Hrvatska pevačica iskreno u emisiji o teškim trenucima i dijagnozi psihoze F23
Ane Paška, poznata hrvatska pevačica i kantautorka, nedavno je u emisiji “Nedjeljom u 2” prvi put javno progovorila o ozbiljnim psihičkim problemima sa kojima se suočila. Ona je podelila da joj je dijagnostikovana psihoza F23, koju su pratile izuzetno teške nesanice.
“Tri nedelje sekunde nisam spavala, ne znam da li to možete razumeti. To je jedno neopisivo teško iskustvo i život u haosu. Nemate više sutra kada ne spavate, nema energije. Ja sam mogla razgovarati, ali mene je vaša energija napadala. Telo je bilo tu, a prolaziš teški haos i neopisivu bol. Prođe tramvaj i tebe to reže, to je takva vrsta osećaja”, ispričala je Ane Paška u emisiji.
Pevačica je objasnila da su intenzivne životne obaveze i konstantan pritisak uticali na njeno mentalno zdravlje. “Bilo je jako teško, zato što smo bili prenakrcani teretom. Trebalo je pročitati toliko knjiga, trebalo je ići na predstave i filmove. Ono što mi je najteže padalo je da si ti zapravo bio uvek pod pritiskom, pogotovo dramaturgija je taj slučaj da uvek moraš imati mišljenje i moraš biti pametan. To meni kao umetničkoj duši, nije leglo baš najbolje, jer Akademija zapravo nije prilagođena toliko ljudima koji su umetničke duše. Toliko i lepote istovremeno, ali jedan intenzivan način života, dok u jednom trenutku ni moje fizičko, ni mentalno, ni emocionalno, energetsko, spiritualno telo više nije zapravo moglo to podneti i počelo je pucati”, objasnila je ona.
Posebno je istakla težinu nesanice, uporedivši je sa halucinogenim iskustvom: “To vam je kao da ste na 30 LSD-a i to je vaša realnost.”
Ova njena ispovest izazvala je pažnju javnosti i pokazala koliko je važno otvoreno govoriti o mentalnom zdravlju, posebno među umetnicima i javnim ličnostima.