom situacijom.’ Trenutno Markez zaostaje 71 poen za vodećim i mogao bi dodatno izgubiti više od 30 poena tokom trke u Montmelu koju propušta, ali još ima preko 500 bodova dostupnih do kraja sezone.

Iako niko ne isključuje mogućnost povratka Marka Markeza među konkurentne vozače kasnije tokom godine – možda već na stazi Muđelo – jasno je da su prioriteti sada usmereni ka potpunom oporavku. Izvesno vreme neće biti moguće precizirati kada će ponovo biti spreman za borbu na najvišem nivou.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Maks Verstapen izazvao kontroverzu u kvalifikacijama u Austriji: incident u krivini 9 otvorio debatu

Džordž Rasel osvojio pol poziciju na Red Bull Ringu nakon drame sa žutim zastavama posle izletanja Maksa Verstapena, dok su Šarl Lekler i Luis Hamilton ostali iza.

Published

on

By

Džordž Rasel osvojio pol poziciju na Red Bull Ringu nakon drame sa žutim zastavama posle izletanja Maksa Verstapena, dok su Šarl Lekler i Luis Hamilton ostali iza.

Kvalifikacije za Veliku nagradu Austrije na stazi Red Bull Ring donele su jednu od najuzbudljivijih sesija ove sezone, ali i veliku polemiku nakon incidenta Maksa Verstapena u krivini 9. Džordž Rasel startovaće sa prve pozicije, dok je drama oko žutih zastava obeležila završnicu treće kvalifikacione runde (Q3).

Verstapen, četvorostruki šampion, snažno je napao još od početka Q3 i pokušao da maksimalno iskoristi poslednji pokušaj. Međutim, njegov bolid RB22 izgubio je kontrolu u zahtevnoj devetoj krivini i završio u šljunku. “Već sam u drugom sektoru, kod krivine 6, imao čudan oversteer. Ali ono što se dogodilo u devetoj ne razumem. Okrenuo sam volan i nije bio mali trzaj – izgubio sam sve. Ne znam da li je bila zadnja osovina ili prijanjanje… ali nisam mogao ništa da ispravim. Izleteo sam i ne znam šta da kažem”, izjavio je Verstapen novinarima neposredno posle incidenta.

Njegov izlazak sa staze izazvao je konfuziju među sudijama – najpre je istaknuta žuta zastava, a ubrzo zatim dvostruka žuta. U tom kratkom vremenskom intervalu Rasel je uspeo da prođe sektor pre nego što su stroža pravila stupila na snagu i tako došao do najbolje startne pozicije. Ova situacija izazvala je sumnje kod rivala, pre svega iz Ferarija koji smatraju da Rasel možda nije dovoljno usporio tokom prolaska kroz sektor pod žutom zastavom.

Šef tima Ferari Fred Vaser istakao je: “Ako si drugi – to si. To su odluke Direkcije trke, a postoji pravilo po kojem moraš da usporiš za pet odsto. Mi te podatke nemamo, oni ih imaju.” Vaser ipak smatra da bi insistiranje na vožnji pod žutom zastavom bilo pogubno: „Zaključak ne može biti da treba voziti punim gasom kad se pojavi žuta zastava jer bi to bio potpuni haos.“

Andrea Kimi Antoneli zauzeće četvrtu poziciju na startu i opisao svoju reakciju tokom incidenta: „Mislio sam da već važi dvostruka žuta pa sam potpuno pustio gas. Bio sam brz, možda rame uz rame sa Džordžom [Raselom].“

Ovakva raspleta znači da će Rasel imati najbolju priliku za pobedu pred Ferrarijem koji kreću iza njega – Šarl Lekler kao drugi i Luis Hamilton kao treći. Pol pozicija otvara dodatne šanse za Rasela u borbi za titulu, dok se polemika o ponašanju pod signalizacijom nastavlja neposredno pred samu trku.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Karlos Sainc: “Očekujem kraj mučenja, u suprotnom to nije dobar znak”

Španski vozač završio kvalifikacije za Veliku nagradu Austrije na 17. mestu, nada se napretku uz nova unapređenja bolida.

Published

on

By

Španski vozač završio kvalifikacije za Veliku nagradu Austrije na 17. mestu, nada se napretku uz nova unapređenja bolida.

Karlos Sainc, španski vozač tima Williams, izrazio je blago zadovoljstvo nakon što je poslednjim krugom u kvalifikacijama za Veliku nagradu Austrije uspeo da pretekne Aleksa Albona i završi na 17. poziciji, zaostavši samo 0,021 sekundi za ulazak u Q2 segment. Ipak, Sainc nije krio razočaranje zbog startne pozicije i istakao da se nada kako će ovaj težak vikend biti poslednji sa tako izraženim problemima.

“Da, u smislu nemogućnosti prolaska u Q2. Ako ne bude tako, to nije dobar znak,” izjavio je Sainc sa dozom ironije nakon kvalifikacija na stazi Red Bull Ring. On očekuje poboljšanja sledećeg vikenda i manju težinu bolida FW48 zahvaljujući novim komponentama koje tim priprema.

Sainc je istakao da tokom poslednjeg kruga nije izgubio vreme uprkos korekcijama volana: “Ne, zapravo nisam ništa izgubio. Rizikovao sam pri ulasku u krivinu toliko da mi izlazak nije bio idealan, ali sam dosta dobio na ulazu i izgubio na izlazu. To je bio jedini dobar krug koji sam imao tokom čitavog vikenda,” ocenio je Španac.

Vozač Williamsa dodao je da su ga problemi sa podešavanjima i balansom automobila mučili tokom celog vikenda: “Sigurno da sa ovim automobilima kada propustite prvi trening i zatim imate probleme na drugom treningu to ne pomaže. Najvažnije je što sam sa tri seta novih guma uspeo da pronađem ritam kad je bilo najpotrebnije, ali to ipak nije bilo dovoljno za prolaz dalje,” zaključio je Sainc.

Iako rezultati nisu zadovoljavajući, Sainc napominje da ove godine ima vrlo visok nivo kada su kvalifikacije u pitanju: “Jedna od najboljih godina što se tiče izvlačenja maksimuma iz bolida u jednom brzom krugu. U trci takođe napredujem, mada ovog vikenda mnogo patim po pitanju ritma.” Takođe naglašava važnost narednih unapređenja koja bi trebalo da stignu već za trku u Silverstonu: “Automobil će malo smršati, ali ne dovoljno — prava redukcija težine očekuje se tek u drugoj polovini sezone.”

Za nedeljnu trku Sainc planira borbu s Albonom i skupljanje iskustva: “Biće dan za sticanje iskustva s ritmom trke po vrućini. Pokušaću da se uporedim sa Aleksom jer mislim da on ima odličan tempo. Ako sedam vozača odustane — možda bude i bodova,” završava Sainc s dozom humora.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Mark Markes: ‘Holandska šljaka zaista boli, ali moram da izvučem maksimum’

Mark Markes zadovoljan šestim mestom u Sprint trci MotoGP-a u Asenu, ističe fizičke izazove i predviđa Beceki kao glavnog favorita

Published

on

By

Mark Markes zadovoljan šestim mestom u Sprint trci MotoGP-a u Asenu, ističe fizičke izazove i predviđa Beceki kao glavnog favorita

Mark Markes, vozač MotoGP-a, izjavio je da je više nego zadovoljan šestim mestom koje je osvojio u Sprint trci Velike nagrade Holandije na stazi u Asenu. Markes je još pre trke procenio svoje mogućnosti zbog fizičkog stanja i najavio plasman oko sedmog ili osmog mesta. “Rekao sam već ranije, čak i pre trke: ‘7-8. mesto’, jer sam znao da ću se boriti sa Akostom koji ide veoma brzo, ali mislim da je on pogrešio i izleteo. Da nije, završio bih na 7-8. mestu”, objasnio je Markes.

On je dodao da će sličan scenario biti i sutra: “Sutra nas čeka ista stvar, treba to prihvatiti i izvući maksimum jer smo videli koliko holandska šljaka može da zaboli. Uvek možeš pasti – ne smeš startovati s tim u glavi, ali moraš pokušati sve najbolje da upravljaš situacijom.” Markes je detaljno opisao fizičke zahteve staze u Asenu: “Ovo je staza gde se koristi maksimalna snaga, posebno kod promene pravca. Na kočenju pravo se osećam dobro, ali kada su promene pravca bez gasa – tada mi je teško. Ako imaš gas možeš iskoristiti motor i inerciju, ali kod prelaska iz leve u desnu krivinu bez gasa mnogo patim. Još nisam sposoban to da uradim kako treba; kad sam instinktivno probao u petak ujutru – pao sam. To mi je bilo upozorenje.”

Tokom trke pokušao je dodatno da ubrza očekujući eventualnu borbu Đorhea Martina i Frančeska Banjaje: “Pokušao sam malo jače zbog njih dvojice – možda nešto ulovim ako se prestignu. Nisam očekivao zelenilo od Peka (Pecco), ali ispostavilo se korisnim za mene jer bi inače možda izgubio poziciju.”

Markes priznaje da mu ritam odgovara samo na određenim krugovima: “Mogu držati taj tempo pojedine krugove, ali ne celu trku.” Kada su mu postavili pitanje o planovima za nastavak vikenda i sezonu rekao je: “Ovaj vikend cilj mi je bio samo da završim i dam maksimum što mogu. Moram shvatiti hoće li ovako biti ubuduće; tamo gde mogu da uživam – uživaću, a na teškim stazama igraću defanzivu.”

Što se tiče favorita za pobedu na ovoj stazi izdvojio je Marka Becekija: “Ovde sam očekivao svih 37 poena od Becekija posle jučerašnjeg dana; danas se potvrdilo kroz Q2 jer drugi trening vozio neverovatno brzo – sigurno će sutra biti favorit.”

Govoreći o tehničkim aspektima trkanja istakao je razlike između načina ubrzanja i kočenja: “Kada podigneš motor moraš igrati sa gasom kako bi prednji točak dobio brzinu; od nule do tačke kočenja mnogo je teže kontrolisati motor – neću reći opasnije jer bi me svi napali zbog toga! Ali meni jeste opasnije do te tačke.” Zaključuje da promena rasporeda linija od sledeće trke donosi više sigurnosti za sve vozače.

Pročitaj još

U Trendu