Mark Markes zadovoljan šestim mestom u Sprint trci MotoGP-a u Asenu, ističe fizičke izazove i predviđa Beceki kao glavnog favorita
Mark Markes, vozač MotoGP-a, izjavio je da je više nego zadovoljan šestim mestom koje je osvojio u Sprint trci Velike nagrade Holandije na stazi u Asenu. Markes je još pre trke procenio svoje mogućnosti zbog fizičkog stanja i najavio plasman oko sedmog ili osmog mesta. “Rekao sam već ranije, čak i pre trke: ‘7-8. mesto’, jer sam znao da ću se boriti sa Akostom koji ide veoma brzo, ali mislim da je on pogrešio i izleteo. Da nije, završio bih na 7-8. mestu”, objasnio je Markes.
On je dodao da će sličan scenario biti i sutra: “Sutra nas čeka ista stvar, treba to prihvatiti i izvući maksimum jer smo videli koliko holandska šljaka može da zaboli. Uvek možeš pasti – ne smeš startovati s tim u glavi, ali moraš pokušati sve najbolje da upravljaš situacijom.” Markes je detaljno opisao fizičke zahteve staze u Asenu: “Ovo je staza gde se koristi maksimalna snaga, posebno kod promene pravca. Na kočenju pravo se osećam dobro, ali kada su promene pravca bez gasa – tada mi je teško. Ako imaš gas možeš iskoristiti motor i inerciju, ali kod prelaska iz leve u desnu krivinu bez gasa mnogo patim. Još nisam sposoban to da uradim kako treba; kad sam instinktivno probao u petak ujutru – pao sam. To mi je bilo upozorenje.”
Tokom trke pokušao je dodatno da ubrza očekujući eventualnu borbu Đorhea Martina i Frančeska Banjaje: “Pokušao sam malo jače zbog njih dvojice – možda nešto ulovim ako se prestignu. Nisam očekivao zelenilo od Peka (Pecco), ali ispostavilo se korisnim za mene jer bi inače možda izgubio poziciju.”
Markes priznaje da mu ritam odgovara samo na određenim krugovima: “Mogu držati taj tempo pojedine krugove, ali ne celu trku.” Kada su mu postavili pitanje o planovima za nastavak vikenda i sezonu rekao je: “Ovaj vikend cilj mi je bio samo da završim i dam maksimum što mogu. Moram shvatiti hoće li ovako biti ubuduće; tamo gde mogu da uživam – uživaću, a na teškim stazama igraću defanzivu.”
Što se tiče favorita za pobedu na ovoj stazi izdvojio je Marka Becekija: “Ovde sam očekivao svih 37 poena od Becekija posle jučerašnjeg dana; danas se potvrdilo kroz Q2 jer drugi trening vozio neverovatno brzo – sigurno će sutra biti favorit.”
Govoreći o tehničkim aspektima trkanja istakao je razlike između načina ubrzanja i kočenja: “Kada podigneš motor moraš igrati sa gasom kako bi prednji točak dobio brzinu; od nule do tačke kočenja mnogo je teže kontrolisati motor – neću reći opasnije jer bi me svi napali zbog toga! Ali meni jeste opasnije do te tačke.” Zaključuje da promena rasporeda linija od sledeće trke donosi više sigurnosti za sve vozače.