Connect with us

Ostali sportovi

FIA i timovi Formule 1 usvojili brojne izmene pravila za sezonu 2026

Nove mere za bezbednost i upravljanje energijom, uz podršku vozača i naglasak na povratnim informacijama sa staze

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Eugene hoshiko

Nove mere za bezbednost i upravljanje energijom, uz podršku vozača i naglasak na povratnim informacijama sa staze

FIA i timovi Formule 1 održali su važan sastanak u Londonu, na kojem su dogovorene brojne izmene u pravilima šampionata za sezonu 2026. Ove promene dolaze nakon niza pritužbi vozača i navijača, kao i analize podataka prikupljenih tokom prvih trka nove ere. Poseban akcenat stavljen je na bezbednost i kontrolu energije, a izmene će biti implementirane već od trke u Majamiju.

Vozači, predvođeni Karlosom Sainzom kao direktorom Udruženja vozača (GPDA), naglasili su rizike na stazama sa malim zonama za izletanje i blizinom zidova, što je dodatno došlo do izražaja posle incidenta u kojem je učestvovao Olije Berman. Iako vozači formalno ne glasaju o pravilima, njihovo jedinstveno zalaganje rezultiralo je konkretnim merama za povećanje bezbednosti.

U oblasti kvalifikacija, maksimalna dozvoljena rekuperacija energije biće smanjena sa 8 na 7 megadžula, kako bi se smanjila prekomerna akumulacija energije i podstakla konzistentnija vožnja pri maksimalnoj brzini. Takođe, maksimalna snaga tzv. superklipa povećana je na 350 kW (ranije 250 kW), čime se dodatno smanjuje vreme punjenja sistema i olakšava energetsko upravljanje tokom kvalifikacija i trka. Broj trka na kojima mogu biti primenjena alternativna (niža) energetska ograničenja povećan je sa 8 na 12, što omogućava veću fleksibilnost u zavisnosti od karakteristika staze.

Tokom trka, snaga dostupna kroz Boost sada je limitirana na +150 kW, ili na trenutni nivo snage automobila ukoliko je on veći, čime se sprečavaju nagle razlike u brzini i smanjuje rizik od opasnih situacija. MGU-K će ostati na 350 kW u ključnim zonama ubrzanja (od izlaska iz krivine do prve tačke kočenja, uključujući zone za preticanje), ali će na ostatku kruga biti ograničen na 250 kW. Ove mere imaju za cilj da smanje prevelike razlike u brzini prilikom zatvaranja razmaka, uz zadržavanje mogućnosti za preticanja.

U segmentu startova, razvijen je novi sistem detekcije slabih startova, koji automatski aktivira MGU-K za dodatno ubrzanje ukoliko se identifikuje vozilo sa neuobičajeno niskom akceleracijom odmah nakon otpuštanja kvačila. Uz to, uvedene su vizuelne signalizacije na zadnjem i bočnim delovima vozila, kako bi vozači iza mogli da reaguju na vreme. Takođe, resetovaće se brojač energije na početku formacionog kruga, čime se ispravlja ranije primećena nedoslednost sistema.

Kod uslova za kišu, temperatura grejača za intermedijum gume biće povećana, na osnovu povratnih informacija vozača, radi boljeg prianjanja i performansi na mokrom. Maksimalni ERS deploy biće smanjen, što ograničava obrtni moment i unapređuje kontrolu vozila na podlogama sa niskim stepenom prijanjanja. Istovremeno, pojednostavljeni su sistemi zadnjih svetala, sa jasnijim i doslednijim signalima za bolje uočavanje pri lošoj vidljivosti.

Sve ove predložene izmene biće podvrgnute elektronskom glasanju Svetskog saveta za sportsku bezbednost FIA, sa ciljem da budu implementirane pre Velike nagrade Majamija 3. maja, izuzev novih sistema za start, koji će prvo biti testirani tokom tog trkačkog vikenda, a zatim i zvanično usvojeni. Odluke su usvojene uz saglasnost svih timova, uz poseban akcenat na sugestije vozača vezane za bezbednost na startu i u ključnim momentima trke. Predstojeće trke doneće dodatnu evaluaciju svih mera i njihovu eventualnu doradu, uz pohvale na račun spremnosti FIA i Formule 1 na saradnju i uvažavanje mišljenja svih aktera.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Vaterpolo klub Banjaluka obezbedio desetu uzastopnu titulu šampiona Bosne i Hercegovine

Banjalučki vaterpolisti slavili na turniru protiv Borca, Jadrana, Torpeda i Inviktuma i pre poslednjeg kola osigurali novi trofej

Published

on

By

Banjalučki vaterpolisti slavili na turniru protiv Borca, Jadrana, Torpeda i Inviktuma i pre poslednjeg kola osigurali novi trofej

Vaterpolo klub Banjaluka nastavlja da dominira domaćom scenom, pošto je već pre poslednjeg kola prvenstva obezbedio desetu uzastopnu titulu šampiona Bosne i Hercegovine. Klub iz Banjaluke je u proteklom vikendu na turniru u svom gradu ostvario četiri pobede, savladavši ekipe Borca iz Banjaluke, Jadrana iz Neuma, Torpeda i Inviktuma iz Sarajeva, čime je još jednom potvrdio svoju superiornost u vaterpolu Republike Srpske i BiH.

Iako će se poslednje kolo igrati narednog vikenda u Trebinju, ono neće imati rezultatski značaj za sastav Banjaluke koji je već matematički osigurao novu šampionsku krunu. Deset uzastopnih titula svedoče o kontinuiranom radu i stvaranju generacija igrača koji postavljaju standarde na domaćoj vaterpolo sceni.

U pojedinačnim učincima posebno se ističu Petar Kojčinović kao najbolji strelac sa više od 30 pogodaka tokom prvenstva, kao i Luka Jagodić koji je sa preko 40 odbrana najbolji golman lige. Najbolji strelci i golmani godinama dolaze upravo iz redova ovog šampionskog tima.

Vaterpolo klub Banjaluka svojim uspesima ne promoviše samo grad i Republiku Srpsku, već i Bosnu i Hercegovinu na međunarodnoj sceni: redovno nastupa u kvalifikacijama za Ligu šampiona i evropskom Čelendžer kupu, gde se ravnopravno takmiči sa renomiranim ekipama iz cele Evrope.

Šampionsku generaciju ove godine čine Stefan Milovanović, Stefan Glavić, Mirko Ćurlić, Nikola Ćosić, Stanko Đukić, Stefan Šobić, Milan Kecman, Viktor Glavić, Srđan Stevandić, Petar Kojčinović, Ognjen Čolić, Draško Vujković, Luka Jagodić, Matija Rajić, Milan Čikić i Matija Krupljanin.

Uprkos činjenici da je Vaterpolo klub Banjaluka najtrofejniji sportski kolektiv u regionu sa zapaženim rezultatima kod kuće i u Evropi, podrška institucija još nije na nivou koji bi odgovarao njihovim ostvarenjima. Ipak, to nije sprečilo ekipu da kontinuirano niže uspehe i ponosno predstavlja ime svog grada širom regiona.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Masimo Rivola: ‘Mark Markes je sada još opasniji rival za titulu’

Direktor Aprilije priznao težak period za tim posle incidenta u Mađarskoj, dok Markes povećava prednost u borbi za šampionat

Published

on

By

Direktor Aprilije priznao težak period za tim posle incidenta u Mađarskoj, dok Markes povećava prednost u borbi za šampionat

Masimo Rivola, izvršni direktor Aprilia Racing tima, govorio je za medije u Brnu povodom turbulentnog vikenda koji je ekipa doživela nakon trke u Mađarskoj. U incidentu na startu jedan od vozača Aprilije, Horhe Martin, sudario se sa Marcom Bezecijem, dok je Bezecchi kasnije kažnjen jednom trkom neigranja zbog gurkanja i udaranja komesara nakon pada u Sprintu. Ova kazna odnosi se na trku u Brnu.

Rivola se javno izvinio: “Prvo želim da se izvinim komesarima na stazi. Kazna je nesumnjivo stroga i ovakvo ponašanje ne možemo tolerisati. Razlog naše žalbe bio je taj što su raniji incidenti blaže sankcionisani. Smatrali smo da bi novčana kazna bila dovoljna, ali odluka je doneta i mi je prihvatamo.” Dodao je da veruje kako će Marco Bezecchi prevazići ovu situaciju: “Važno je da delujemo kao jedinstven tim. Verujem da je Marco dovoljno snažan da odgovori i uz podršku ekipe postaće još jači. Staza Asen mu leži i već na testiranju može brzo da se vrati na motocikl. Siguran sam da će pravilno reagovati.”

Rivola je detaljno objasnio i razloge Bezecchijeve reakcije prema komesaru: “Ako pažljivo pogledate snimak, videćete da isprva nije bio uznemiren; počeo je da trči tek kada se motor naglo ubrzao, a točak okretao 165 km/h bacajući kamenčiće svuda unaokolo. Zamislite šta bi moglo da se dogodi da se motocikl sam pokrenuo – ne znamo gde bismo ga pronašli. Ipak, njegovo ponašanje ostaje neprihvatljivo; reakcija proističe iz osećaja opasnosti, ali ponavljam – takav postupak nije dozvoljen.”

Ekipa iz Noalea svesna je zategnutosti u borbi za titulu MotoGP šampionata, posebno jer Marc Márquez beleži sjajne rezultate – pobedio je na obe poslednje trke i sada ima prednost od 40 bodova: “Márquez nas je plašio čak i kada nije bio maksimalno spreman; sada kada jeste, još više brinemo”, ističe Rivola.

Na kraju, Rivola priznaje lični izazov u ovako napetoj situaciji: “Kada se boriš za velike stvari raste tenzija, ali to znači da nam nešto važno stoji na putu. Mislim da imam prostora za napredak u radu sa vozačima – bolje mi je sa pravim ljudima koji reaguju iskreno nego sa onima bez emocija. Osuđujem pogrešan gest iz Assena ali znam koliko su vozači strastveni.”

Pročitaj još

Ostali sportovi

Miomir Kecmanović posle preokreta savladao Antoana Gibodoa i obezbedio plasman u osminu finala turnira na Majorki

Srpski teniser je slavio u tri seta protiv Antoana Gibodoa sa 2:1 (2:6, 6:3, 7:6), nakon gotovo dva i po sata borbe.

Published

on

By

Srpski teniser je slavio u tri seta protiv Antoana Gibodoa sa 2:1 (2:6, 6:3, 7:6), nakon gotovo dva i po sata borbe.

Miomir Kecmanović, srpski teniser, ostvario je plasman u osminu finala ATP turnira na Majorki pobedom nad Francuzom Antoanom Gibodoom rezultatom 2:1 u setovima (2:6, 6:3, 7:6). Meč je završen nakon skoro dva i po sata velike borbe, a Kecmanović je do trijumfa stigao uprkos lošem startu i ozbiljnom otporu protivnika.

Antoan Gibodo, trenutno 303. teniser na ATP listi, uskočio je u glavni žreb kao zamena za Hamada Međedovića koji se povukao neposredno pre početka turnira. Umesto očekivanog srpskog derbija, Kecmanovića je sačekao izuzetno motivisan Francuz koji je prvi set dobio sa ubedljivih 6:2. Gibodo je brzo stekao vođstvo od 4:0 i pokazao da nije slučajno došao do ove faze takmičenja.

U drugom setu Kecmanović je pronašao ritam i uspeo da iskoristi brejk priliku pri rezultatu 4:3 na servis rivala, što mu je omogućilo da izjednači rezultat na 1:1 u setovima. Treći set bio je izuzetno neizvestan – nije bilo brejkova pa se pobednik odlučivao u taj-brejku. Srpski teniser odlično počinje taj-brejk i dolazi do prednosti od 4:0 i čak pet meč lopti pri rezultatu 6:1. Ipak, Gibodo se vraća na 6:6, ali Kecmanović koristi šestu meč loptu i obezbeđuje prolaz među najboljih šesnaest.

U narednoj rundi Miomira Kecmanovića očekuje duel protiv Lorenza Sonega iz Italije, koji je bio bolji od Marijana Navonea iz Argentine.

Pročitaj još

U Trendu