Connect with us

Svet

Predsednik Belorusije Lukašenko primio delegaciju Ukrajine, ponudio otvaranje granica

Zvaničnici iz Minska saopštili da Belorusija ne želi sukob sa Ukrajinom, razmatra se uspostavljanje graničnih prelaza

Published

on

Foto Izvor:

Zvaničnici iz Minska saopštili da Belorusija ne želi sukob sa Ukrajinom, razmatra se uspostavljanje graničnih prelaza

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko primio je u Minsku delegaciju predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, saopšteno je iz zvaničnih izvora. Tokom sastanka, Lukašenko je predložio otvaranje graničnih prelaza sa Ukrajinom i naglasio da Belorusija ne želi da bude uvučena u rat dveju zemalja.

Prema navodima, Lukašenko je tokom razgovora javno istakao da se zalaže za mir i da ne smatra prihvatljivim da se građani koji ne žele sukob nađu u opasnosti. Takođe je pred kamerama uputio oštre reči ruskom ambasadoru, izražavajući stav da Belorusija želi da izbegne bilo kakvo ratno angažovanje.

Zvanične izjave sa sastanka potvrđuju da je predlog o otvaranju graničnih prelaza upućen ukrajinskoj strani kako bi se omogućila bolja komunikacija i saradnja. Lukašenko je naveo: „Nećemo biti uvučeni u rat sa Ukrajinom. Da li treba da pucamo u ljude koji ne žele da se bore protiv Belorusa?“

Sastanku su prisustvovali i predstavnici ruske ambasade, a prema izveštajima, došlo je do razmene oštrih reči, ali bez incidenata. Zvaničnici su potvrdili da Belorusija ostaje posvećena mirnom rešenju i stabilnosti u regionu.

Nastavak pregovora i eventualno otvaranje graničnih prelaza zavisiće od daljih dogovora između dve strane u narednom periodu.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Crvena uzbuna u 17 gradova u Italiji zbog toplotnog talasa, preminule četiri osobe

Ministarstvo zdravlja Italije izdalo upozorenje, očekuje se rast temperatura do 40 stepeni Celzijusa

Published

on

By

Ministarstvo zdravlja Italije izdalo upozorenje, očekuje se rast temperatura do 40 stepeni Celzijusa

Ministarstvo zdravlja Italije proglasilo je danas crvenu uzbunu u 17 većih gradova zbog toplotnog talasa koji je zahvatio veći deo zapadne Evrope. Upozorenje je izdato za gradove Ankona, Bari, Bolonja, Bolcano, Breša, Firenca, Frozinone, Latina, Milano, Peruđa, Peskara, Rijeti, Rim, Torino, Venecija, Verona i Viterbo.

Prema najavama meteorološke službe, tokom vikenda i početkom naredne nedelje očekuje se dodatno jačanje afričkog anticiklona, što će dovesti do novih porasta temperatura. Vrhunac toplotnog talasa očekuje se u ponedeljak, 29. juna, sa maksimalnim vrednostima koje mogu dostići 40 stepeni Celzijusa.

Italijanske vlasti potvrdile su da su četiri osobe preminule juče usled posledica visokih temperatura. Zvaničnici apeluju na građane da prate preporuke nadležnih službi i izbegavaju izlaganje suncu u najtoplijem delu dana.

Ekstremni toplotni talas uzrokovan je prilivom vrelog vazduha iz Sahare, što je pogodilo i druge zemlje zapadne i centralne Evrope. Prema dostupnim informacijama, najteže je pogođena Španija, gde je zabeleženo više od 200 smrtnih slučajeva povezanih sa visokim temperaturama, a oboreni su i istorijski temperaturni rekordi za jun u više evropskih država.

“Nadamo se da će građani poštovati preporuke i preduzeti sve mere zaštite tokom predstojećih dana visokih temperatura”, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja Italije.

Pročitaj još

Svet

Iranska Revolucionarna garda izvela napad na trgovački brod u Ormuskom moreuzu

Američki zvaničnici potvrdili incident, međunarodne organizacije privremeno obustavile plan evakuacije plovila nakon napada

Published

on

By

Američki zvaničnici potvrdili incident, međunarodne organizacije privremeno obustavile plan evakuacije plovila nakon napada

Iranska Revolucionarna garda izvela je napad na trgovački brod pod singapurskom zastavom u Ormuskom moreuzu u četvrtak, potvrdili su američki zvaničnici. Incident se dogodio u blizini obale Dahita u Omanu, a prema navodima U.K. Maritime Trade Operations Centre, brod je pogođen „nepoznatim projektilom“ sa desne strane mosta. U izveštaju se navodi da nije bilo prijavljenih žrtava niti zabeleženog uticaja na životnu sredinu.

Napad se dogodio nekoliko dana nakon što su međunarodne organizacije pokrenule planove za evakuaciju brodova koji su ostali blokirani u Persijskom zalivu. Međutim, Međunarodna pomorska organizacija (IMO) saopštila je da je nakon ovog incidenta privremeno obustavila sprovođenje evakuacije kako bi ponovo procenila bezbednosne uslove u zoni. Generalni sekretar IMO Arsenio Dominguez izjavio je da „bezbednost pomoraca ostaje prioritet“ i naglasio potrebu za proverom bezbednosnih garancija pre nastavka evakuacije.

U saopštenju IMO ističe se da je trgovački brod već napustio Ormuski moreuz i da nije bio deo zvaničnog evakuacionog plana pod okriljem ove organizacije. Nije precizirano da li je brod prevozio komercijalnu robu ili naftu, niti su izneti dodatni tehnički detalji oštećenja.

Američke vlasti su navele da napad predstavlja izazov naporima administracije Sjedinjenih Američkih Država da ponovo otvori ovaj ključni pomorski koridor za međunarodnu trgovinu. Za sada nije bilo zvaničnih izjava iz Irana povodom događaja, niti su međunarodni posmatrači izneli dodatne procene o mogućim bezbednosnim posledicama za druge brodove u regionu.

Ormuski moreuz je jedna od najvažnijih svetskih pomorskih ruta, kroz koju prolazi značajan deo globalnog snabdevanja energentima. U poslednjim godinama, ovaj region bio je poprište više incidenata između međunarodnih i regionalnih aktera, što dodatno komplikuje situaciju za pomorski saobraćaj.

Planovi za evakuaciju plovila iz Persijskog zaliva razvijani su uz saradnju nekoliko međunarodnih organizacija, ali će njihova realizacija biti odložena dok se ne utvrde nove mere bezbednosti. Nije poznato kada će evakuacija biti nastavljena, a IMO je najavio da će nastaviti praćenje situacije i izdavati preporuke u skladu sa razvojem događaja.

Pročitaj još

Svet

Broj poginulih u zemljotresima u Venecueli porastao na 188, hiljade nestalih prijavljeno

Spasilačke ekipe tragaju za nestalima, proglašeno vanredno stanje i evakuacije stanovništva

Published

on

By

Spasilačke ekipe tragaju za nestalima, proglašeno vanredno stanje i evakuacije stanovništva

Najmanje 188 osoba poginulo je u dva uzastopna zemljotresa koji su tokom protekle noći pogodili Venecuelu, saopštio je predsednik Narodne skupštine Horhe Rodrigez. Prema poslednjim podacima, gotovo 40.000 ljudi prijavljeno je kao nestalo putem zvanične internet stranice za traženje nestalih nakon zemljotresa.

Rodrigez je istakao da je 1.520 osoba povređeno i hospitalizovano, dok se oko 200 ljudi nalazi zarobljeno ispod ruševina. On je naveo i da je 2.927 porodica ostalo bez doma. “U trci smo sa vremenom da spasemo žive što više njih”, izjavio je Rodrigez.

Strahuje se da bi broj poginulih i nestalih mogao dodatno da poraste, s obzirom na razmere štete i broj nestalih osoba. U zemljotresima jačine 7,5 i 7,2 stepena po Rihteru oštećen je i glavni aerodrom u Venecueli, koji je zbog toga zatvoren. Delovi stanovništva evakuisani su, a evakuacije su sprovedene i u susednom Brazilu.

Vlasti su proglasile vanredno stanje, obustavile vazdušni i železnički saobraćaj, kao i nastavu u školama. Spasilačke ekipe i dalje pretražuju ruševine u više pogođenih oblasti.

“Spasioci ulažu sve napore da dođu do preživelih, a svi resursi su stavljeni u funkciju pomoći stanovništvu”, rekao je Rodrigez u zvaničnoj izjavi.

Pročitaj još

U Trendu