Četiri direktora prodala akcije za 1,57 milijardi forinti, istraga zbog insajderskih informacija
Mađarska centralna banka saopštila je da je MOL grupa kažnjena sa 43 miliona forinti (122.000 evra) zbog neblagovremenog informisanja tržišta o oštećenju naftovoda Družba i obustavi isporuka krajem januara. Prema navodima regulatora, kompanija je bila u obavezi da informacije objavi najkasnije do 12. februara, ali je to učinila tek 16. februara, nakon što su mediji i vlasti već govorili o potencijalnim posledicama po mađarsku energetsku politiku.
Centralna banka, kao regulator tržišta kapitala, pokrenula je krajem februara istragu o mogućoj insajderskoj trgovini akcijama MOL-a u periodu nakon oštećenja cevovoda. Ova istraga je usledila po žalbi Udruženja mađarskih investitora berze (TEBÉSZ), zbog sumnje na kršenje javnog interesa pri trgovanju deonicama. Udruženje smatra da je MOL prekršio obavezu transparentnosti jer nije izvestio berzu o incidentu sa naftovodom Družba 27. januara i obustavi transporta nafte.
Podaci sa veb-sajta Budimpeštanske berze pokazuju da su četiri direktora MOL-a u periodu od 27. januara do 6. februara prodala akcije ukupne vrednosti 1,57 milijardi forinti (4,14 miliona evra). MOL je naveo da su informacije o tim transakcijama objavljene na berzi u skladu sa propisima o transparentnosti za rukovodioce kompanija.
U saopštenju za Rojters, centralna banka je istakla: „Na osnovu podnetog izveštaja u kojem se tvrdi da su akcije MOL-a možda trgovane na osnovu insajderskih informacija, centralna banka istražuje da li su određene transakcije na tržištu kapitala u vezi sa izdavaocem možda prekršile odredbe o zabranjenoj insajderskoj trgovini.”
MOL je u odgovoru na upit Rojtersa podvukao: „Kompanija uvek poštuje važeće zakone, u svim aspektima. (Kompanija) sledi princip transparentnosti tržišta kapitala i stoji na raspolaganju mađarskoj centralnoj banci po svim pitanjima.”
Predsednik TEBÉSZ-a Gabor Dioslaki ukazao je na značaj informacija o prekidu snabdevanja sirovinama, upoređujući ih sa vanrednim saopštenjem MOL-a iz sredine februara o zahtevu za oslobađanje nafte iz strateških rezervi radi osiguranja snabdevanja gorivom. Centralna banka nije iznosila detalje istrage, navodeći da je postupak u toku.