Connect with us

Ostali sportovi

Džordž Rasel do pol pozicije u Austriji posle incidenta sa Maksom Ferštapenom

Rasel iskoristio žutu zastavu i odvezao najbrži krug, Leclerc i Hamilton odmah iza, Antonelli startuje četvrti

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Darko bandic

Rasel iskoristio žutu zastavu i odvezao najbrži krug, Leclerc i Hamilton odmah iza, Antonelli startuje četvrti

Džordž Rasel osvojio je pol poziciju na kvalifikacijama za Veliku nagradu Austrije nakon dramatičnog završetka koji je obeležio incident Maksa Ferštapena u poslednjem sektoru staze. U trenutku kada je Ferštapen vozio izuzetno brzu vožnju u borbi za pol, došlo je do nesreće koja je izazvala žute zastave i preokrenula tok kvalifikacija.

Kada su vozači Ferrari tima Šarl Lekler i Luis Hamilton prošli kroz cilj kao prvi i drugi, činilo se da će oni zauzeti prva dva mesta na startu. Međutim, Rasel je dolazio iza njih i uspeo da završi svoj krug pod režimom žute zastave. Iako je prema pravilima gotovo nemoguće popraviti vreme u takvim uslovima, Rasel je minimalno usporio pred poslednju krivinu, a potom ponovo ubrzao na pravcu ka cilju. Ovim potezom izbegao je eventualnu kaznu i ostvario vreme dovoljno za treću pol poziciju u sezoni.

Prema zvaničnoj istrazi FIA-e, Rasel nije prekršio pravila jer je podigao nogu s gasa na mestu incidenta, što mu je omogućilo da zadrži prednost od dve desetinke nad Leklerkom, a izgubio je samo jednu desetinku zbog kratkog usporavanja. Time Mercedes nastavlja seriju dobrih rezultata subotom tokom 2026. godine.

Šarl Lekler konačno je bio brži od Hamiltona u direktnom duelu i obezbedio mesto u prvom startnom redu ispred svog klupskog kolege Karlosa Sainza i mladog Andree Antonellija. Italijan Antonelli, koji se našao ispred Rasela u trenutku žute zastave, odlučio je da prekine krug i ode u boksove ne znajući da bi blagim usporavanjem mogao da se domogne boljeg plasmana – možda čak drugog mesta na gridu.

Van kontroverze očekuje se uzbudljiva trka sa četiri tima u borbi za pobedu. Mercedes će morati pažljivo da bira strategiju jer više nije moguće koristiti identičan pristup kao ranije. Maks Ferštapen rizikovao je sve tokom kruga ali ga je greška koštala boljeg plasmana; startovaće peti ali ostaje kandidat za podijum uprkos otežanom položaju.

Karlos Sainz imao je odličan završni krug kojim je pretekao Aleksa Albona za samo 0,021 sekundi ali ipak nije uspeo da prođe dalje od Q2 segmenta kvalifikacija. Fernando Alonso završio je kvalifikacije sa solidnim utiscima nakon što se spustio ispod granice od tri sekunde razlike – što ranije delovalo nedostižno – ali će trku započeti sa 21. mesta.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Raúl Fernández: ‘Rezultati govore za mene, očekujem da ih tim prepozna’

Raúl Fernández slavio u Sprint trci MotoGP-a u Asenu, ističe značaj podrške tima i otkriva napredak u pregovorima sa Trackhouse Racingom

Published

on

By

Raúl Fernández slavio u Sprint trci MotoGP-a u Asenu, ističe značaj podrške tima i otkriva napredak u pregovorima sa Trackhouse Racingom

Raúl Fernández ostvario je pobedu u Sprint trci MotoGP šampionata na Velikoj nagradi Holandije u Asenu, ali ističe da se ne smatra favoritom za glavnu trku koja sledi. Iako je zadovoljan ostvarenim rezultatom, Španac naglašava da mu je najvažnije što se konačno oseća konkurentno i da uspeva da iskoristi svoj puni potencijal na motociklu.

Tok Sprint trke protekao je gotovo savršeno za Fernándeza, koji je od starta bio odlučan i precizan. Istakao je kako nije očekivao pobedu zbog tehničkih izazova sa prednjim uređajem na motociklu, ali je iskoristio dobru startnu poziciju i brzo prešao preko rivala. Posebno je naveo duel sa Jorgeom Martínom u trećem i četvrtom sektoru staze, gde je uspeo da pretekne konkurenciju i nametne svoj ritam do kraja trke. “Ha sido un sábado casi perfecto”, rekao je Fernández, napominjući da nije bio saglasan sa kaznom iz kvalifikacija jer veruje da mu je pripadala i pol pozicija.

Pored same trke, Raúl Fernández osvrnuo se na svoju formu tokom prethodnih vikenda: “Od nekoliko poslednjih trka osećam se veoma dobro. Vikendi su pozitivni i stalno se borimo za dobre pozicije.” Naglasio je važnost energije i podrške tima Trackhouse Racing, ističući kako mu pomažu da negativnu energiju pretvori u dodatnu motivaciju za sledeće izazove.

Upitan o mogućem produženju ugovora sa Trackhouse Racingom, Fernández kaže: “Već dve trke imamo dobre razgovore sa Trackhouse-om. Moja situacija se malo zakomplikovala zbog razloga koji nisu do nas, ali očekujem i želim da moj tim pogleda rezultate koje postižem.” Dodaje: “Ja sam Trackhouse vozač, a ne Aprilia; to je razlika.” Takođe navodi kako su mu najvažniji lični napredak i osećaj konkurentnosti: “Sada radim ono što želim na motociklu; izvlačim maksimum iz sebe svakog dana.”

Što se tiče ambicija za glavnu trku u nedelju, Fernández ostaje oprezan: “Nismo kandidati za titulu dok brojevi ne kažu drugačije, ali borićemo se do kraja. Sutra moramo pokušati da osvojimo podijum.” Posebno izdvaja snagu Ai Ogure kao rivala tokom vikenda.

Fernández zaključuje da će strategija biti ključna zbog dvostruko duže distance glavne trke i potreba za pažljivim upravljanjem gumama. Njegov cilj ostaje jasan — nastaviti niz dobrih rezultata i zadržati visok nivo konkurentnosti u nastavku šampionata.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Maks Verstapen izazvao kontroverzu u kvalifikacijama u Austriji: incident u krivini 9 otvorio debatu

Džordž Rasel osvojio pol poziciju na Red Bull Ringu nakon drame sa žutim zastavama posle izletanja Maksa Verstapena, dok su Šarl Lekler i Luis Hamilton ostali iza.

Published

on

By

Džordž Rasel osvojio pol poziciju na Red Bull Ringu nakon drame sa žutim zastavama posle izletanja Maksa Verstapena, dok su Šarl Lekler i Luis Hamilton ostali iza.

Kvalifikacije za Veliku nagradu Austrije na stazi Red Bull Ring donele su jednu od najuzbudljivijih sesija ove sezone, ali i veliku polemiku nakon incidenta Maksa Verstapena u krivini 9. Džordž Rasel startovaće sa prve pozicije, dok je drama oko žutih zastava obeležila završnicu treće kvalifikacione runde (Q3).

Verstapen, četvorostruki šampion, snažno je napao još od početka Q3 i pokušao da maksimalno iskoristi poslednji pokušaj. Međutim, njegov bolid RB22 izgubio je kontrolu u zahtevnoj devetoj krivini i završio u šljunku. “Već sam u drugom sektoru, kod krivine 6, imao čudan oversteer. Ali ono što se dogodilo u devetoj ne razumem. Okrenuo sam volan i nije bio mali trzaj – izgubio sam sve. Ne znam da li je bila zadnja osovina ili prijanjanje… ali nisam mogao ništa da ispravim. Izleteo sam i ne znam šta da kažem”, izjavio je Verstapen novinarima neposredno posle incidenta.

Njegov izlazak sa staze izazvao je konfuziju među sudijama – najpre je istaknuta žuta zastava, a ubrzo zatim dvostruka žuta. U tom kratkom vremenskom intervalu Rasel je uspeo da prođe sektor pre nego što su stroža pravila stupila na snagu i tako došao do najbolje startne pozicije. Ova situacija izazvala je sumnje kod rivala, pre svega iz Ferarija koji smatraju da Rasel možda nije dovoljno usporio tokom prolaska kroz sektor pod žutom zastavom.

Šef tima Ferari Fred Vaser istakao je: “Ako si drugi – to si. To su odluke Direkcije trke, a postoji pravilo po kojem moraš da usporiš za pet odsto. Mi te podatke nemamo, oni ih imaju.” Vaser ipak smatra da bi insistiranje na vožnji pod žutom zastavom bilo pogubno: „Zaključak ne može biti da treba voziti punim gasom kad se pojavi žuta zastava jer bi to bio potpuni haos.“

Andrea Kimi Antoneli zauzeće četvrtu poziciju na startu i opisao svoju reakciju tokom incidenta: „Mislio sam da već važi dvostruka žuta pa sam potpuno pustio gas. Bio sam brz, možda rame uz rame sa Džordžom [Raselom].“

Ovakva raspleta znači da će Rasel imati najbolju priliku za pobedu pred Ferrarijem koji kreću iza njega – Šarl Lekler kao drugi i Luis Hamilton kao treći. Pol pozicija otvara dodatne šanse za Rasela u borbi za titulu, dok se polemika o ponašanju pod signalizacijom nastavlja neposredno pred samu trku.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Karlos Sainc: “Očekujem kraj mučenja, u suprotnom to nije dobar znak”

Španski vozač završio kvalifikacije za Veliku nagradu Austrije na 17. mestu, nada se napretku uz nova unapređenja bolida.

Published

on

By

Španski vozač završio kvalifikacije za Veliku nagradu Austrije na 17. mestu, nada se napretku uz nova unapređenja bolida.

Karlos Sainc, španski vozač tima Williams, izrazio je blago zadovoljstvo nakon što je poslednjim krugom u kvalifikacijama za Veliku nagradu Austrije uspeo da pretekne Aleksa Albona i završi na 17. poziciji, zaostavši samo 0,021 sekundi za ulazak u Q2 segment. Ipak, Sainc nije krio razočaranje zbog startne pozicije i istakao da se nada kako će ovaj težak vikend biti poslednji sa tako izraženim problemima.

“Da, u smislu nemogućnosti prolaska u Q2. Ako ne bude tako, to nije dobar znak,” izjavio je Sainc sa dozom ironije nakon kvalifikacija na stazi Red Bull Ring. On očekuje poboljšanja sledećeg vikenda i manju težinu bolida FW48 zahvaljujući novim komponentama koje tim priprema.

Sainc je istakao da tokom poslednjeg kruga nije izgubio vreme uprkos korekcijama volana: “Ne, zapravo nisam ništa izgubio. Rizikovao sam pri ulasku u krivinu toliko da mi izlazak nije bio idealan, ali sam dosta dobio na ulazu i izgubio na izlazu. To je bio jedini dobar krug koji sam imao tokom čitavog vikenda,” ocenio je Španac.

Vozač Williamsa dodao je da su ga problemi sa podešavanjima i balansom automobila mučili tokom celog vikenda: “Sigurno da sa ovim automobilima kada propustite prvi trening i zatim imate probleme na drugom treningu to ne pomaže. Najvažnije je što sam sa tri seta novih guma uspeo da pronađem ritam kad je bilo najpotrebnije, ali to ipak nije bilo dovoljno za prolaz dalje,” zaključio je Sainc.

Iako rezultati nisu zadovoljavajući, Sainc napominje da ove godine ima vrlo visok nivo kada su kvalifikacije u pitanju: “Jedna od najboljih godina što se tiče izvlačenja maksimuma iz bolida u jednom brzom krugu. U trci takođe napredujem, mada ovog vikenda mnogo patim po pitanju ritma.” Takođe naglašava važnost narednih unapređenja koja bi trebalo da stignu već za trku u Silverstonu: “Automobil će malo smršati, ali ne dovoljno — prava redukcija težine očekuje se tek u drugoj polovini sezone.”

Za nedeljnu trku Sainc planira borbu s Albonom i skupljanje iskustva: “Biće dan za sticanje iskustva s ritmom trke po vrućini. Pokušaću da se uporedim sa Aleksom jer mislim da on ima odličan tempo. Ako sedam vozača odustane — možda bude i bodova,” završava Sainc s dozom humora.

Pročitaj još

U Trendu