Connect with us

Ostali sportovi

Džejms Voulz otkriva planove za smanjenje težine Williamsovog bolida

Direktor tima iz Grova istakao da je zahvaljujući radu inženjerskog tima moguće spustiti težinu FW48 čak ispod minimuma propisanog za 2026. godinu

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Lynne sladky

Direktor tima iz Grova istakao da je zahvaljujući radu inženjerskog tima moguće spustiti težinu FW48 čak ispod minimuma propisanog za 2026. godinu

Džejms Voulz, direktor Williamsa, izjavio je da je tim pronašao tehnička rešenja koja omogućavaju značajno smanjenje težine aktuelnog bolida FW48, potencijalno i ispod 768 kilograma – granice koju FIA predviđa kao minimum od 2026. godine. Ova vest dolazi nakon što su u Majamiju predstavljeni novi aerodinamički delovi na automobilu Karlosa Sainza, uključujući inovativne podne elemente, preoblikovane bargeboard-ove i znatno tanje bočne usisnike vazduha.

Iako je Sainz mogao da se bori za plasman među deset najboljih u Sprint trci u Majamiju, problem sa električnim sistemom motora ga je omeo. Ipak, napredak na polju konstrukcije šasije postao je vidljiv tokom vikenda u Floridi. Voulz je naglasio: “Našli smo rešenje, čak i za to da budemo 10 kilograma ispod minimalne dozvoljene mase iz budućeg pravilnika… Ali to je ostvareno na inženjerskom nivou i sada sledi izazov implementacije pod ograničenjem budžeta.”

On je objasnio da bi uvođenje svih novih rešenja odmah bilo neisplativo zbog finansijskih limita: “Radi se o nekoliko kilograma po trci. Bilo je teško!”, izjavio je Voulz uz osmeh, dodavši: “Posao inženjera u fabrici omogućio nam je da skinemo sav višak težine i još dodatnih 10 kilograma. Međutim, zbog trenutnih ograničenja troškova nije efikasno sve to odmah integrisati.” Naglasio je i važnost pažljivog tajminga: “Moramo paziti kada uvodimo novu komponentu na stazu ako ona već izlazi iz svog životnog ciklusa.”

Plan Williamsa predviđa postepeno smanjenje mase kroz svaku narednu trku tokom letnjih meseci, a cilj im je da posle letnje pauze dostignu konkurentnu težinu sa efikasnijim delovima. To bi moglo otvoriti vrata borbi za vrh sredine poretka pa čak i eventualni podijum, poput onih koje je Karlos Sainz ostvario prethodne godine.

Voulz se osvrnuo i na dolazak Dena Milnera iz Mercedesa kao novog šefa razvoja: “Dan već radi kod nas. Sarađivali smo godinama u Mercedesu, a danas nam se pridružila i Kler Simpson takođe iz Mercedesa – ovo joj je prvi dan.” Dodao je da će u naredna tri do četiri meseca tim pojačati još nekoliko stručnjaka visokog profila: “Uticaj koji Dan ima već sada oseća se brzo i snažno – zahvaljujući njegovom iskustvu biramo blago drugačiji pravac razvoja.”

Zaključio je pohvalivši atmosferu unutar Williamsa: “Ono što mi se dopada kod ovog tima jeste odsustvo otpora promenama kada težimo izvrsnosti. Dakle, dokle god postoji jasna ambicija ka šampionskom nivou – a Dan to donosi – nastavićemo tim putem.” Očekuje se da će napredak biti vidljiv tokom druge polovine ove sezone.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Odbojkaši Srbije poraženi od Francuske 0:3 u Ligi nacija u Orleanu

Vuk Kulpinac najefikasniji u porazu, Srbija sedma na tabeli pred duel sa Sjedinjenim Američkim Državama

Published

on

By

Vuk Kulpinac najefikasniji u porazu, Srbija sedma na tabeli pred duel sa Sjedinjenim Američkim Državama

Muška odbojkaška reprezentacija Srbije doživela je poraz od selekcije Francuske rezultatom 0:3 (23:25, 16:25, 22:25) u trećem meču druge sedmice Lige nacija, koji je odigran večeras u Orleanu. Meč je završen maksimalnom pobedom domaće ekipe, a srpski tim je pokazao borbenost posebno u prvom i trećem setu, ali nije uspeo da preokrene rezultat.

Francuski odbojkaši su pokazali veću koncentraciju u odlučujućim trenucima svakog seta. Prvi set bio je izuzetno neizvestan i završen je minimalnom prednošću domaćih, dok su u drugom setu Francuzi dominirali i stekli značajnu razliku. U trećem setu Srbija je pružila snažan otpor, ali su domaći ponovo bili sigurniji u završnici i obezbedili trijumf.

Najefikasniji igrač Srbije bio je Vuk Kulpinac sa devet osvojenih poena. Aleksandar Stefanović, Nikola Brborić i Aleksandar Šoša dodali su po šest poena za „orlove“. Na strani Francuske istakao se Matis Eno sa 12 poena, što je bilo dovoljno da njegov tim dođe do sigurne pobede.

Posle ovog duela, Srbija ima skor od četiri pobede i tri poraza, što trenutno donosi sedmo mesto na tabeli Lige nacija uz ukupno 12 bodova. „Orlovi“ nemaju mnogo vremena za oporavak, jer ih već sutra od 20.30 časova očekuje nova utakmica protiv selekcije Sjedinjenih Američkih Država takođe u Orleanu.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Mađarska savladala Srbiju 14:6 na startu Svetskog prvenstva za vaterpoliste do 18 godina

Vojinović, Drobnjaković i Želić postigli po dva gola, Mađari rešili meč u prvoj četvrtini; Srbija u sledećem kolu protiv Crne Gore

Published

on

By

Vojinović, Drobnjaković i Želić postigli po dva gola, Mađari rešili meč u prvoj četvrtini; Srbija u sledećem kolu protiv Crne Gore

Mlada vaterpolo reprezentacija Srbije porazom je otvorila nastup na Svetskom prvenstvu za igrače do 18 godina, koje se održava u portugalskom Rio Majoru. U okviru prvog kola grupe B, srpski tim je izgubio od selekcije Mađarske, aktuelnog šampiona sveta, rezultatom 14:6 (4:0, 5:4, 5:2, 0:0). Utakmica je odlučena već u ranoj fazi susreta, pošto su Mađari poveli sa 5:0 tokom prvih deset minuta igre i stekli nedostižnu prednost.

Srbija nije uspela da pronađe ritam koji bi joj omogućio povratak u meč, pa su Mađari rutinski održavali vođstvo do samog kraja. Najefikasniji u redovima Srbije bili su Vojinović, Drobnjaković i Želić, koji su postigli po dva gola. U poslednjoj četvrtini nije bilo golova sa obe strane.

Prema pravilima takmičenja, dve najbolje ekipe iz svake grupe direktno će obezbediti plasman u četvrtfinale. Ekipe koje budu treće i četvrte moraće da igraju osminu finala protiv rivala iz Druge divizije. “Delfine” već u nedelju očekuje novo iskušenje — duel sa selekcijom Crne Gore od 19 časova. Crna Gora je na startu turnira pobedila Hrvatsku rezultatom 16:12.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Novak Đoković: Spremniji sam za Vimbldon nego što sam bio za Rolan Garos

Srpski teniser ističe da mu travnata podloga više odgovara i da s optimizmom dočekuje meč protiv Jibinga Vua u prvom kolu

Published

on

By

Srpski teniser ističe da mu travnata podloga više odgovara i da s optimizmom dočekuje meč protiv Jibinga Vua u prvom kolu

Novak Đoković, jedan od najuspešnijih tenisera sveta, izjavio je pred početak Vimbldona da se oseća znatno bolje pripremljenim nego što je to bio slučaj pre Rolan Garosa. Na konferenciji za medije naglasio je razliku u fizičkom stanju uoči oba turnira, ističući da mu travnata podloga više odgovara i pruža dodatno samopouzdanje.

“Moje fizičko stanje je drugačije u odnosu na period kada sam dolazio na Rolan Garos. Mislim da sam za Vimbldon mnogo bolje pripremljen. Naravno, kad igrate na travi, za razliku od šljake, nije potrebno da ulažete toliko fizičkog napora. To mi svakako odgovara. Oduvek sam voleo da igram na travi. Ovde imam veoma dobar skor i istoriju rezultata, što mi, svakako, daje dodatno samopouzdanje pred početak turnira”, rekao je Đoković.

U prvom kolu prestižnog turnira Đokovića očekuje duel sa kineskim teniserom Jibingom Vuom. Meč je zakazan za ponedeljak posle 18 časova po lokalnom vremenu.

Đoković je tokom dosadašnje karijere ostvario izuzetne rezultate na travi, a dosadašnji uspesi na Vimbldonu predstavljaju značajan podstrek pred ovogodišnje izdanje turnira. Povratak u optimalnu fizičku formu i poznata podloga daju mu dodatnu sigurnost uoči početka takmičenja.

Naredni dani donose izazov protiv Jibinga Vua, a srpski teniser jasno poručuje da veruje u svoje mogućnosti i spreman je da pruži maksimum kako bi ostvario još jedan zapažen rezultat na londonskoj travi.

Pročitaj još

U Trendu