Connect with us

Ostali sportovi

Álex Palou fokusiran na pripreme za kvalifikacije u Indikaru, četvrti bez rebufa

Španac iz ekipe Ganassi završio dan na 22. mestu ukupno, ali četvrti po brzini u simulacijama kvalifikacija bez rebufa, dok je Takuma Sato bio najbrži.

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Lm otero

Španac iz ekipe Ganassi završio dan na 22. mestu ukupno, ali četvrti po brzini u simulacijama kvalifikacija bez rebufa, dok je Takuma Sato bio najbrži.

Álex Palou, vozač ekipe Chip Ganassi Racing, danas je pažnju u potpunosti usmerio na pripreme za predstojeće kvalifikacije za Indycar vikend. Iako je današnji plasman Španca bio tek 22. mesto na listi najbržih, rezultat se tumači kroz činjenicu da je veći deo dana iskorišćen za simulacije kruga u kvalifikacionim uslovima, a ne za vožnju u gustoj koloni sa rebufima.

U uvodnom delu današnje sesije formirane su grupe radi vožnje u saobraćaju i tada su postignuta najbrža vremena s obzirom na to da rebufi omogućavaju veće brzine. Najbolji rezultat tada zabeležio je Pato O’Ward iz McLaren tima sa prosečnom brzinom od 227.308 milja na čas (365,8 km/h). Upravo zbog ovog pristupa treningu Palou nije bio među vodećima kao prethodnih dana.

Tokom većeg dela sesije Álex Palou je odradio samo nekoliko krugova u grupi na početku dana, nakon čega se fokusirao isključivo na solo vožnje (‘qualy runs’) gde nema pomoći vetra iza drugih vozila i gde su brzine niže. Posebno je bio aktivan tokom poslednjeg sata treninga kada je više puta testirao setap za kvalifikacije i vežbao ulaske i izlaze iz boksa zajedno sa ekipom.

Za razliku od generalne liste vremena, značajnija danas bila je tabela brzina ostvarenih bez rebufa. Tu se istakao dvostruki šampion Takuma Sato (RLLR) koji je postavio najbolji krug sa prosekom od 223.828 milja na čas (360,2 km/h). Drugi je bio Scott McLaughlin (najbrži poleman u istoriji), dok se David Malukas iz Penske tima plasirao kao treći – svi sa brzinama iznad 223 mph. Álex Palou zauzeo je četvrtu poziciju bez rebufa sa vremenom od 223.230 mph.

Vredi napomenuti da ovi rezultati još nisu konačni pokazatelj forme jer Palou nije koristio nove gume tokom završnog dela sesije kada su drugi lovili najbrža vremena. Pravu sliku očekuje se već sutra tokom Fast Friday-a kada će svi timovi koristiti turbo podešavanja za kvalifikacije koja donose dodatnih 8 do 10 mph više nego dosad.

Još jedan važan detalj: Álex Palou planira da već sutra ugradi trkački motor – što Honda tradicionalno ostavlja za ponedeljak posle kvalifikacija, ali se prošle godine pokazalo uspešnim da se ta promena uradi ranije.

Fast Friday predstavlja prvi ključni dan vikenda pred samu borbu za pol-poziciju i ozbiljan test tempa svih ekipa pred subotnju borbu.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Fernando Alonso startuje iz pit lejna na trci u Barseloni zbog promene električnih komponenti

Vozač Aston Martina menja delove na Hondinoj pogonskoj jedinici i neće krenuti sa začelja grida, već iz pit lejna u svojoj poslednjoj trci na stazi Montmelo.

Published

on

By

Vozač Aston Martina menja delove na Hondinoj pogonskoj jedinici i neće krenuti sa začelja grida, već iz pit lejna u svojoj poslednjoj trci na stazi Montmelo.

Fernando Alonso, španski vozač tima Aston Martin, startovaće iz pit lejna na Velikoj nagradi Barselone-Katalunje nakon što je tokom subotnje večeri odlučeno da se zamene električne komponente njegove Hondine pogonske jedinice. Iako je u kvalifikacijama zauzeo 22. mesto, Alonso neće krenuti sa samog začelja već će dodatno biti pomeren zbog tehničkih promena neposredno pred trku koja počinje u nedelju u 15 časova na stazi Montmelo.

Tim Aston Martin bio je jedini koji je radio na bolidu broj 14 i nakon završetka zvaničnih sesija, a odluka o zameni električnih komponenti doneta je jer su premašeni dozvoljeni limiti za broj korišćenih delova. Izmenjeni su MGU-K (generator kinetičke energije), skladište energije (baterija) i procesor tog sistema (PU-CE), kao i još jedan deo pomoćnih komponenti pogonske jedinice. Ove izmene zahtevaju start iz pit lejna po pravilima Formule 1.

Problemi sa pouzdanošću motora Honda nastavili su da muče Fernanda Alonsa tokom celog vikenda, što ga dodatno udaljava od mogućnosti da ostvari značajniji rezultat pred domaćom publikom. “Takođe nije zabavno kada se plasiraš kao četrnaesti, a posle dve krivine si ponovo poslednji”, izjavio je Alonso nakon kvalifikacija.

Iako su šanse za napredak minimalne, tim Aston Martin i Honda procenili su da je bolje izvršiti potrebne tehničke promene sada kako bi bolid mogao biti konkurentniji kada nove nadogradnje budu spremne tokom letnjeg dela sezone. Spekuliše se da bi prve značajne promene mogle biti predstavljene na trkama u Mađarskoj ili Holandiji.

Ova trka biće 23. i poslednja koju Fernando Alonso vozi pred domaćom publikom u Barseloni, a očekuje se preko 100.000 gledalaca koji će podržati legendarnog španskog vozača uprkos teškoj sezoni kroz koju prolazi njegov tim.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Dušan Slavnić i Aleksandar Beđik četvrti u dvojcu na Svetskom kupu u Plovdivu

Srpski veslači ostvarili vreme 6:20.53 u A finalu, pobedu odnela posada Novog Zelanda

Published

on

By

Srpski veslači ostvarili vreme 6:20.53 u A finalu, pobedu odnela posada Novog Zelanda

Reprezentativci Srbije u veslanju, Dušan Slavnić i Aleksandar Beđik, zauzeli su četvrto mesto u disciplini dvojac na Svetskom kupu održanom u Plovdivu. U današnjem A finalu srpski dvojac je veslao do rezultata 6:20.53, što im je donelo plasman tik ispod medalja na ovom prestižnom takmičenju.

Zlatnu medalju osvojila je posada iz Novog Zelanda, koja je dominirala trkom i zabeležila najbolje vreme od 6:09.04. Srebro je pripalo drugom timu Sjedinjenih Američkih Država sa rezultatom 6:11.77, dok je bronzanu medalju osvojila ekipa Italije sa vremenom 6:17.69.

Slavnić i Beđik su tokom čitave trke održavali solidan tempo i uspešno se nosili sa jakom konkurencijom iz najjačih svetskih veslačkih nacija. U odlučujućem finišu nisu uspeli da nadoknade zaostatak za Italijanima, ali su pokazali visok nivo forme i kontinuitet dobrih rezultata na međunarodnoj sceni.

Ovaj plasman potvrđuje kvalitet rada srpske veslačke reprezentacije i predstavlja podsticaj pred nastavak sezone i naredne međunarodne izazove.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Bruno Del Pino ostaje u borbi za titulu u Formuli 3, deset poena iza lidera

Mladi španski vozač, sinovac Pedra de la Rose, osvojio dva šesta mesta u Barseloni i zadržao konkurentnost u ukupnom plasmanu F3

Published

on

By

Mladi španski vozač, sinovac Pedra de la Rose, osvojio dva šesta mesta u Barseloni i zadržao konkurentnost u ukupnom plasmanu F3

Bruno Del Pino, talentovani španski vozač i sinovac legendarnog Pedra de la Rose, nastavlja da impresionira u aktuelnoj sezoni Formule 3. Tokom trkačkog vikenda na stazi Circuit de Barcelona-Catalunya, Del Pino je bio vrlo blizu preuzimanja liderske pozicije u generalnom plasmanu. Zahvaljujući dva osvojena šesta mesta na tradicionalnoj stazi, ostao je na samo deset bodova zaostatka za vodećim Ugochukwuom.

Vozač ekipe VAR pokazao je konstantnost tokom dosadašnjeg toka sezone – bodovao se na svim trkama, a ovog puta je ponovo potvrdio da može biti konkurentan i na klasičnim evropskim pistama. Prethodno je dobre rezultate beležio i na potpuno drugačijim stazama poput onih u Australiji i Monaku. “Veoma sam konstantan, bodovao sam se na svim trkama i mogao sam završiti i na podijumu. Bio sam blizu toga, kao i liderske pozicije u šampionatu,” izjavio je Bruno Del Pino nakon trke.

Del Pino se tokom glavne trke nekoliko puta nalazio među vodećima i nakratko bio virtuelni lider prvenstva dok se borio za podijum. Ipak, zbog problema sa potrošnjom pneumatika pri kraju trke izgubio je tempo protiv rivala Naela (pobednik vozeći za Campos), Yamakoshija i trenutnog lidera Ugochukwua. Iako nije uspeo da osvoji podijumsku poziciju ovaj put, minimalni bodovni zaostatak daje mu realne šanse za nastavak borbe za titulu.

“Osećam se sve sigurnije i samopouzdanije. Kada znaš da možeš da napreduješ kroz poredak, menja ti se pristup unutar bolida,” dodao je Del Pino analizirajući svoj napredak. Španac ističe da ga trenutna borba ne odvraća od fokusa: “Ne razmišljam previše o onome što će biti van staze. Da imam novca kupio bih ekipu Formule 1… ili sve njih. Pošto nemam, koncentrisan sam isključivo na performanse.”

Naredne stanice evropske turneje su Silverston, Spa-Francorchamps, Budimpešta i Monca, a završnica će biti održana na novoj lokaciji Madring. Šampionat ulazi u odlučujuću fazu gde svaki poen može biti presudan za konačan plasman mladih vozača.

Pročitaj još

U Trendu