Connect with us

Srbija

Berači voća u Srbiji tokom sezone zarađuju do 180.000 dinara mesečno

Sezonski radnici ostvaruju pravo na zdravstveno i penzijsko osiguranje, prijava obavezna od 2019. godine

Published

on

Foto Izvor:

Sezonski radnici ostvaruju pravo na zdravstveno i penzijsko osiguranje, prijava obavezna od 2019. godine

Sezona berbe voća u Srbiji počinje krajem maja i traje tokom leta i jeseni, a visina zarade zavisi od vrste voća, načina obračuna i učinka radnika. Prema zvaničnim podacima, zarada za berbu malina tokom mesec dana može dostići i do 180.000 dinara, uz obezbeđen smeštaj i tri obroka dnevno.

Berba malina traje između tri i četiri nedelje, od juna do sredine ili kraja jula, dok radni dan počinje oko 5:00 i traje do mraka. Radnici su angažovani i tokom visokih temperatura, a posao se smatra zahtevnim zbog fizičkog napora. Dnevnica za berače malina prošle godine iznosila je oko 6.000 dinara.

Za berbu jagoda, zarada se kreće između 3.000 i 5.000 dinara po danu, a isplata može biti po kilogramu ili po fiksnoj dnevnici. Sezona jagoda traje oko tri meseca. Berba borovnica traje šest do osam nedelja, a cena borovnica na tržištu je nedavno premašila 2.000 dinara po kilogramu zbog visokih troškova ručne berbe.

Orezivanje voća donosi iskusnim radnicima i do 9.000 dinara dnevno, dok oni sa manje iskustva zarađuju oko 6.000 dinara, u zavisnosti od vrste voća i složenosti posla.

Prijava sezonskih radnika je od 2019. godine obavezna putem elektronskog portala. Poslodavci su dužni da uplaćuju poreze i doprinose, čime radnici ostvaruju pravo na zdravstveno osiguranje u slučaju povrede na radu i prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja. Jedan radnik može kod istog poslodavca biti angažovan najviše 120 radnih dana godišnje.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Srbija

Institut Batut izdao upozorenje na toplotni talas u Srbiji, najugroženiji sever i zapad zemlje

Institut za javno zdravlje upozorio na opasne temperature, najteže pogođeni Beograd i više okruga

Published

on

By

Institut za javno zdravlje upozorio na opasne temperature, najteže pogođeni Beograd i više okruga

Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” izdao je zvanično upozorenje na snažan toplotni talas koji će Srbiju zahvatiti od 23.06. do 02.07., saopšteno je iz ove institucije. Najtoplije će biti u severnobačkom, zapadnobačkom, severnobanatskom, srednjobanatskom, južnobačkom, južnobanatskom i mačvanskom okrugu, uključujući Beograd.

Prema najavama, najteža situacija očekuje se 01.07., kada će severnobački, južnobanatski i pomoravski okrug biti izloženi temperaturama koje spadaju u kategoriju “veoma opasne pojave”. U periodu od 27.06. do 01.07. narandžasti nivo upozorenja važi za severnu i zapadnu Srbiju, dok će 30.06. upozorenje biti prošireno i na kolubarski, braničevski, podunavski, pomoravski i rasinski okrug.

Gradovi za koje je izdato narandžasto upozorenje su Sombor (26. i 27.06.), Beograd, Palić, Kikinda, Zrenjanin, Novi Sad, Loznica i Vršac (svi 27.06.). Žuti nivo upozorenja važi za Palić (24–26.06.), Beograd (25–26.06.), Surčin, Bečej (25–27.06.), Kikinda, Zrenjanin, Novi Sad, Loznica, Vršac (25–26.06.), Sombor (25.06.), Sremska Mitrovica (26–27.06.), Valjevo, Smederevska Palanka, Ćuprija, Kruševac (27.06.) i Veliko Gradište (26–27.06.).

Institut “Batut” posebno upozorava da su najugroženije grupe mala deca, trudnice, starije osobe, hronični bolesnici i osobe sa opekotinama. Preporučuje se redovno unošenje tečnosti, nošenje lagane i svetle odeće, smanjenje fizičkih aktivnosti tokom najtoplijeg dela dana, konzumiranje lagane hrane i pojačana higijena.

Ukoliko se primete simptomi kao što su konfuznost, nesvestica ili izrazito topla i suva koža, građanima se savetuje da odmah pozovu Hitnu pomoć. U slučaju oticanja ruku i nogu, preporučuje se boravak u hladnijoj prostoriji 24 do 48 sati.

“Tokom najtoplijih dana posebno je važno prepoznati simptome toplotnog udara i odmah potražiti medicinsku pomoć”, navedeno je u zvaničnom saopštenju Instituta za javno zdravlje.

Pročitaj još

Srbija

Predložene izmene Krivičnog zakonika pooštravaju kazne za nedozvoljeno nošenje oružja

Skupština razmatra novi predlog zakona, predviđeno drastično povećanje kazni i usklađivanje sa međunarodnim standardima

Published

on

By

Skupština razmatra novi predlog zakona, predviđeno drastično povećanje kazni i usklađivanje sa međunarodnim standardima

Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, koji je upućen u skupštinsku proceduru, predviđa značajno povećanje kazni za nedozvoljeno nošenje vatrenog oružja, municije i eksplozivnih materija, sa ciljem unapređenja bezbednosti i efikasnije borbe protiv kriminala, saopšteno je iz zvaničnih izvora.

Prema predloženim izmenama, za nedozvoljeno nošenje oružja predviđena je kazna zatvora od pet do 15 godina, dok je aktuelni zakon propisivao kaznu od dve do 12 godina. Ove izmene izjednačavaju raspon kazni za ovo krivično delo sa sankcijama za najteža dela, kao što je ubistvo. Za neovlašćeno držanje oružja predviđena je kazna od jedne do osam godina zatvora, uz novčanu kaznu, dok su za teže oblike, poput držanja veće količine oružja, oružja velike razorne moći ili 3D štampanog oružja, predviđene kazne od dve do 12 godina zatvora, takođe uz novčanu kaznu. Lica koja imaju odobrenje za držanje, ali oružje nose neovlašćeno, kazniće se zatvorom od jedne do osam godina. U svim slučajevima, predviđeno je obavezno oduzimanje oružja, municije i eksplozivnih materija.

Izmenama je predloženo i preciziranje načina obračunavanja kazni u slučajevima povratništva, uz uvođenje pojmova “višestruki povrat” i “specijalni povrat”, što omogućava pravičniji pristup kažnjavanju. Takođe, radnje držanja i nošenja oružja biće razdvojene od radnji proizvodnje, prometa i krijumčarenja, dok su posebno izdvojena krivična dela koja se odnose na izradu, krijumčarenje, ispitivanje, žigosanje i obeležavanje oružja, kao i falsifikovanje oznaka.

Prema obrazloženju predloga, izmene su predložene radi unapređenja krivičnopravnog sistema Srbije i usklađivanja sa međunarodnim obavezama, pre svega sa Varšavskom konvencijom Saveta Evrope o pranju novca, zapleni prihoda stečenih kriminalom i finansiranju terorizma. Ovakve izmene, kako se navodi, obezbeđuju punije usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa međunarodnim standardima i doprinose efikasnijoj borbi protiv organizovanog kriminala, pranja novca i drugih teških krivičnih dela sa prekograničnim elementom. Zakon se predlaže za usvajanje po hitnom postupku.

Pročitaj još

Srbija

Krađe automobila i kofera u Solunu i turističkim mestima u Grčkoj u opadanju

Policija upozorava turiste na nove metode krađe, oprez potreban na parking prostorima i u blizini plaža

Published

on

By

Policija upozorava turiste na nove metode krađe, oprez potreban na parking prostorima i u blizini plaža

Broj slučajeva krađe automobila i ličnih stvari iz vozila u Solunu i grčkim turističkim mestima poslednjih godina je u opadanju, navodi se prema podacima policije. Najčešćim metama su automobili sa stranim tablicama, a incidenti se dešavaju na velikim parkinzima supermarketa, tržnih centara i u blizini popularnih plaža. Prema policijskim izvorima, krađe se najčešće događaju prvog dana po dolasku ili poslednjeg dana pred povratak kući, dok izvršioci koriste kratko vreme odsustva vlasnika i različite metode, uključujući razbijanje stakala ili obijanje brava.

Policija preporučuje svim turistima da ne ostavljaju vredne stvari u vozilima, čak ni na nekoliko minuta, i podseća da predmeti poput novčanika, mobilnih telefona, dokumenata, torbi, ali i naočara ili parfema, mogu privući pažnju počinilaca. “Cilj naših preporuka nije izazivanje straha, već podsećanje na važne mere opreza kako bi putnici izbegli neprijatnosti tokom odmora”, navodi se u zvaničnoj izjavi.

Najrizičnije lokacije po navodima policije su veliki parkinzi supermarketa, otvoreni parking prostori u centru Soluna i parkirališta u blizini popularnih plaža. Policija apeluje na građane da sve sumnjive aktivnosti odmah prijave i da tokom boravka u Grčkoj budu posebno oprezni kada napuštaju vozilo, bez obzira na trajanje odsustva. “Istraga je u toku i preduzimamo sve mere kako bismo smanjili broj ovakvih incidenata”, saopštio je portparol policije.

Prema policijskim izvorima, smanjenje broja prijava posledica je veće informisanosti i opreza građana, ali i redovnih upozorenja koja se objavljuju tokom letnje sezone. Građanima se preporučuje da ne ostavljaju nikakve vrednosti na vidljivom mestu u vozilu i da dodatni oprez primenjuju na svim tranzitnim i turističkim lokacijama.

Pročitaj još

U Trendu