Connect with us

Ostali sportovi

David Alonso osvojio pol poziciju u Moto2 klasi na Velikoj nagradi Holandije, Guevara ispred Manua Gonzáleza

Kolumbijac David Alonso najbrži u kvalifikacijama na stazi u Asenu, dok je Izan Guevara ostvario prednost nad Manuom Gonzálezom u borbi za bolju startnu poziciju

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Jose breton

Kolumbijac David Alonso najbrži u kvalifikacijama na stazi u Asenu, dok je Izan Guevara ostvario prednost nad Manuom Gonzálezom u borbi za bolju startnu poziciju

David Alonso, vozač tima Aspar, osvojio je pol poziciju u Moto2 kategoriji na Velikoj nagradi Holandije koja se vozi na čuvenoj stazi u Asenu. Alonso je ponovio uspeh iz Brna i još jednom potvrdio odličnu formu, dok je Izan Guevara iskoristio priliku da ostvari bolji plasman od Manua Gonzáleza, što mu otvara šansu za smanjenje bodovnog zaostatka.

Kvalifikacije su održane po izuzetno toplom vremenu — temperatura vazduha bila je 33 stepena, a asfalt čak 47 stepeni Celzijusa. U timu Fantic umesto povređenog Barryja Baltusa nastupio je Jorge Navarro, dok je u ekipi Gresini umesto Alonsa Lópeza vozio Pawelec.

U prvoj rundi kvalifikacija (Q1), domaći takmičar Zonta van den Goorbergh vodio je grupu sa Danijem Muñozom iza sebe. Muñoz je preuzeo inicijativu i postavio najbrže vreme, ali je Jorge Navarro doživeo pad u poslednjoj šikani dok je pratio Celestina Viettiija i nije uspeo da zabeleži mereni krug. Zbog velikog broja delova na stazi nakon incidenta, direkcija trke prekinula je sesiju crvenom zastavom kako bi omogućila čišćenje asfalta i zamenu guma svim vozačima.

Dani Muñoz zadržao prednost i pored toga što nije rizikovao dodatno; Zonta van den Goorbergh koristio je dobro poznavanje staze da se plasira dalje. Vietti se istakao uprkos povredama zadobijenim prethodnog dana, a Ferrández se prvi put uspešno kvalifikovao kroz repesaž zahvaljujući brzom krugu iz prve runde. Dalje su prošli: Dani Muñoz, Ferrández, Van den Goorbergh i Vietti. U drugom delu startnog poretka našli su se Piqueras (19.), Öncü (20.), Rueda (21.), Sasaki (22.), Lunetta (23.), Zurutuza (24.), García Dols (25.), Roulstone (26.), Pawelec (27.) i Navarro (28.).

U Q2 sesiji početnu inicijativu preuzeo je Ivan Ortolá uz pratnju Taija Furusata. Holgado se izdvojio na čelu veće grupe vozača dok su Arbolino, Huertas i Veijer taktizirali sa izlascima na stazu. Ferrández i Guevara postigli su odlične krugove odmah na početku sesije i zauzeli visoke pozicije iza Davida Alonsa koji nije poboljšao svoje vreme ali mu to nije ni bilo potrebno za osvajanje pol pozicije.

Na kraju kvalifikacija Dani Muñoz napredovao ali nije uspeo da izbaci Ferrándeza i Guevaru iz prvog startnog reda koji će voziti zajedno za Blu-Cru Prima Pramac Yamaha tim. Za Alberta Ferrándeza ovo predstavlja najbolji plasman karijere jer mu je dosadašnji rekord bio 17. mesto.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Mark Markes: ‘Holandska šljaka zaista boli, ali moram da izvučem maksimum’

Mark Markes zadovoljan šestim mestom u Sprint trci MotoGP-a u Asenu, ističe fizičke izazove i predviđa Beceki kao glavnog favorita

Published

on

By

Mark Markes zadovoljan šestim mestom u Sprint trci MotoGP-a u Asenu, ističe fizičke izazove i predviđa Beceki kao glavnog favorita

Mark Markes, vozač MotoGP-a, izjavio je da je više nego zadovoljan šestim mestom koje je osvojio u Sprint trci Velike nagrade Holandije na stazi u Asenu. Markes je još pre trke procenio svoje mogućnosti zbog fizičkog stanja i najavio plasman oko sedmog ili osmog mesta. “Rekao sam već ranije, čak i pre trke: ‘7-8. mesto’, jer sam znao da ću se boriti sa Akostom koji ide veoma brzo, ali mislim da je on pogrešio i izleteo. Da nije, završio bih na 7-8. mestu”, objasnio je Markes.

On je dodao da će sličan scenario biti i sutra: “Sutra nas čeka ista stvar, treba to prihvatiti i izvući maksimum jer smo videli koliko holandska šljaka može da zaboli. Uvek možeš pasti – ne smeš startovati s tim u glavi, ali moraš pokušati sve najbolje da upravljaš situacijom.” Markes je detaljno opisao fizičke zahteve staze u Asenu: “Ovo je staza gde se koristi maksimalna snaga, posebno kod promene pravca. Na kočenju pravo se osećam dobro, ali kada su promene pravca bez gasa – tada mi je teško. Ako imaš gas možeš iskoristiti motor i inerciju, ali kod prelaska iz leve u desnu krivinu bez gasa mnogo patim. Još nisam sposoban to da uradim kako treba; kad sam instinktivno probao u petak ujutru – pao sam. To mi je bilo upozorenje.”

Tokom trke pokušao je dodatno da ubrza očekujući eventualnu borbu Đorhea Martina i Frančeska Banjaje: “Pokušao sam malo jače zbog njih dvojice – možda nešto ulovim ako se prestignu. Nisam očekivao zelenilo od Peka (Pecco), ali ispostavilo se korisnim za mene jer bi inače možda izgubio poziciju.”

Markes priznaje da mu ritam odgovara samo na određenim krugovima: “Mogu držati taj tempo pojedine krugove, ali ne celu trku.” Kada su mu postavili pitanje o planovima za nastavak vikenda i sezonu rekao je: “Ovaj vikend cilj mi je bio samo da završim i dam maksimum što mogu. Moram shvatiti hoće li ovako biti ubuduće; tamo gde mogu da uživam – uživaću, a na teškim stazama igraću defanzivu.”

Što se tiče favorita za pobedu na ovoj stazi izdvojio je Marka Becekija: “Ovde sam očekivao svih 37 poena od Becekija posle jučerašnjeg dana; danas se potvrdilo kroz Q2 jer drugi trening vozio neverovatno brzo – sigurno će sutra biti favorit.”

Govoreći o tehničkim aspektima trkanja istakao je razlike između načina ubrzanja i kočenja: “Kada podigneš motor moraš igrati sa gasom kako bi prednji točak dobio brzinu; od nule do tačke kočenja mnogo je teže kontrolisati motor – neću reći opasnije jer bi me svi napali zbog toga! Ali meni jeste opasnije do te tačke.” Zaključuje da promena rasporeda linija od sledeće trke donosi više sigurnosti za sve vozače.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Džordž Rasel do pol pozicije u Austriji posle incidenta sa Maksom Ferštapenom

Rasel iskoristio žutu zastavu i odvezao najbrži krug, Leclerc i Hamilton odmah iza, Antonelli startuje četvrti

Published

on

By

Rasel iskoristio žutu zastavu i odvezao najbrži krug, Leclerc i Hamilton odmah iza, Antonelli startuje četvrti

Džordž Rasel osvojio je pol poziciju na kvalifikacijama za Veliku nagradu Austrije nakon dramatičnog završetka koji je obeležio incident Maksa Ferštapena u poslednjem sektoru staze. U trenutku kada je Ferštapen vozio izuzetno brzu vožnju u borbi za pol, došlo je do nesreće koja je izazvala žute zastave i preokrenula tok kvalifikacija.

Kada su vozači Ferrari tima Šarl Lekler i Luis Hamilton prošli kroz cilj kao prvi i drugi, činilo se da će oni zauzeti prva dva mesta na startu. Međutim, Rasel je dolazio iza njih i uspeo da završi svoj krug pod režimom žute zastave. Iako je prema pravilima gotovo nemoguće popraviti vreme u takvim uslovima, Rasel je minimalno usporio pred poslednju krivinu, a potom ponovo ubrzao na pravcu ka cilju. Ovim potezom izbegao je eventualnu kaznu i ostvario vreme dovoljno za treću pol poziciju u sezoni.

Prema zvaničnoj istrazi FIA-e, Rasel nije prekršio pravila jer je podigao nogu s gasa na mestu incidenta, što mu je omogućilo da zadrži prednost od dve desetinke nad Leklerkom, a izgubio je samo jednu desetinku zbog kratkog usporavanja. Time Mercedes nastavlja seriju dobrih rezultata subotom tokom 2026. godine.

Šarl Lekler konačno je bio brži od Hamiltona u direktnom duelu i obezbedio mesto u prvom startnom redu ispred svog klupskog kolege Karlosa Sainza i mladog Andree Antonellija. Italijan Antonelli, koji se našao ispred Rasela u trenutku žute zastave, odlučio je da prekine krug i ode u boksove ne znajući da bi blagim usporavanjem mogao da se domogne boljeg plasmana – možda čak drugog mesta na gridu.

Van kontroverze očekuje se uzbudljiva trka sa četiri tima u borbi za pobedu. Mercedes će morati pažljivo da bira strategiju jer više nije moguće koristiti identičan pristup kao ranije. Maks Ferštapen rizikovao je sve tokom kruga ali ga je greška koštala boljeg plasmana; startovaće peti ali ostaje kandidat za podijum uprkos otežanom položaju.

Karlos Sainz imao je odličan završni krug kojim je pretekao Aleksa Albona za samo 0,021 sekundi ali ipak nije uspeo da prođe dalje od Q2 segmenta kvalifikacija. Fernando Alonso završio je kvalifikacije sa solidnim utiscima nakon što se spustio ispod granice od tri sekunde razlike – što ranije delovalo nedostižno – ali će trku započeti sa 21. mesta.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Fernando Alonso: Sve zavisi od automobila, najviše očekujem od novih unapređenja

Iskusni vozač Aston Martina ističe da su poboljšanja na AMR26 donela bolje osećaje u kvalifikacijama za Veliku nagradu Austrije, ali pravi napredak očekuje tek sa novim paketom unapređenja.

Published

on

By

Iskusni vozač Aston Martina ističe da su poboljšanja na AMR26 donela bolje osećaje u kvalifikacijama za Veliku nagradu Austrije, ali pravi napredak očekuje tek sa novim paketom unapređenja.

Fernando Alonso, vozač Aston Martina, pokazao je novi talas optimizma nakon završetka kvalifikacija za Veliku nagradu Austrije. Iako je zauzeo 21. mesto, ispred klupskog kolege Lancea Strolla, Španac smatra da su osećaji u bolidu AMR26 znatno bolji, uprkos tome što tim još nije dobio obećani paket unapređenja koji bi mogao da preokrene sezonu.

Alonso je potvrdio da su nova tehnička rešenja planirana za trke u Mađarskoj ili Zandvoortu i naglasio važnost timskog rada u teškim trenucima. “Odvozili smo dobre kvalifikacije i izvukli maksimum iz automobila. U prethodnim pokušajima to nije bio slučaj zbog problema sa konzistencijom upravljanja energijom iz kruga u krug. Ovde smo imali stabilnost i napredovali u vožnji”, izjavio je Alonso novinarima na stazi Red Bull Ring.

Napredak se posebno vidi u odnosu na ranije probleme s motorom i energetskim sistemom. “Od promene smo mnogo napredovali. Imali smo problem s motorom, ali tokom vikenda urađen je veliki posao. Teško je kad si na začelju i čekaš nova unapređenja, ali svi rade kao da se borimo za podijum. To motiviše i mene kao vozača da ne odustajem jer ceo tim ostaje maksimalno fokusiran”, rekao je Alonso.

Španski as smatra da će ključni pomak doneti upravo novi delovi koji bi trebalo uskoro da stignu: “Sve zavisi od automobila, od delova koje dobijemo. Ako unapređenja donesu jednu ili dve desetinke sekunde po krugu, to nije dovoljno. Ako donesu tri sekunde, to je značajno bolje i daje nam bolju osnovu za rad. Moramo sačekati taj paket i pronaći pravi pravac razvoja”, istakao je Alonso odgovarajući na pitanja novinara.

Iako ga u Austriji čeka još jedan izazovan vikend sa neoptimalnim automobilom zbog problema s aerodinamikom i blokadama protoka vazduha, Alonso veruje da predstojeća letnja pauza može biti prekretnica: “Imamo gubitke u aerodinamici koji nas usporavaju — sreća pa nismo avion! Tokom leta ćemo raditi na stabilizaciji platforme, a kasnije postepeno vraćati performanse motora kroz dodatna unapređenja”, zaključio je dvostruki šampion.

Pročitaj još

U Trendu