Italijanski vozač objasnio grešku tokom kvalifikacija za Veliku nagradu Austrije, zbog koje je ostao bez prve startne linije
Kimi Antonelli, mladi italijanski vozač, preuzeo je odgovornost za grešku tokom završnice kvalifikacija za Veliku nagradu Austrije u Špilbergu. Zbog pogrešne procene situacije sa signalizacijom na stazi, Antonelli nije uspeo da izbori bolju startnu poziciju i moraće trku da započne sa četvrtog mesta.
U poslednjim trenucima kvalifikacija, Max Verstappen je izleteo sa staze i udario u zaštitni zid u krivini broj devet, nakon čega su istaknute žute zastave. Antonelli je naveo da je mislio da su istaknute dve žute zastave i zbog toga je prekinuo svoju brzu vožnju: “Video sam duplu žutu zastavu, pa sam verovatno pogrešio, ali sam odustao od kruga i tu se sve završilo”, izjavio je Antonelli novinarima posle sesije. “Preko radija sam čuo ‘žuta, žuta’, ali gledao sam ka sudiji i verovatno sam to pogrešno protumačio; video sam dve zastave umesto jedne i odustao.”
Antonelli je dodao da mu je sunce ometalo vidljivost: “Bilo je teško videti jer mi je sunce išlo direktno u oči. Samo sam pogledao sudiju jer se panel zapalio na žuto, ali niste sigurni da li su jedna ili dve zastave.” Prema njegovim rečima, mogao je da završi blizu Georgea Russella: “Bio bih na desetinku iza Russella, tako da bih bio u prvom redu, ali ni to ne bi bilo dovoljno za pol poziciju.”
Mladi vozač se dotakao i pitanja bezbednosti na stazi: “Auto se nalazio uz zid u brzoj krivini i ne razumem zašto odmah nije istaknuta dupla žuta zastava jer je ta krivina izuzetno brza. Ako neko tada izleti sa staze može biti veoma opasno, pa mi sve deluje pomalo zbunjujuće — ali takve su stvari”, zaključio je Antonelli.
Ova situacija pokrenula je dodatnu diskusiju među vozačima o strogoći primene pravila vezanih za signalizaciju na stazi. Incident podseća na važnost striktne primene bezbednosnih protokola nakon tragičnih događaja poput nesreće Julesa Bianchija na Suzuki.