Connect with us

Ostali sportovi

George Russell i Kimi Antonelli vode neizvesnu borbu za titulu u Mercedesu

Helmut Marko prognozira unutrašnji sukob u timu, Antonelli preuzeo vođstvo u šampionatu posle tri trke

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Eugene hoshiko

Helmut Marko prognozira unutrašnji sukob u timu, Antonelli preuzeo vođstvo u šampionatu posle tri trke

Mercedes je uoči početka sezone slavio kao najvećeg favorita za osvajanje titula u konkurenciji vozača i konstruktora, a George Russell je važil za glavnog pretendenta na titulu, još pre nego što je sezona počela. Ipak, nakon tri odvožene trke, situacija se značajno promenila – Russell sada ima ozbiljnu konkurenciju u samom timu. Mladi Kimi Antonelli je briljantno započeo sezonu i već u svojoj drugoj godini u Formuli 1 uspeo da preuzme lidersku poziciju u generalnom plasmanu.

Helmut Marko, bivši savetnik Red Bulla, komentarisao je sve izraženiju borbu između dvojice vozača Mercedesa za naslov prvaka. Prema njegovim rečima, ovogodišnji šampionat mogao bi biti odlučen u sitnim detaljima između Russella i Antonellija. Iako je Antonelli impresionirao svojim rezultatima, Marko ističe da Russellova iskustva mogu biti presudna: „Russell je sigurno vozač sa najviše iskustva. Prošle godine, kada su trke prešle u Evropu, Antonelli je doživeo značajan pad forme“, naglasio je Marko. Po njegovom mišljenju, za osvajanje titule nije dovoljno biti najbrži; potrebna je i doslednost, a to je segment u kojem Russell, sa osam sezona u Formuli 1 i pet godina u Mercedesu pod vođstvom Tota Wolffa, ima jasnu prednost u odnosu na Antonellija, koji je tek drugu sezonu u najvišem rangu automobilizma.

Oba vozača trenutno raspolažu najbržim bolidom na gridu, što dodatno pojačava ambicije u Mercedesu. Međutim, kako je naveo Marko, sudar ambicija i želje za titulom kod dva izuzetno motivisana vozača može dovesti do unutrašnjih tenzija. „Biće tenzija unutar tima“, poručio je Marko, prognozirajući moguću ‘građansku borbu’ u nemačkoj ekipi. Mercedes je svestan da ovakva borba može negativno uticati na šanse za osvajanje titule konstruktora, jer postoji realna opasnost da borba između Russella i Antonellija dovede do izletanja ili sudara, što je rizik koji šefovi tima moraju da prepoznaju i kontrolišu.

Ovakva situacija nije nova za Mercedes. Tim je 2016. godine već prošao kroz sličnu unutrašnju borbu, kada su Lewis Hamilton i Nico Rosberg vodili žestoku bitku za titulu. Vrhunac sukoba dogodio se na Velikoj nagradi Španije, gde su Hamilton i Rosberg sudarili već u prvoj krivini i obojica završili trku van staze. Tenzija u timu tada je bila tolika da je Toto Wolff razmišljao o drastičnim merama.

Na kraju te burne sezone, Nico Rosberg je trijumfovao u borbi sa Hamiltonom i odmah po osvajanju titule šokirao javnost najavom povlačenja iz sporta. Mercedes je tada osvojio i titulu konstruktora, ali je ostao sa jasnim ožiljcima iz jednog od najburnijih perioda u novijoj istoriji Formule 1.

S obzirom na istorijsko iskustvo i aktuelnu situaciju, naredni deo sezone obećava spektakularnu unutrašnju borbu u Mercedesu između Georgea Russella i Kimija Antonellija, dok ostale ekipe budno prate razvoj događaja u redovima ‘Srebrnih strela’.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Carlos Sainz i Fernando Alonso pred teškim izazovom na Velikoj nagradi Austrije

Sainz zauzeo 17. a Alonso 21. mesto u kvalifikacijama, obojica Španaca ispali već u Q1 i kreću iz pozadine na Red Bull Ringu

Published

on

By

Sainz zauzeo 17. a Alonso 21. mesto u kvalifikacijama, obojica Španaca ispali već u Q1 i kreću iz pozadine na Red Bull Ringu

Carlos Sainz i Fernando Alonso suočiće se sa izuzetno ograničenim mogućnostima na predstojećoj Velikoj nagradi Austrije, koja se vozi u nedelju od 15 časova na stazi Red Bull Ring. Obojica španskih vozača eliminisani su već u prvom delu subotnjih kvalifikacija (Q1), što znači da će startovati sa začelja i biti prinuđeni na veliku borbu kroz gust saobraćaj i visoke temperature koje karakterišu ovu brzu stazu.

Za Carlosa Sainza ovo je treći put u sezoni 2026. da započinje trku iz pozadine, nakon sličnih problema u Australiji i Kini tokom rane faze šampionata. U Austriji je pokazao napredak tokom vikenda, ali nije uspeo da izbori plasman u Q2 — bio je blizu granice ulaska, ali su mu konkurenti poput Alexa Albona i vozača Audija preoteli mesto za nastavak borbe. Sainz se posebno istakao u svom prvom pokušaju kruga kada je izašao iz opasne zone, ali je Albon ubrzo popravio vreme. U drugom pokušaju Williamsov vozač dodatno je podigao lestvicu, a Sainzu je malo falilo da prestigne Estebana Ocona koji je odredio granicu prolaska.

Fernando Alonso imao je još teži zadatak zbog problema sa pogonskom jedinicom svog bolida Aston Martin AMR26, što se posebno manifestovalo na zahtevnoj konfiguraciji austrijske staze gde turbo ima značajnu ulogu. Asturijac je ipak bio brži od timskog kolege Lancea Strolla (koji je zaostao više od tri sekunde za najbržim Kimijem Antonellijem), ali to nije bilo dovoljno za prolaz dalje. Alonso se vratio pozitivnom trendu posle gubitka niza dobrih plasmana na prethodnoj trci u Barseloni, a posle kvalifikacija poručio je: „Bila je to dobra vožnja. Još smo daleko od željenog nivoa, ali polako napredujemo.”

Očekivanja oba španska vozača sada su usmerena ka narednim trkama gde će imati više šansi za ostvarivanje ambicioznijih ciljeva. Velika nagrada Austrije ostaje još jedna trka ove sezone gde će Carlos Sainz i Fernando Alonso morati da pokažu strpljenje i sposobnost probijanja kroz poredak kako bi osvojili bodove.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Raul Fernandez trijumfovao u sprint trci za Veliku nagradu Holandije u Moto GP šampionatu

Vozač Trekhausa ostvario prvu pobedu u sprint trkama ove sezone na stazi u Asenu, ispred tima kolege Ai Ogure i Fabija di Đanantonija iz Pertamine

Published

on

By

Vozač Trekhausa ostvario prvu pobedu u sprint trkama ove sezone na stazi u Asenu, ispred tima kolege Ai Ogure i Fabija di Đanantonija iz Pertamine

Raul Fernandez, vozač ekipe Trekhaus, zabeležio je danas svoju prvu pobedu ove sezone u sprint trci koja je vožena u okviru Velike nagrade Holandije u Moto GP šampionatu. Trka je održana na čuvenoj stazi u Asenu i donela je uzbuđenja od samog starta do poslednjeg kruga.

Fernandez je uspeo da nadmaši konkurenciju i prva prošao kroz cilj, ostavivši iza sebe klupskog kolegu iz Trekhausa, Ai Oguru, koji je završio kao drugi. Treće mesto pripalo je Fabiju di Đanantoniju iz tima Pertamina, čime su vozači ova tri tima popunili pobedničko postolje.

Sprint trka na stazi u Asenu bila je važna za sve takmičare u okviru aktuelnog Moto GP šampionata, a Raul Fernandez ovim rezultatom potvrđuje napredak forme i ambicije Trekhausa za nastavak sezone.

Ostali detalji sa trke, uključujući tok borbe za vodeće pozicije, nisu detaljno navedeni, ali je jasno da su Fernandez i Ogura bili najkonstantniji tokom cele deonice. Fabio di Đanantonio iz Pertamine dodatno je potvrdio dobru formu dolaskom do trećeg mesta.

Ovom pobedom Raul Fernandez upisuje značajne bodove za šampionat i šalje jasnu poruku konkurenciji pred nastavak takmičenja.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Raúl Fernández trijumfovao u Sprintu na stazi Asen, Bezzecchi nadmašio Martína i Marka Márqueza

Raúl Fernández doneo pobedu Trackhouse Aprilia timu, Ogura drugi za dvostruku pobedu, dok je Marc Márquez završio kao šesti

Published

on

By

Raúl Fernández doneo pobedu Trackhouse Aprilia timu, Ogura drugi za dvostruku pobedu, dok je Marc Márquez završio kao šesti

Raúl Fernández je ostvario pobedu u MotoGP Sprint trci za Veliku nagradu Holandije na legendarnoj stazi Asen. Vozač iz Madrida je još jednom pokazao da pripada elitnom društvu kraljevske klase motociklizma. Fernandez je predvodio dvostruku pobedu tima Trackhouse Aprilia, jer je Ai Ogura zauzeo drugo mesto. Jorge Martín je izgubio bod u borbi sa Marcom Bezzecchijem i sada ima devet bodova više od rivala, dok je Marc Márquez trku završio na šestom mestu i zaostaje 42 boda za Bezzecchijem.

Uslovi na stazi bili su izuzetno teški zbog visokih temperatura – vazduh je dostizao 33 stepena, dok se asfalt zagrejao do čak 49 stepeni. Trku su propustili Fermín Aldeguer zbog preloma pršljena T7 i Johann Zarco koga je u ekipi LCR Honda zamenio Cal Crutchlow. Augusto Fernández nastupio je kao gostujući vozač na Yamahi.

Većina takmičara odlučila se za srednje tvrdu prednju i meku zadnju gumu. Na startu se činilo da će Ai Ogura preuzeti vođstvo od Jorgea Martína, ali se Španac uspešno vratio. Joan Mir pao je već u četvrtoj krivini, dok se Raúl Fernández probijao ka vrhu i ubrzo pretekao Oguru i Martína, preuzimajući lidersku poziciju. Di Giannantonio se takođe umešao u borbu za sam vrh, pretekavši Bezzecchija.

Marc Márquez držao se na šestoj poziciji ispred Francesca Bagnaie. Pedro Acosta najpre je napredovao ispred Quartarara, ali potom izleteo sa staze i pao sa osmog na trinaesto mesto. Bagnaia je pokušavao da pretekne Márqueza; obojica su vozili rame uz rame sve dok Márquez nije zatvorio liniju.

Kako se trka bližila kraju, Raúl Fernández nametnuo je izuzetno jak ritam koji konkurencija nije mogla da isprati. Di Giannantonio se približio Fernándezu zahvaljujući borbi iza njih između Ogure i Martína. Bezzecchi je agresivnim manevrom prestigao Martína i kasnije ga ostavio iza sebe.

Pred sam kraj trke Pecco Bagnaia pokušao je napad na Martína ali nije uspeo; kasnije izlazi široko van staze što mu donosi kaznu – gubi jednu poziciju koju koristi Marc Márquez za plasman na šesto mesto. Morbidelli je doživeo pad nakon što nije uspevao da osvoji poene.

Trackhouse Aprilia tim slavi dvostruko postolje: Ai Ogura iskoristio je poslednji šikanu kako bi prestigao Di Giannantonia za drugo mesto, ali nije mogao ozbiljnije da ugrozi vodećeg Raúla Fernándeza koji prolazi kroz cilj prvi sa prednošću od 1,3 sekunde kada su ostala još četiri kruga do kraja.

Ovom pobedom Fernández potvrđuje sjajnu formu nakon što se oporavio od upale slepog creva neposredno pred Brno – u roku od deset dana stigao do novog velikog uspeha u MotoGP Sprintu.

Pročitaj još

U Trendu