Connect with us

Ostali sportovi

Pepe Martí: Bodovi postaju standard, ali želim još više

Vozač CUPRA Kiro tima Pepe Martí završio sedmi na E-Prixu u Berlinu i peti put osvojio bodove ove sezone

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Alex wolf mx

Vozač CUPRA Kiro tima Pepe Martí završio sedmi na E-Prixu u Berlinu i peti put osvojio bodove ove sezone

Pepe Martí, vozač tima CUPRA Kiro, nastavlja da impresionira u svojoj debitantskoj sezoni Formule E. Na E-Prixu u Berlinu zauzeo je sedmo mesto, čime je peti put u sedam trka došao do bodova. Iako je tek na početku karijere u ovom šampionatu, Martí je potvrdio svoj potencijal i ambiciju da redovno bude među najboljih deset.

Tok trke u Berlinu pokazao je koliko se Martí adaptirao — vozeći mudro, sačuvao je energiju za finiš i uspešno odbranio poziciju među vodećima. “Cilj koji smo postavili za ovu sezonu — da budemo redovno među osvajačima bodova — postaje svakodnevnica. Zadovoljan sam što sam često u top 10, ali svaki put želim više”, rekao je Pepe Martí posle trke.

U dosadašnjem delu sezone, mladi Španac osvojio je bodove na pet od ukupno sedam trka koje je završio. Da nije bilo incidenta u Sao Paulu, kada mu je izmaklo mesto među prvih pet zbog nesreće dok se borio za visok plasman, taj broj bio bi još veći. Njegov najbolji rezultat do sada ostaje šesto mesto iz Džede, a upravo plasman među prvih pet ostaje sledeći cilj: “Bili smo veoma blizu top 5 u Džedi, Jarama je bila propuštena prilika i danas verujem da bismo uz savršenu vožnju mogli stići do tog rezultata”, dodao je Martí.

Jedan od segmenata na kojima Martí vidi prostor za napredak jeste kvalifikacioni deo vikenda: “Sada mi je glavni cilj da prođem u duele kao što to uspeva moj timski kolega Tiktum koji često završava među deset ili čak pet najboljih. Nedostaje mi svega desetinka sekunde — jedna bolje odvezena krivina ili manje grešaka. Kad to popravim, biću tamo gde želim”.

Na stazi Tempelhof u Berlinu Martí se osećao sigurno za volanom svog bolida: “Bio sam prilično zadovoljan tokom trke. U finišu sam vozio tempom sličnim ili boljim od Evansa. Nažalost, komad plastike dospeo je u hladnjak baterije pa smo imali problema sa pregrevanjem i gubitkom snage. Šteta što nismo mogli iskoristiti pun potencijal na kraju, mada ne znam da li bi to promenilo konačan plasman”.

I pored tehničkih problema i izazova sa kvalifikacijama, Pepe Martí iz trke u trku potvrđuje svoje mesto među najperspektivnijim vozačima Formule E i najavljuje nastavak borbe za još bolje rezultate.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Kimi Antonelli o incidentu u Austriji: ‘Mislio sam da je bila dupla žuta zastava’

Italijanski vozač objasnio grešku tokom kvalifikacija za Veliku nagradu Austrije, zbog koje je ostao bez prve startne linije

Published

on

By

Italijanski vozač objasnio grešku tokom kvalifikacija za Veliku nagradu Austrije, zbog koje je ostao bez prve startne linije

Kimi Antonelli, mladi italijanski vozač, preuzeo je odgovornost za grešku tokom završnice kvalifikacija za Veliku nagradu Austrije u Špilbergu. Zbog pogrešne procene situacije sa signalizacijom na stazi, Antonelli nije uspeo da izbori bolju startnu poziciju i moraće trku da započne sa četvrtog mesta.

U poslednjim trenucima kvalifikacija, Max Verstappen je izleteo sa staze i udario u zaštitni zid u krivini broj devet, nakon čega su istaknute žute zastave. Antonelli je naveo da je mislio da su istaknute dve žute zastave i zbog toga je prekinuo svoju brzu vožnju: “Video sam duplu žutu zastavu, pa sam verovatno pogrešio, ali sam odustao od kruga i tu se sve završilo”, izjavio je Antonelli novinarima posle sesije. “Preko radija sam čuo ‘žuta, žuta’, ali gledao sam ka sudiji i verovatno sam to pogrešno protumačio; video sam dve zastave umesto jedne i odustao.”

Antonelli je dodao da mu je sunce ometalo vidljivost: “Bilo je teško videti jer mi je sunce išlo direktno u oči. Samo sam pogledao sudiju jer se panel zapalio na žuto, ali niste sigurni da li su jedna ili dve zastave.” Prema njegovim rečima, mogao je da završi blizu Georgea Russella: “Bio bih na desetinku iza Russella, tako da bih bio u prvom redu, ali ni to ne bi bilo dovoljno za pol poziciju.”

Mladi vozač se dotakao i pitanja bezbednosti na stazi: “Auto se nalazio uz zid u brzoj krivini i ne razumem zašto odmah nije istaknuta dupla žuta zastava jer je ta krivina izuzetno brza. Ako neko tada izleti sa staze može biti veoma opasno, pa mi sve deluje pomalo zbunjujuće — ali takve su stvari”, zaključio je Antonelli.

Ova situacija pokrenula je dodatnu diskusiju među vozačima o strogoći primene pravila vezanih za signalizaciju na stazi. Incident podseća na važnost striktne primene bezbednosnih protokola nakon tragičnih događaja poput nesreće Julesa Bianchija na Suzuki.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Horhe Martin: Problemi sa gumama uticali na rezultat u Asenu

Martin završio Sprint trku na Velikoj nagradi Holandije kao peti, ističe da su zadnje gume bile ključni faktor

Published

on

By

Martin završio Sprint trku na Velikoj nagradi Holandije kao peti, ističe da su zadnje gume bile ključni faktor

Horhe Martin, vozač MotoGP-a, izrazio je razočaranje nakon Sprint trke na Velikoj nagradi Holandije u Asenu. Iako je startovao sa pol pozicije i tokom trke vodio borbu za vrh, tehnički problemi sa zadnjom gumom doveli su do toga da završi na petom mestu. Nakon ovog rezultata, zaostaje devet poena za Markom Becekijem u ukupnom plasmanu.

“Išao sam zbunjen tokom današnjeg dana. Ne znam šta se tačno dogodilo. Zadovoljan sam zbog pole positiona, pogotovo jer ga dugo nisam osvojio. Startovao sam dobro, zauzeo drugo mesto i uspeo da se vratim na čelo. Međutim, posle pola kruga shvatio sam da nemam nikakav prijanjanje pozadi; bukvalno sam preživljavao kako znam i umem”, rekao je Martin.

Tokom trke, kako je istakao Horhe Martin, rivali su ga lako preticali dok se on borio da zadrži kontrolu nad motociklom. “Vozači su me obilazili, pravio sam greške i to je bio začarani krug. Posebno u poslednjih pet-šest krugova bilo je pitanje opstanka i dovođenja motora do boksa”, dodao je španski vozač.

Martin smatra da problem leži u zadnjoj gumi: “Danas je sve bilo do pneumatika. Jasno mi je da nešto moram da probam jer ne mogu dozvoliti sebi da sutrašnja trka zavisi od sreće sa gumama. Nadam se da će većina problema nestati uz dve nove gume.” On smatra da posle Sprinta šampionat ostaje otvoren: “Ima još tri-četiri vozača koji mogu pobediti, a verujem da sam jedan od njih. Najvažnije mi je sada poboljšati osećaj prijanjanja pozadi za nastavak sezone.”

Vozač Pramac Dukatija pohvalio je promene koje su napravili tokom vikenda: “Sa promenama koje smo uradili u petak mnogo bolje osećam prednji deo motora u kvalifikacijama i trci. Napravili smo korak napred ovog vikenda — videćemo hoćemo li to potvrditi sutra.” Na kraju dodaje: “Trka je bila komplikovana jer sada imamo više stvari kojima moramo upravljati istovremeno — snaga, gas, zadnja kočnica, kvačilo… Uz novi sistem sve postaje jednostavnije ali i sigurnije kada stignemo do prve krivine.”

Pročitaj još

Ostali sportovi

Raúl Fernández: ‘Rezultati govore za mene, očekujem da ih tim prepozna’

Raúl Fernández slavio u Sprint trci MotoGP-a u Asenu, ističe značaj podrške tima i otkriva napredak u pregovorima sa Trackhouse Racingom

Published

on

By

Raúl Fernández slavio u Sprint trci MotoGP-a u Asenu, ističe značaj podrške tima i otkriva napredak u pregovorima sa Trackhouse Racingom

Raúl Fernández ostvario je pobedu u Sprint trci MotoGP šampionata na Velikoj nagradi Holandije u Asenu, ali ističe da se ne smatra favoritom za glavnu trku koja sledi. Iako je zadovoljan ostvarenim rezultatom, Španac naglašava da mu je najvažnije što se konačno oseća konkurentno i da uspeva da iskoristi svoj puni potencijal na motociklu.

Tok Sprint trke protekao je gotovo savršeno za Fernándeza, koji je od starta bio odlučan i precizan. Istakao je kako nije očekivao pobedu zbog tehničkih izazova sa prednjim uređajem na motociklu, ali je iskoristio dobru startnu poziciju i brzo prešao preko rivala. Posebno je naveo duel sa Jorgeom Martínom u trećem i četvrtom sektoru staze, gde je uspeo da pretekne konkurenciju i nametne svoj ritam do kraja trke. “Ha sido un sábado casi perfecto”, rekao je Fernández, napominjući da nije bio saglasan sa kaznom iz kvalifikacija jer veruje da mu je pripadala i pol pozicija.

Pored same trke, Raúl Fernández osvrnuo se na svoju formu tokom prethodnih vikenda: “Od nekoliko poslednjih trka osećam se veoma dobro. Vikendi su pozitivni i stalno se borimo za dobre pozicije.” Naglasio je važnost energije i podrške tima Trackhouse Racing, ističući kako mu pomažu da negativnu energiju pretvori u dodatnu motivaciju za sledeće izazove.

Upitan o mogućem produženju ugovora sa Trackhouse Racingom, Fernández kaže: “Već dve trke imamo dobre razgovore sa Trackhouse-om. Moja situacija se malo zakomplikovala zbog razloga koji nisu do nas, ali očekujem i želim da moj tim pogleda rezultate koje postižem.” Dodaje: “Ja sam Trackhouse vozač, a ne Aprilia; to je razlika.” Takođe navodi kako su mu najvažniji lični napredak i osećaj konkurentnosti: “Sada radim ono što želim na motociklu; izvlačim maksimum iz sebe svakog dana.”

Što se tiče ambicija za glavnu trku u nedelju, Fernández ostaje oprezan: “Nismo kandidati za titulu dok brojevi ne kažu drugačije, ali borićemo se do kraja. Sutra moramo pokušati da osvojimo podijum.” Posebno izdvaja snagu Ai Ogure kao rivala tokom vikenda.

Fernández zaključuje da će strategija biti ključna zbog dvostruko duže distance glavne trke i potreba za pažljivim upravljanjem gumama. Njegov cilj ostaje jasan — nastaviti niz dobrih rezultata i zadržati visok nivo konkurentnosti u nastavku šampionata.

Pročitaj još

U Trendu