Connect with us

Svet

Nastavljeni sukobi Izraela i Irana, pogođen tanker kod Emirata

Vlasti istražuju napade na naftna postrojenja i vojno delovanje, bez prijavljenih žrtava

Published

on

Foto Izvor:

Vlasti istražuju napade na naftna postrojenja i vojno delovanje, bez prijavljenih žrtava

Vojni sukobi između Izraela i Irana nastavili su se treće nedelje zaredom, uz seriju napada dronovima i raketama na više lokacija na Bliskom istoku. Prema poslednjim informacijama, izraelske snage izvele su napade na iranski vojni vrh, dok je Iran uzvratio raketnim napadima na Izrael i američke baze u regionu.

Ujedinjeni Arapski Emirati su zatvorili deo vazdušnog prostora nakon što je nepoznati projektil oko 10:00 pogodio kuvajtski tanker za tečni naftni gas kod obale Fudžejre. Prema zvaničnim podacima, nije bilo povređenih među članovima posade, a na brodu je registrovana manja materijalna šteta. Incident se dogodio 23 nautičke milje istočno od Fudžejre. Nadležna služba za pomorske trgovinske operacije saopštila je da je u toku istraga okolnosti napada.

Istovremeno, više dronova napalo je naftna postrojenja u Emiratima, što je izazvalo privremeni prekid rada i dodatno poremetilo globalno tržište nafte. Moreuz Ormuz ostaje blokiran, a prema podacima iz energetskog sektora, cene nafte beleže rast od više od 50%.

U vezi sa tenzijama, portparol iranske vojske Ibrahim Zolfagari izjavio je da odluka o kraju rata neće biti doneta na društvenim mrežama već na bojnom polju, komentarišući aktuelne vojne operacije. Novi vrhovni vođa Irana, ajatolah Modžtaba Hamnei, odbacio je mogućnost prekida vatre sa Sjedinjenim Američkim Državama i Izraelom, ističući da nije spreman na deeskalaciju pod trenutnim uslovima.

Nadležne službe nastavljaju sa istragom napada na pomorske i energetske objekte u regionu. Pratnja tankera i dodatne mere bezbednosti su pojačane u vodama Persijskog zaliva.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Zelenski: relejne stanice za ruske dronove u Belorusiji prestale sa radom

Ukrajinske vlasti prate situaciju, nepoznat uticaj na ruske operacije

Published

on

By

Ukrajinske vlasti prate situaciju, nepoznat uticaj na ruske operacije

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da su relejne stanice u Belorusiji, koje su ruske snage koristile za navođenje i komunikaciju dronova tokom napada na Ukrajinu, prestale da funkcionišu od 22. juna, saopšteno je danas. Ove stanice nalazile su se u pograničnim oblastima Belorusije, a Zelenski je prethodno upozorio predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka da će Ukrajina morati da preduzme mere ukoliko oprema ne bude uklonjena u roku od sedam dana.

“Od 22. juna relejne stanice na teritoriji Belorusije više ne rade. Da li su demontirane ili ne, za sada iskreno ne znam, ali radimo na tome”, naveo je Zelenski u audio-poruci upućenoj novinarima. Ukrajinske vlasti nastavljaju da prate razvoj situacije i trenutno nema informacija o tome da li je gašenje stanica imalo neposredan uticaj na ruske vojne operacije uz pomoć dronova.

U prethodnim mesecima, predsednik Ukrajine više puta je isticao zabrinutost zbog mogućnosti dubljeg uključivanja Belorusije u sukob, navodeći da Moskva pokušava da proširi svoju vojnu saradnju sa Minskom. Zvanične informacije o demontaži relejnih stanica ili njihovoj trenutnoj sudbini za sada nisu dostupne, a ukrajinske službe nastavljaju da prate stanje na terenu.

“Pratimo situaciju i preduzimamo sve neophodne korake kako bismo zaštitili bezbednost zemlje”, izjavio je predsednik Zelenski.

Nadležni organi Ukrajine nisu izneli dodatne detalje o mogućim narednim koracima, a nije poznato da li su ove mere uticale na smanjenje napada dronovima iz pravca Belorusije.

Pročitaj još

Svet

Predsednik SAD Tramp izjavio da Iran pravi velike ustupke u pregovorima

Američki državni sekretar najavio nastavak tehničkih pregovora krajem meseca, moguće u Švajcarskoj

Published

on

By

Američki državni sekretar najavio nastavak tehničkih pregovora krajem meseca, moguće u Švajcarskoj

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da Iran pravi veoma velike ustupke u pregovorima sa SAD, prenose međunarodni izvori. Tramp je u obraćanju novinarima istakao da Sjedinjene Države beleže značajne uspehe, naglašavajući: “Iran pravi veoma velike ustupke. Videćemo šta će se dogoditi.”

Prema dostupnim informacijama, sporazum između SAD i Irana, koji je prvi takve vrste od Islamske revolucije 1979. godine, predviđa osnivanje fonda vrednog 300 milijardi dolara (oko 32,7 milijardi evra) i ublažavanje pojedinih sankcija Iranu.

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je ranije danas da su dve strane započele tehničke pregovore o sprovođenju sporazuma i najavio da će oni biti nastavljeni krajem meseca, najverovatnije u Švajcarskoj. “Ako Iran želi dobar i stvaran sporazum, Sjedinjene Američke Države su otvorene za to. Ako ne želi, predsednik ima druge opcije”, rekao je Rubio u zvaničnoj izjavi.

Dalji tok pregovora pratiće se u skladu sa dogovorom obe strane, dok međunarodna zajednica prati razvoj situacije.

Pročitaj još

Svet

Toplotni talas u Italiji odneo četiri života u više gradova

Vlasti sprovode istragu, uveden crveni meteo alarm u 16 gradova zbog opasnosti po zdravlje

Published

on

By

Vlasti sprovode istragu, uveden crveni meteo alarm u 16 gradova zbog opasnosti po zdravlje

Četiri osobe preminule su danas u Italiji usled posledica toplotnog talasa, saopštile su nadležne institucije. Među žrtvama su dva poljoprivrednika u oblastima Lodija i Pjačence, jedan beskućnik u blizini Napulja, kao i jedan muškarac na groblju u gradu Garlasku kod Pavije.

Prema zvaničnim informacijama, u trenutku događaja na snazi je bio crveni meteo alarm u 16 od 27 najvećih gradova. Nadležni su najavili da će sutra crveni meteo alarm biti proširen na ukupno 17 gradova, uz upozorenje da su ekstremno visoke temperature opasne i za zdrave osobe.

“Crveni meteo alarm predstavlja najviši stepen upozorenja na ekstremne temperature i podrazumeva rizik po zdravlje stanovništva”, navodi se u saopštenju zdravstvenih vlasti.

Istraga o okolnostima svakog slučaja je u toku, a lokalne vlasti apeluju na građane da prate preporuke i izbegavaju izlaganje suncu tokom najtoplijeg dela dana.

Zdravstvene službe ističu da su posebno ugrožene starije osobe, hronični bolesnici i oni koji rade na otvorenom, te da je neophodno pridržavati se mera opreza dok traju visoke temperature.

Pročitaj još

U Trendu