Connect with us

Svet

IEA pušta 400 miliona barela nafte iz rezervi zbog blokade Ormuskog moreuza

Agencija najavila oslobađanje rekordnih količina nafte, azijsko tržište najviše pogođeno poremećajem

Published

on

Foto Izvor:

Agencija najavila oslobađanje rekordnih količina nafte, azijsko tržište najviše pogođeno poremećajem

Zemlje članice Međunarodne agencije za energetiku (IEA) počeće da puštaju 400 miliona barela nafte iz hitnih rezervi, kako bi ublažile posledice nedostatka sirove nafte na svetskom tržištu izazvanog blokadom Ormuskog moreuza, saopšteno je u zvaničnoj izjavi. Ova mera je odgovor na značajno smanjenje izvoza sirove nafte i rafinisanih proizvoda, koji su trenutno pali na manje od deset odsto u odnosu na period pre početka rata 28. februara.

Prema navodima IEA, oslobađanje nafte iz zaliha biće sprovedeno u skladu sa okolnostima u svakoj zemlji članici, a cilj je da se nadoknadi izgubljeno snabdevanje i stabilizuje tržište. Azijsko tržište trenutno je najviše pogođeno ovim poremećajem, dok se operateri u regionu suočavaju sa smanjenjem ili obustavom proizvodnje.

Ovo je šesta koordinisana akcija oslobađanja strateških zaliha od osnivanja IEA 1974. godine. Prethodno su ovakve mere preduzimane tokom rata u Zalivu 1991, nakon uragana Katrina 2005, tokom rata u Libiji 2011, kao i dvaput 2022. godine zbog ruske invazije na Ukrajinu.

Članice IEA trenutno raspolažu hitnim rezervama većim od 1,2 milijarde barela nafte, dok industrijske zalihe koje se čuvaju po državnoj obavezi iznose dodatnih oko 600 miliona barela.

“Zemlje IEA-e staviće na tržište 400 miliona barela nafte kako bi nadoknadile snabdevanje izgubljeno zbog praktičnog zatvaranja Hormuškog moreuza”, navodi se u zvaničnoj izjavi agencije. Dalje se ističe da će se situacija pratiti, a dodatne mere biti preduzete u skladu sa razvojem događaja.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Bil Gejts izjavio da je Epstein pokušao da iskoristi saznanja o privatnim odnosima

Gejts svedočio pred američkim Kongresom, navodeći da je Džefri Epstein tražio uticaj na osnovu privatnih informacija

Published

on

By

Gejts svedočio pred američkim Kongresom, navodeći da je Džefri Epstein tražio uticaj na osnovu privatnih informacija

Osnivač Microsoft-a Bil Gejts izjavio je pred članovima Kongresa Sjedinjenih Američkih Država da smatra da je Džefri Epstein pokušao da iskoristi informacije o njegovim privatnim odnosima kako bi stekao određeni uticaj. Gejts je 10. juna dao svedočenje u trajanju od gotovo šest sati pred Odborom za nadzor Predstavničkog doma, koji istražuje postupanje državnih organa u slučaju Epsteina i veza sa osobama iz javnog života.

Prema objavljenom transkriptu, Gejts je naveo da je upoznao Epsteina 2011. godine, tri godine nakon što je Epstein priznao krivicu pred sudom u Floridi za krivična dela uključujući podvođenje maloletne osobe. Kontakt sa Epsteina, prema Gejtsovim rečima, ostvario je preko savetnika Borisa Nikolića. Gejts je istakao da je poslednji put razgovarao sa Epsteinom 2015. godine, četiri godine pre nego što je Epstein uhapšen pod optužbama za trgovinu ljudima i preminuo u pritvoru.

Gejts je negirao da je bio upoznat sa kasnijim krivičnim aktivnostima Epsteina, ali je potvrdio da je bio svestan ranijih pravnih problema. Tokom svedočenja, Gejts je izrazio iznenađenje zbog toga što mu je Epstein, i pored svog pravosnažnog presuđivanja, i dalje predlagao potencijalnu saradnju i kontakte.

U transkriptu je navedeno da je Gejts ocenio da je Epstein pokušao da se predstavi kao osoba sa mogućnošću pristupa uticajnim pojedincima i da je pokušavao da iskoristi svoja saznanja kako bi ostvario određene ciljeve. Gejts je istakao da nije bilo poslovne ili filantropske saradnje sa Epsteinom, te da je komunikacija prekinuta 2015. godine.

Odbor za nadzor je tokom ispitivanja Gejtsa fokus stavio na okolnosti njegovih susreta sa Epsteinom, kao i na to da li postoje dokazi o pokušajima vršenja pritiska. Gejts je naveo da nije bio predmet ucene, ali je ocenio da veruje da je Epstein pokušavao da iskoristi privatne informacije za ličnu korist.

Istraga američkih kongresnih tela o slučaju Epsteina obuhvata i širi kontekst načinâ na koje su institucije postupale prema njemu i njegovim vezama sa javnim ličnostima. Prema navodima iz transkripta, Gejts je saradnju sa istragom ocenio kao važnu za utvrđivanje svih relevantnih okolnosti.

Pročitaj još

Svet

Donald i Melanija Tramp koriste odvojene sobe tokom boravka u Beloj kući

Prema navodima iz nove knjige, supružnici vode različite živote i provode vreme u odvojenim prostorijama

Published

on

By

Prema navodima iz nove knjige, supružnici vode različite živote i provode vreme u odvojenim prostorijama

Bračni život Donalda Trampa i Melanije Tramp ponovo je u centru pažnje nakon objavljivanja novih detalja u knjizi o njihovom životu u Beloj kući. Prema navodima iz knjige, Donald i Melanija Tramp već duže vreme koriste odvojene spavaće sobe u rezidenciji američkog predsednika. Predsednikova soba nalazi se na drugom spratu, u prostoru koji je ranije bio namenjen kao dnevni boravak.

Autori navode da je Donald Tramp lično uređivao svoj privatni prostor i posvećivao pažnju detaljima, često uzimajući predmete iz zajedničkih prostorija koje je birala Melanija, uprkos primedbama osoblja. Razlike u uređenju soba su izražene – Melanija preferira svetle tonove i minimalistički izgled, dok Tramp bira tamnije boje i zlatne detalje. Prema izvorima, supružnici koriste i odvojena kupatila.

Takođe se navodi da Melanija Tramp nije zadovoljna radovima i renoviranjem Bele kuće tokom drugog Trampovog mandata. Posebno joj smetaju planovi za preuređenje Istočnog krila, gde se ranije nalazio njen kancelarijski prostor. Prva dama, prema navodima, često vreme provodi van Vašingtona, najčešće u Tramp kuli u Njujorku ili na imanju Mar-a-Lago na Floridi.

Ovo nije prvi put da se u javnosti pojavljuju saznanja o odvojenim spavaćim sobama Trampovih. Slične informacije objavljivane su i tokom njihovih boravaka na Floridi. Iako se Donald i Melanija Tramp redovno zajedno pojavljuju u javnosti, nova knjiga podstakla je nova pitanja o njihovom privatnom životu i odnosu iza zatvorenih vrata.

Pročitaj još

Svet

Najviša junska temperatura izmerena u Engleskoj, oboren istorijski rekord

Meteorološke službe izmerile su 35,7 stepeni Celzijusa u mestu Čarlvud, prethodni rekord iz 1957. godine premašen

Published

on

By

Meteorološke službe izmerile su 35,7 stepeni Celzijusa u mestu Čarlvud, prethodni rekord iz 1957. godine premašen

U Engleskoj je danas, prema podacima meteoroloških službi, zabeležena najviša junska temperatura otkako se vrše merenja. U mestu Čarlvud na jugu zemlje izmereno je 35,7 stepeni Celzijusa, što je najviša temperatura za jun mesec od početka zvaničnih evidencija 1884. godine.

Prethodni rekord za jun iznosio je 35,6 stepeni Celzijusa i zabeležen je 1957. godine, a isti rezultat je ponovljen i 1976. godine. Najviša temperatura koja je ikada izmerena u Velikoj Britaniji bila je 40,3 stepena Celzijusa u julu 2022. godine.

Kako je saopšteno, aktuelni toplotni talas dolazi posle izuzetno toplog maja, tokom kojeg je takođe postavljen rekord za najvišu dnevnu temperaturu u tom mesecu, sa 35,1 stepen Celzijusa.

“Nastavljamo da pratimo meteorološke prilike, a svi građani se pozivaju na oprez tokom perioda visokih temperatura”, saopštili su iz meteorološke službe.

Pročitaj još

U Trendu