Connect with us

Svet

Mađarski premijer traži obustavu sankcija ruskim energentima zbog rasta cena nafte

Viktor Orban uputio pismo predsednici Evropske komisije, sazvao vanredni sastanak vlade

Published

on

Foto Izvor:

Viktor Orban uputio pismo predsednici Evropske komisije, sazvao vanredni sastanak vlade

Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je da je uputio pismo predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen sa zahtevom da se obustave sve sankcije na ruske energente, navodeći da je to potrebno kako bi se zaustavio rast cena sirove nafte u Mađarskoj i Evropskoj uniji. Orban je naveo da aktuelna blokada nafte iz Ukrajine, kao i rat na Bliskom istoku, izazivaju ozbiljan porast cena nafte, što po njegovim rečima predstavlja značajnu pretnju za Mađarsku i čitavu EU.

U video obraćanju objavljenom na društvenim mrežama, Orban je najavio da će tokom dana sazvati sastanak vlade sa ciljem da se spreči dalji rast cena dizela i benzina do, kako je rekao, ‘nepodnošljivih nivoa’. Prema navodima iz njegovog saopštenja, mađarska vlada pažljivo prati situaciju i razmatra moguće mere kako bi se zaštitili građani i ekonomija zemlje.

Orban je istakao da situacija na energetskom tržištu, uslovljena međunarodnim okolnostima, zahteva brze i odlučne reakcije. ‘Ukrajinska blokada i rat na Bliskom istoku uzrokuju skok cena nafte, što je ozbiljna pretnja našoj zemlji i celoj Evropskoj uniji’, rekao je Orban u izjavi.

Mađarski premijer je u više navrata kritikovao sankcije koje je Evropska unija uvela na ruske energente, tvrdeći da one negativno utiču na ekonomske interese zemalja članica. Dodao je da će Mađarska preduzeti sve korake u okviru svojih mogućnosti kako bi zaštitila stabilnost snabdevanja energentima i ekonomsku sigurnost svojih građana.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Medicinska sestra iz Ohaja završila karijeru posle 58 godina rada

Dugogodišnja medicinska sestra iz Kolumbusa ispraćena u penziju, bivši pacijent prisustvovao događaju

Published

on

By

Dugogodišnja medicinska sestra iz Kolumbusa ispraćena u penziju, bivši pacijent prisustvovao događaju

Medicinska sestra iz Kolumbusa, Ohajo, Wynola Wayne, završila je svoju karijeru nakon 58 godina rada, saopšteno je na svečanosti održanoj povodom njenog odlaska u penziju. Wayne je tokom decenija rada u bolnici pružala negu brojnim pacijentima, a njen doprinos istaknut je tokom oproštajnog događaja kojem su prisustvovali kolege i bivši pacijenti.

Jedan od bivših pacijenata, Marco Houpe, prisetio se svog iskustva iz 1965. godine, kada je kao dete zadobio ozbiljne opekotine nakon požara u porodičnoj kući. Houpe je tada prebačen u bolnicu u Kolumbusu, gde je Wayne radila kao medicinska sestra na odeljenju za opekotine. Prema njegovim rečima, medicinska sestra je tokom lečenja pokazala visok nivo posvećenosti, često provodeći sate brinući o njegovom oporavku.

Wayne je navela da se tokom lečenja razvila snažna povezanost sa malim pacijentom. Izjavila je da je bila uverena u njegov oporavak i da su zajednički napori medicinskog tima usmereni na pružanje adekvatne nege. Houpe je istakao da su njegova porodica i on uvereni da je njena posvećenost imala značajan uticaj na njegov oporavak, te da danas vodi porodični život i radi kao školski administrator.

Na ispraćaju u penziju, Wayne je dobila višeminutni aplauz od prisutnih, a Houpe ju je ispratio iz zgrade, simbolično označavajući završetak njenog radnog veka. Prisustvo bivšeg pacijenta na svečanosti dodatno je ukazalo na dugotrajan uticaj medicinskog osoblja na živote pojedinaca.

Ova priča ističe značaj medicinskih radnika u pružanju nege u teškim okolnostima i doprinos koji ostavljaju u zajednici tokom višedecenijskog profesionalnog angažmana.

Pročitaj još

Svet

Boeing 777 izveo izuzetno nizak prelet iznad aerodroma u Teksasu, istraga u toku

Američka Federalna uprava za avijaciju potvrdila je da istražuje incident sa preletom, kompanija Jetran navodi da se radi o testnom letu

Published

on

By

Američka Federalna uprava za avijaciju potvrdila je da istražuje incident sa preletom, kompanija Jetran navodi da se radi o testnom letu

Putnički avion tipa Boeing 777 snimljen je tokom izuzetno niskog preleta iznad aerodroma Horseshoe Bay Resort Jet Center u centralnom Teksasu, potvrđeno je tokom ove sedmice. Prema podacima sa servisa za praćenje letova FlightRadar24, avion je tokom manevra bio na visini manjoj od 8 metara iznad zemlje, a događaj je zabeležen u sredu.

Piloti su, prema audio snimcima sa servisa LiveATC.net, obavestili kontrolu letenja o nameri da izvedu tzv. “low approach” na pistu 17, koristeći pozivni znak “5DN heavy”. Federalna uprava za avijaciju SAD (FAA) potvrdila je pokretanje istrage povodom ovog incidenta.

Vlasnik aviona je kompanija Jetran, čije je sedište u Horseshoe Bay-u. U zvaničnom saopštenju Jetrana navodi se da je avion bio na poslednjem testnom letu pre isporuke, pre planiranog ulaska u flotu Qatar Airways Cargo. Kompanija je precizirala da je letelica, iako ofarbana u boje Qatar Airways-a, još uvek bila u vlasništvu Jetrana i da je nisu upravljali piloti ove aviokompanije, niti je nosila njenu registraciju.

„Očekujemo da relevantne strane i nadležni organi detaljno ispitaju okolnosti i preduzmu odgovarajuće mere“, navodi se u saopštenju Jetrana. Predstavnici Qatar Airways-a uputili su sve upite na adresu kompanije Jetran.

Bivši predsedavajući Nacionalnog odbora za bezbednost saobraćaja SAD, Robert Samvalt, izjavio je da bi piloti mogli biti suočeni sa suspenzijom dozvola zbog ovog poteza. On je naveo da ne vidi opravdanje za izvođenje ovakvog manevra na način na koji je to učinjeno, ističući da je događaj bio unapred planiran i sniman od strane prisutnih.

Federalna uprava za avijaciju nije objavila kada će istraga biti okončana. Jetran je saopštio da će sarađivati sa svim nadležnim organima tokom trajanja postupka. Dodatne informacije o mogućim posledicama za pilote ili kompaniju nisu dostupne u ovom trenutku.

Pročitaj još

Svet

Eksplozija projektila pogodila pristanište u Siriku na jugu Irana

Nadležni organi istražuju incident, prijavljena materijalna šteta nakon eksplozije

Published

on

By

Nadležni organi istražuju incident, prijavljena materijalna šteta nakon eksplozije

Eksplozija je odjeknula u večernjim satima u oblasti pristaništa u Siriku, na jugoistoku Irana, nakon što je područje pogodio projektil, saopštili su iranski izvori. Incident se dogodio nedugo pošto su iz Sjedinjenih Američkih Država stigle najave mogućeg odgovora na prethodni napad na trgovački brod u Ormuskom moreuzu.

Prema navodima, američki predsednik Donald Tramp ranije tog dana izjavio je da će Sjedinjene Američke Države reagovati na iranski napad na brod, ističući da će se posledice saznati uskoro. Tramp je na društvenim mrežama naveo da je Iran lansirao najmanje četiri drona na brodove u prolazu kroz Ormuski moreuz, što se smatra kršenjem sporazuma o prekidu vatre između dve zemlje. Jedan od dronova tom prilikom je pogodio gornju palubu teretnog broda, pričinivši štetu, dok su još tri drona oborena.

Dva anonimna američka zvaničnika potvrdila su da je Iran prethodnog dana ispalio projektil na teretni brod koji se nalazio 7,5 nautičkih milja jugoistočno od omanske luke Dahit. U incidentu je oštećen most broda, a vlasnik plovila je kompanija sa sedištem u kineskom regionu Tajvanu. Nije bilo prijavljenih žrtava.

Nadležni organi su pokrenuli istragu u vezi sa eksplozijom u Siriku, a prema preliminarnim informacijama, pričinjena je materijalna šteta na pristaništu. Dalje informacije očekuju se po završetku istrage.

“Istraga je u toku”, potvrđeno je iz nadležnih službi.

Pročitaj još

U Trendu