Connect with us

Svet

Prva ruska svemirska šetnja sa MKS zakazana za 27. maj 2026. godine

Roskosmos najavio uspešan završetak testova naučnog uređaja Solnce-Teragerc, instalacija tokom šetnje

Published

on

Foto Izvor:

Roskosmos najavio uspešan završetak testova naučnog uređaja Solnce-Teragerc, instalacija tokom šetnje

Prva svemirska šetnja u okviru ruskog programa na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MKS) planirana je za 27.05.2026. godine, saopšteno je iz Roskosmosa. Prema zvaničnoj izjavi, ruski naučni uređaj Solnce-Teragerc, razvijen na Institutu Lebedev Ruske akademije nauka, uspešno je prošao sve testove na MKS i biće postavljen na spoljnu površinu modula Zvezda tokom predstojeće svemirske šetnje.

Trenutnu posadu MKS čini sedam članova: kosmonauti Roskosmosa Sergej Kud-Sverčkov, Sergej Mikajev i Andrej Feđajev, astronauti NASA-e Kristofer Vilijams, Džesika Meir i Džek Hatavej, kao i astronautkinja Evropske svemirske agencije Sofi Adenot.

Kako je saopšteno, svi potrebni testovi za uređaj su završeni i posada se priprema za njegovu instalaciju. “Ruski naučni uređaj Solnce-Teragerc sa Instituta Lebedev Ruske akademije nauka uspešno je završio sve testove na Međunarodnoj svemirskoj stanici i priprema se za instalaciju na spoljnu površinu modula Zvezda tokom svemirske šetnje 27. maja”, navedeno je u zvaničnom saopštenju Roskosmosa.

Dalje aktivnosti posade i pripreme za svemirsku šetnju biće sprovedene prema planu, a svi zadaci realizovani u koordinaciji sa kontrolom misije.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Predlog administracije SAD za stalnu dostupnost E15 goriva tokom cele godine

Zvaničnik SAD potvrdio inicijativu za promenu propisa, predlog upućen Kongresu u kontekstu rasta cena goriva zbog sukoba sa Iranom

Published

on

By

Zvaničnik SAD potvrdio inicijativu za promenu propisa, predlog upućen Kongresu u kontekstu rasta cena goriva zbog sukoba sa Iranom

Administracija Sjedinjenih Američkih Država planira da zatraži od Kongresa trajno omogućavanje prodaje goriva sa 15% etanola (E15) tokom cele godine, potvrdio je američki zvaničnik upućen u ovu inicijativu. E15, mešavina benzina i etanola, trenutno je dostupna samo deo godine uz posebnu dozvolu Agencije za zaštitu životne sredine (EPA), dok je tokom toplijih meseci izuzeta iz upotrebe zbog propisa o isparljivosti goriva i mogućem uticaju na zagađenje vazduha.

Prema navodima zvaničnika, administracija planira da ovaj predlog uputi Kongresu zajedno sa zahtevima za dodatna budžetska sredstva. Više predloga, kako sa budžetskim, tako i sa nebudžetskim implikacijama, trebalo bi da bude poslato na razmatranje Kongresu tokom srede.

Za razliku od E15, mešavina sa 10% etanola (E10) dozvoljena je tokom cele godine. EPA ograničava prodaju E15 leti jer se smatra da gorivo sa većim udelom etanola brže isparava na visokim temperaturama, što može doprineti nastanku smoga. Zbog toga se tokom toplih meseci zahtevaju skuplje mešavine goriva koje zadovoljavaju strože ekološke standarde.

Predlog o trajnom omogućavanju E15 deo je napora Bele kuće da smanji rast cena goriva, koji je usledio nakon izbijanja sukoba sa Iranom. Predsednik SAD je tokom predizborne kampanje više puta isticao podršku da E15 bude dostupan tokom cele godine.

Trenutno nije jasno da li postoji dovoljno podrške u Kongresu za usvajanje ovog predloga. Zastupnici iz saveznih država koje se bave uzgojem kukuruza i drugi zagovornici E15 ističu da ova mešavina daje potrošačima jeftiniju opciju na pumpama, kao i da doprinosi otvaranju radnih mesta u ruralnim područjima.

Prema podacima Udruženja proizvođača obnovljivih goriva, cena E15 je u proseku oko 25 centi po galonu niža od klasičnog benzina. Zagovornici promene smatraju da bi trajna dostupnost E15 mogla da ublaži pritisak na tržište goriva i pruži podršku lokalnim poljoprivrednicima. Federalna pravila o isparljivosti goriva i ekološkoj regulativi ostaju ključna tema u raspravi o budućnosti ovog predloga. Dalji razvoj situacije zavisiće od reakcije zakonodavaca u narednim nedeljama.

Pročitaj još

Svet

Francuska voditeljka uputila izvinjenje zbog komentara o odlasku fudbalera na rođenje deteta

Komentar na odluku belgijskog reprezentativca izazvao reakcije javnosti, izvinjenje potvrđeno putem društvenih mreža

Published

on

By

Komentar na odluku belgijskog reprezentativca izazvao reakcije javnosti, izvinjenje potvrđeno putem društvenih mreža

Poznata francuska televizijska voditeljka izvinila se nakon što je javno kritikovala odluku belgijskog fudbalera Žeremija Dokua da napusti Svetsko prvenstvo kako bi prisustvovao rođenju svog deteta. Događaj je privukao pažnju javnosti nakon što je Doku saopštio da planira da otputuje u London, gde mu supruga očekuje prvo dete. Njegovu odluku komentarisala je novinarka Frans Pieron tokom televizijskog programa, navodeći da smatra da ‘otac nije koristan’ u tom trenutku, što je izazvalo brojne reakcije na društvenim mrežama i u javnosti.

Pieron je u utorak putem društvene mreže X izjavila da su njeni komentari predstavljali lično mišljenje i da ne odražavaju stavove redakcije. “Razumem da su moje reči mogle da šokiraju ili uvrede, i izvinjavam se zbog toga”, navela je u objavi. Zaposleni kod Pieronove, sportski dnevni list iz Francuske, oglasio se saopštenjem u kojem je istaknuto da se ne slažu sa izjavama novinarke i da one ne odražavaju vrednosti redakcije. Istog dana upućeno je i izvinjenje fudbaleru i njegovoj porodici.

Žeremi Doku stigao je u London na vreme kako bi prisustvovao rođenju sina. Na društvenim mrežama izrazio je zahvalnost za podršku koju su on i porodica dobili prethodnih dana. “Moje srce je puno zahvalnosti. Dobrodošlica sinu je jedan od najlepših trenutaka u životu. Zahvaljujem timu na podršci i radujem se povratku fudbalskim obavezama”, naveo je Doku.

Kapiten belgijske reprezentacije Juri Tilemans je takođe izrazio podršku saigraču, naglašavajući značaj porodičnih trenutaka. Ovaj slučaj pokrenuo je širu diskusiju u javnosti o balansu između profesionalnih sportskih obaveza i privatnog života sportista. Doku je naveo da se uskoro vraća timu kako bi nastavio pripreme za nastavak Svetskog prvenstva.

Pročitaj još

Svet

Neto vrednost Ilona Maska pala ispod hiljadu milijardi dolara nakon pada akcija

Prema zvaničnim indeksima, Mask više nije bilioner posle rasprodaje akcija kompanija SpaceX i Tesla

Published

on

By

Prema zvaničnim indeksima, Mask više nije bilioner posle rasprodaje akcija kompanija SpaceX i Tesla

Ilon Mask više nije bilioner, nakon što je njegova neto vrednost pala ispod granice od hiljadu milijardi dolara zbog naglog pada cena akcija kompanija SpaceX i Tesla. Ovaj događaj je usledio manje od dve nedelje nakon što je Mask postao prva osoba u istoriji čije bogatstvo premašuje 13 cifara, što je bilo rezultat spektakularnog izlaska kompanije SpaceX na berzu ranije ovog meseca.

Kako je saopšteno, prema zvaničnim ekonomskim indeksima, Maskova neto vrednost sada iznosi oko 957 milijardi dolara. Do ovog pada došlo je zbog dramatičnog povlačenja cena akcija SpaceX, kao i pada vrednosti akcija kompanije Tesla. Mask je 12. juna postao prvi svetski bilioner kada je SpaceX izašao na berzu, čime je vrednost kompanije dostigla više od 2 biliona dolara.

U zvaničnoj izjavi navodi se da je investitorski entuzijazam krajem prošle nedelje podigao vrednost Maskovog bogatstva, ali je usledio nagli preokret na tržištu koji je uzrokovao značajan pad vrednosti njegovih akcija.

“Tržišna kretanja uvek mogu uticati na neto vrednost pojedinaca sa velikim vlasničkim udelima u kompanijama koje su na berzi”, navodi se u saopštenju nadležnih ekonomskih izvora.

Za sada nisu najavljene dalje mere, a Mask ostaje jedan od najbogatijih ljudi na svetu uprkos ovom padu. Pojedini analitičari ukazuju da volatilnost tehnološkog sektora može i dalje uticati na promene u ličnom bogatstvu najpoznatijih preduzetnika.

Pročitaj još

U Trendu