Connect with us

Svet

Tri osobe pronađene mrtve u studentskom domu u Ugarčinu nakon sukoba

Policija vodi istragu o incidentu, priveden jedan osumnjičeni, više detalja o motivima još nije poznato

Published

on

Foto Izvor:

Policija vodi istragu o incidentu, priveden jedan osumnjičeni, više detalja o motivima još nije poznato

Tri osobe su izgubile život u studentskom domu u bugarskom gradu Ugarčinu, prema navodima policijskih izvora. Dve žene i jedan muškarac pronađeni su mrtvi nakon sukoba koji se dogodio u objektu koji služi za smeštaj osoba u teškim socijalnim uslovima.

Prema prvim informacijama, incident je izbio usled ličnih odnosa i navodnog ljubavnog trougla. Tokom sukoba, muškarac za kog se navodi da ima krivični dosije, napao je nožem odraslu ženu i muškarca koji su se nalazili u prostorijama doma. Oboje su zadobili smrtonosne povrede.

Petnaestogodišnja devojčica bila je svedok događaja. Prema prvim saznanjima, ona je pokušala da pobegne sa mesta incidenta skočivši sa terase zgrade, pri čemu je zadobila teške povrede od kojih je preminula. Policijski izvori navode da devojčica nije bila žrtva napada, već je smrt nastupila usled posledica pada. Prema podacima iz istrage, maloletnica je imala dijagnostikovanu epilepsiju.

Nakon prijave, na lice mesta su upućene policijske i medicinske ekipe, a jedan osumnjičeni je priveden. Policija nastavlja istragu kako bi utvrdila sve okolnosti i odnose među učesnicima sukoba.

“Istraga je u toku”, saopštila je policija. Za sada nije poznato u kakvom su tačno odnosu bile žrtve i osumnjičeni.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Svemirski teleskop Euclid snimio najdetaljniju fotografiju centra Mlečnog puta

Evropska svemirska agencija potvrdila objavu slike, naučnici očekuju doprinos istraživanju egzoplaneta i tamne materije

Published

on

By

Evropska svemirska agencija potvrdila objavu slike, naučnici očekuju doprinos istraživanju egzoplaneta i tamne materije

Svemirski teleskop Euclid zabeležio je dosad najdetaljniju fotografiju centralnog dela Mlečnog puta, saopštila je Evropska svemirska agencija 24. juna 2026. godine. Prema zvaničnim informacijama, na slici je registrovano oko 60 miliona zvezda u središtu naše galaksije, čime je realizovano do sada najveće ovakvo posmatranje.

Naučnici ističu da je centralno područje Mlečnog puta, poznato kao „izbočina“, oblast sa milijardama zvezda. Francuski astronom Žan-Šarl Kijand, član Euclid tima, izjavio je da se ovaj deo galaksije nalazi u njenoj unutrašnjosti, gde su uslovi za proučavanje formiranja i evolucije zvezda posebno značajni.

Misija Euclid-a, lansiranog 2023. godine, ima za cilj mapiranje trećine neba i istraživanje tamne materije i tamne energije. Prema navodima Evropske svemirske agencije, najnovija fotografija je nastala na osnovu devet zasebnih snimaka prikupljenih tokom marta 2025. godine, svaki u trajanju od 26 sati, a ukupna oblast pokriva površinu veću od površine Meseca na nebu.

Fotografija je originalno snimljena u crno-beloj tehnici, dok su boje dodate upotrebom podataka sa teleskopa Kanada-Francuska-Havaji, saopštili su učesnici međunarodnog tima. Prema rečima Kijanda, cilj projekta nije samo kreiranje vizuelno upečatljive slike, već i podrška naučnim istraživanjima, posebno u potrazi za planetama izvan Sunčevog sistema.

U zvaničnom saopštenju navodi se da je Euclid trenutno stacioniran na udaljenosti od oko 1,5 miliona kilometara od Zemlje. S obzirom na gustinu i složenost regiona, naučnici očekuju da će nova fotografija pomoći u preciznijem proučavanju egzoplaneta, iako se ne predviđa otkrivanje novih planeta direktno na ovom snimku.

Evropska svemirska agencija objavila je i video–materijal sa detaljnim prikazima rezultata, ističući značaj projekta za buduća istraživanja strukture galaksija, kao i razumevanje uloge tamne materije i energije u kosmološkim procesima.

Ovo posmatranje deo je šireg napora međunarodne naučne zajednice da razjasni poreklo i razvoj galaksije Mlečni put. Naučnici ističu da će podaci i slike biti dostupni za dalja istraživanja i analize.

Pročitaj još

Svet

Vlasti Nigera zvanično obavestile UN o povlačenju iz Međunarodnog krivičnog suda

Niger navodi gubitak poverenja u sud, odluka stupa na snagu u junu 2027. godine

Published

on

By

Niger navodi gubitak poverenja u sud, odluka stupa na snagu u junu 2027. godine

Vlasti Nigera saopštile su da će ova afrička država istupiti iz članstva Međunarodnog krivičnog suda, a zvanično obaveštenje upućeno je generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Antoniju Guterešu 18. juna. Prema dokumentaciji Ujedinjenih nacija, procedura povlačenja stupa na snagu godinu dana nakon prijema obaveštenja, pa će Niger formalno prestati da bude član Suda u junu 2027. godine.

U obrazloženju ove odluke, vlasti Nigera ističu da je osnovni razlog gubitak poverenja u integritet institucije. “Odluka o istupanju doneta je zato što je ova institucija korišćena suprotno svojoj nameni i pretvorila se u instrument političkog delovanja, iako je nekada ulivala veliku nadu narodima koji teže miru i pravdi”, navodi se u zvaničnom dopisu upućenom UN.

Generalni sekretar UN primio je i prihvatio obaveštenje Nigera, potvrđujući da će procedura biti sprovedena u skladu sa odredbama Rimskog statuta. Niger je deo Konfederacije država Sahela, zajedno sa Burkinom Faso i Malijem, koje su u septembru 2025. godine zajednički najavile nameru da napuste Međunarodni krivični sud zbog težnje ka “potpunom učvršćivanju suvereniteta”.

Ranije su i druge države, poput Južne Afrike, Gambije i Mađarske, pokretale slične postupke, ali su na kraju povukle svoja obaveštenja i ostale članice Suda. Međunarodni krivični sud je osnovan na osnovu Rimskog statuta iz 1998. godine i predstavlja nezavisnu instituciju koja nije deo sistema Ujedinjenih nacija. Sud je nadležan samo za države koje su ratifikovale Statut, a među državama koje nisu članice nalaze se i Rusija, Sjedinjene Američke Države i Kina.

“Odluka Nigera odražava stav da institucija više ne može odgovoriti na očekivanja naroda koji teže pravdi”, navodi se u dopisu vlasti Nigera.

Pročitaj još

Svet

Turistkinja privedena nakon incidenta na ulici u Falirakiju na Rodosu

Policija istražuje slučaj, žena prevezena u psihijatrijsku ustanovu nakon što je gola izašla na ulicu

Published

on

By

Policija istražuje slučaj, žena prevezena u psihijatrijsku ustanovu nakon što je gola izašla na ulicu

Jedna ženska osoba, strani državljanin, privedena je danas u mestu Faliraki na ostrvu Rodos nakon što je gola izašla na ulicu i popela se na vozilo hitne pomoći, saopštili su policijski izvori. Incident se dogodio u toku dana, a osoblje hitne pomoći je odmah obavestilo nadležne službe.

Prema dostupnim informacijama, žena se najpre popela na vozilo hitne pomoći EKAB-a i legla na njegov krov. Nakon toga je ustala i skočila na kolovoz, zbog čega je osoblje hitne pomoći pozvalo policiju radi dalje intervencije.

Policija je brzo stigla na lice mesta i privela ženu, koja je potom prevezena u psihijatrijsku ustanovu radi daljeg medicinskog pregleda i zbrinjavanja. Iz policije je potvrđeno da u ovom incidentu nije bilo povređenih.

“Istraga o okolnostima događaja je u toku”, navedeno je u zvaničnoj izjavi policije. Za sada nisu saopšteni dodatni detalji o identitetu žene niti razlozima njenog ponašanja.

Pročitaj još

U Trendu