Connect with us

Svet

Medicinske službe prijavile pogibiju više osoba u napadu na bolnicu u Gazi

Lokalne zdravstvene vlasti potvrdile incident, broj žrtava još nije nezavisno verifikovan, situacija na terenu napeta

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Waseem lazkani

Lokalne zdravstvene vlasti potvrdile incident, broj žrtava još nije nezavisno verifikovan, situacija na terenu napeta

Zdravstvene vlasti u Gazi saopštile su da je tokom napada na jednu od bolnica u ovom regionu došlo do pogibije većeg broja osoba. Incident se dogodio tokom noći, a prema izjavama lokalnih zvaničnika, pogođena je bolnička infrastruktura dok su se u zgradi nalazili pacijenti i medicinsko osoblje. Broj žrtava još uvek nije preciziran, a nezavisna verifikacija navoda nije bila moguća u trenutku izveštavanja.

Zvaničnici zdravstvenih službi navode da su među žrtvama pacijenti i članovi osoblja, dok je više osoba zadobilo povrede različite težine. Ekipe hitne pomoći su intervenisale na licu mesta, a povređeni su prebačeni u druge medicinske ustanove.

Prema izjavama predstavnika lokalne administracije, napad je izazvao materijalnu štetu na bolničkoj opremi i otežao redovno funkcionisanje zdravstvenih službi u tom delu Gaze. Stanovništvo izražava zabrinutost zbog mogućnosti daljih incidenata s obzirom na aktuelnu bezbednosnu situaciju u regionu.

Međunarodne humanitarne organizacije apelovale su na zaštitu medicinskih objekata i osoblja, podsećajući na obavezu poštovanja međunarodnog humanitarnog prava. Istovremeno, pozivi na hitan prekid neprijateljstava i omogućavanje bezbednog rada zdravstvenih ustanova upućeni su od strane više međunarodnih aktera.

U proteklim nedeljama, zdravstveni sistem Gaze suočava se sa značajnim izazovima zbog nastavka sukoba i sve većeg broja povređenih lica. Prema navodima zvaničnika, resursi i kapaciteti bolnica su ograničeni, a dodatna oštećenja infrastrukture dodatno otežavaju pružanje medicinske pomoći stanovništvu.

Do zaključenja ovog izveštaja, nije bilo zvanične reakcije druge strane na tvrdnje o napadu na bolnicu. Situacija na terenu ostaje napeta, dok se očekuju dalja saopštenja relevantnih organa.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Zelenski: relejne stanice za ruske dronove u Belorusiji prestale sa radom

Ukrajinske vlasti prate situaciju, nepoznat uticaj na ruske operacije

Published

on

By

Ukrajinske vlasti prate situaciju, nepoznat uticaj na ruske operacije

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da su relejne stanice u Belorusiji, koje su ruske snage koristile za navođenje i komunikaciju dronova tokom napada na Ukrajinu, prestale da funkcionišu od 22. juna, saopšteno je danas. Ove stanice nalazile su se u pograničnim oblastima Belorusije, a Zelenski je prethodno upozorio predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka da će Ukrajina morati da preduzme mere ukoliko oprema ne bude uklonjena u roku od sedam dana.

“Od 22. juna relejne stanice na teritoriji Belorusije više ne rade. Da li su demontirane ili ne, za sada iskreno ne znam, ali radimo na tome”, naveo je Zelenski u audio-poruci upućenoj novinarima. Ukrajinske vlasti nastavljaju da prate razvoj situacije i trenutno nema informacija o tome da li je gašenje stanica imalo neposredan uticaj na ruske vojne operacije uz pomoć dronova.

U prethodnim mesecima, predsednik Ukrajine više puta je isticao zabrinutost zbog mogućnosti dubljeg uključivanja Belorusije u sukob, navodeći da Moskva pokušava da proširi svoju vojnu saradnju sa Minskom. Zvanične informacije o demontaži relejnih stanica ili njihovoj trenutnoj sudbini za sada nisu dostupne, a ukrajinske službe nastavljaju da prate stanje na terenu.

“Pratimo situaciju i preduzimamo sve neophodne korake kako bismo zaštitili bezbednost zemlje”, izjavio je predsednik Zelenski.

Nadležni organi Ukrajine nisu izneli dodatne detalje o mogućim narednim koracima, a nije poznato da li su ove mere uticale na smanjenje napada dronovima iz pravca Belorusije.

Pročitaj još

Svet

Predsednik SAD Tramp izjavio da Iran pravi velike ustupke u pregovorima

Američki državni sekretar najavio nastavak tehničkih pregovora krajem meseca, moguće u Švajcarskoj

Published

on

By

Američki državni sekretar najavio nastavak tehničkih pregovora krajem meseca, moguće u Švajcarskoj

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da Iran pravi veoma velike ustupke u pregovorima sa SAD, prenose međunarodni izvori. Tramp je u obraćanju novinarima istakao da Sjedinjene Države beleže značajne uspehe, naglašavajući: “Iran pravi veoma velike ustupke. Videćemo šta će se dogoditi.”

Prema dostupnim informacijama, sporazum između SAD i Irana, koji je prvi takve vrste od Islamske revolucije 1979. godine, predviđa osnivanje fonda vrednog 300 milijardi dolara (oko 32,7 milijardi evra) i ublažavanje pojedinih sankcija Iranu.

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je ranije danas da su dve strane započele tehničke pregovore o sprovođenju sporazuma i najavio da će oni biti nastavljeni krajem meseca, najverovatnije u Švajcarskoj. “Ako Iran želi dobar i stvaran sporazum, Sjedinjene Američke Države su otvorene za to. Ako ne želi, predsednik ima druge opcije”, rekao je Rubio u zvaničnoj izjavi.

Dalji tok pregovora pratiće se u skladu sa dogovorom obe strane, dok međunarodna zajednica prati razvoj situacije.

Pročitaj još

Svet

Toplotni talas u Italiji odneo četiri života u više gradova

Vlasti sprovode istragu, uveden crveni meteo alarm u 16 gradova zbog opasnosti po zdravlje

Published

on

By

Vlasti sprovode istragu, uveden crveni meteo alarm u 16 gradova zbog opasnosti po zdravlje

Četiri osobe preminule su danas u Italiji usled posledica toplotnog talasa, saopštile su nadležne institucije. Među žrtvama su dva poljoprivrednika u oblastima Lodija i Pjačence, jedan beskućnik u blizini Napulja, kao i jedan muškarac na groblju u gradu Garlasku kod Pavije.

Prema zvaničnim informacijama, u trenutku događaja na snazi je bio crveni meteo alarm u 16 od 27 najvećih gradova. Nadležni su najavili da će sutra crveni meteo alarm biti proširen na ukupno 17 gradova, uz upozorenje da su ekstremno visoke temperature opasne i za zdrave osobe.

“Crveni meteo alarm predstavlja najviši stepen upozorenja na ekstremne temperature i podrazumeva rizik po zdravlje stanovništva”, navodi se u saopštenju zdravstvenih vlasti.

Istraga o okolnostima svakog slučaja je u toku, a lokalne vlasti apeluju na građane da prate preporuke i izbegavaju izlaganje suncu tokom najtoplijeg dela dana.

Zdravstvene službe ističu da su posebno ugrožene starije osobe, hronični bolesnici i oni koji rade na otvorenom, te da je neophodno pridržavati se mera opreza dok traju visoke temperature.

Pročitaj još

U Trendu