Španski stručnjak, poznat po radu sa mladim igračima, preuzeo je ekipu Pogona posle odlaska iz Ajaksa i dolazi sa asistentskim timom iz Amsterdama.
Óscar García Junyent postavljen je za novog trenera Pogona Ščećin, sa kojim je potpisao trogodišnji ugovor, svega dan nakon što je napustio Ajaks. Poljski klub je zvanično objavio da im se pridružuje stručnjak koji je prethodno vodio kako omladinski tako i prvi tim amsterdamskog velikana. Pogon je već prošle godine pokušao da angažuje Garcíu, ali se tada odlučio za angažman u Holandiji.
U zvaničnom saopštenju kluba navodi se: „Óscar je priznat kao specijalista za razvoj igrača, stvaranje pobedničke kulture i implementaciju atraktivnog stila igre zasnovanog na posedu lopte. Timovi pod njegovim vođstvom poznati su po visokom nivou organizacije, intenzitetu, tehničkom kvalitetu i posvećenosti dominaciji nad protivnikom.“
Predsednik kluba Aleks Haditaghi istakao je: „Od prvih razgovora sa Óscarom bilo je jasno da delimo istu viziju o potencijalu Pogona Ščećin. Tražili smo trenera sa bogatim iskustvom, čvrstim karakterom, strašću za razvoj igrača i snažnom posvećenošću ofanzivnoj i atraktivnoj igri. Óscar poseduje sve te kvalitete.“
García (53) će tako nastaviti svoju međunarodnu karijeru koja uključuje vođenje Makabija Tel Aviv (2012–13 i 2014), Brajtona (2013–14), Votforda (2014), Salcburga (2015–17), Sent Etjena (2017), Olimpijakosa (2018), Remsa (2021–22), OH Levena (2023–24), Chivasa (2025) i Ajaksa (2026).
Stručni štab Pogona biće dodatno pojačan dolaskom Enrikea Sanza Ramíreza, doskorašnjeg saradnika iz Ajaksa, koji će biti zadužen za fizičku pripremu prvog tima.
Pogon Ščećin prethodnu sezonu završio je na devetom mestu Ekstraklase. Klub želi da se pod vođstvom Óscara Garcíe vrati uspešnim sezonama kakve su bile treće mesto u sezonama 2020/21 i 2021/22 te četvrto mesto u naredne tri sezone. Dodatno, Pogon je bio vicešampion Kupa Poljske u sezonama 2023/24 i 2024/25.