Connect with us

Svet

Grejem Poter produžio ugovor sa fudbalskom reprezentacijom Švedske do 2030. godine

Fudbalski savez Švedske potvrdio nastavak saradnje sa selektorom bez obzira na ishod baraža za plasman na Svetsko prvenstvo 2026.

Published

on

Foto Izvor:

Fudbalski savez Švedske potvrdio nastavak saradnje sa selektorom bez obzira na ishod baraža za plasman na Svetsko prvenstvo 2026.

Selektor fudbalske reprezentacije Švedske Grejem Poter produžio je ugovor sa Fudbalskim savezom Švedske do kraja Svetskog prvenstva 2030. godine, saopšteno je danas. Poter, koji je preuzeo nacionalni tim u oktobru prošle godine, prema prvobitnom dogovoru trebalo je da vodi reprezentaciju do kraja kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. godine.

U zvaničnom saopštenju navodi se da je postignut dogovor između Potera i čelnika saveza o nastavku saradnje do kraja Svetskog prvenstva 2030, bez obzira na ishod predstojećeg baraža za plasman na Mundijal 2026. godine. “Mnogo mi znači da nastavim da vodim selekciju Švedske. Osećam veliku odgovornost. Ovo je veliki dan za mene i fantastična prilika da uradim nešto važno u budućnosti. Švedska je fudbalska zemlja”, izjavio je Poter.

Fudbalska reprezentacija Švedske 26. marta u Valensiji igraće protiv Ukrajine u polufinalu baraža za plasman na Svetsko prvenstvo 2026. godine. Pobednik tog meča igraće 31. marta u finalu baraža sa boljim iz susreta Poljska – Albanija. Svetsko prvenstvo će biti održano od 11. juna do 19. jula ove godine u Sjedinjenim Američkim Državama, Meksiku i Kanadi.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Sud u Los Anđelesu proglasio osumnjičenog za ubistvo glumca Džejmsa Hendija mentalno nesposobnim za suđenje

Nadležni sud utvrdio da optuženi ne može da prati sudski postupak, dalja odluka o lečenju zakazana za jul

Published

on

By

Nadležni sud utvrdio da optuženi ne može da prati sudski postupak, dalja odluka o lečenju zakazana za jul

Sud u Los Anđelesu doneo je 23. juna 2026. godine odluku da je Majkl Gledhil, optužen za ubistvo glumca Džejmsa Hendija, mentalno nesposoban da učestvuje u sudskom procesu. Prema saopštenju suda, sudija Marija Kavaluci zaključila je da Gledhil ne razume optužbe protiv sebe i nije u mogućnosti da racionalno sarađuje sa svojim advokatom u odbrani.

Prema navodima policije i tužilaštva, Džejms Hendi, osamdesetjednogodišnji glumac poznat po ulogama u filmovima „Jumanji“ i „Top Gun: Maverick“, pronađen je 3. juna ispred kuće partnerke Gledhilove majke u nesvesnom stanju sa ubodnom ranom u grudima. Hendi je prevezen u bolnicu, gde je ubrzo proglašen mrtvim.

Nadležni tužilac okruga Los Anđeles, Nejtan Hokman, izjavio je tada da je „žrtva, Džejms Hendi, zasluživala da proživi svoje pozne godine sa ljudima koje voli“, ali nije izneo dalje detalje o istrazi. Policijski izvori navode da je Gledhil uhapšen nakon što je sam policiji izjavio da je osoba koju traže, a prema prvim informacijama sa lica mesta, poziv na hitnu pomoć upućen je rečenicom: „Ja sam sin čoveka, upravo sam ubio čoveka greha.“

Gledhil do sada nije izjasnio o krivici niti je lično prisustvovao sudskim ročištima. Njegovo prvo pojavljivanje pred sudom bilo je zakazano za 5. jun, ali je tada postupak obustavljen i predmet prebačen u sud za mentalno zdravlje radi procene njegove sposobnosti da učestvuje u suđenju.

Nakon psihijatrijskih procena, specijalizovani sud je brzo utvrdio da Gledhil nije kompetentan za suđenje. Na ročištu 23. juna, sudija Kavaluci je potvrdila ove nalaze i zaključila da Gledhil nije sposoban da donosi odluke o svojoj terapiji. Na osnovu mišljenja psihijatra, sud je izdao nalog za primenu obavezne terapije u trajanju od godinu dana, uz obrazloženje da bi to značajno poboljšalo njegovo mentalno stanje.

Sledeće ročište u vezi sa dugoročnim smeštajem Gledhila zakazano je za 14. jul. Ukoliko u budućnosti bude proglašen sposobnim za suđenje, postupak bi mogao biti nastavljen. Za sada nisu dostupni komentari advokata odbrane ili tužilaštva. Slučaj ostaje pod nadzorom nadležnih sudskih organa.

Pročitaj još

Svet

Analiza otkriva koordinisanu kampanju na ruskim mrežama tokom energetske krize

Istraživački projekat razotkriva masovno angažovanje botova radi kontrole narativa i prebacivanja krivice na građane

Published

on

By

Istraživački projekat razotkriva masovno angažovanje botova radi kontrole narativa i prebacivanja krivice na građane

Tokom protekle sedmice, ruske društvene mreže preplavljene su snimcima sa benzinskih pumpi širom zemlje koji prikazuju duge redove, napuštena vozila i zabrinute građane, dok je zvanična Moskva sprovela digitalnu kampanju radi prikrivanja energetskih problema, navodi se u izveštaju istraživačkog projekta. U toj kampanji, prema dostupnim podacima, više od hiljadu i dvesta automatizovanih botova ostavilo je preko tri hiljade i sto komentara ispod gotovo osamsto objava koje su se odnosile na nestašicu goriva.

Analiza aktivnosti pokazuje da su botovi tokom nedelje širili različite poruke – od uveravanja javnosti da je reč o privremenim restrikcijama i da predsednik Vladimir Putin kontroliše situaciju, do tvrdnji da su uzroci tehničko održavanje rafinerija ili problemi sa informacionim sistemima. Kako se situacija sa gorivom nije poboljšavala, strategija komentara se promenila – pojedini nalozi su počeli da optužuju građane za navodnu paniku i iracionalno pravljenje zaliha, sugerišući da su oni uzrok krize.

Prema analizi, cilj ove koordinisane kampanje bio je da se zbuni javnost i prikrije stvarni uzrok poremećaja u snabdevanju, dok su autentični komentari nezadovoljnih građana potiskivani. U poslednjoj fazi digitalne ofanzive, akcenat je stavljen na prebacivanje odgovornosti na same građane, dok se izostavljaju informacije o strukturnim problemima u domaćoj naftnoj i prerađivačkoj industriji.

“Operacija je imala za cilj da utiče na percepciju javnosti i stvori utisak da kriza nije posledica sistemskih slabosti, već ponašanja stanovništva”, navode izvori iz istraživačkog sektora. Zvanični komentari o realnim uzrocima poremećaja i dalje izostaju, dok informativna kampanja ostaje usmerena na kontrolu javnog diskursa.

Pročitaj još

Svet

Milioni pčela oslobođeni nakon prevrtanja kamiona sa košnicama u Teksasu

Lokalne vlasti potvrdile incident, stanovnicima savetovano da ostanu u domovima dok traje uklanjanje pčela

Published

on

By

Lokalne vlasti potvrdile incident, stanovnicima savetovano da ostanu u domovima dok traje uklanjanje pčela

Milioni pčela našli su se na slobodi u ruralnom delu okruga Orindž u Teksasu nakon što se kamion koji je prevozio oko 400 košnica prevrnuo u nedelju ujutru, saopštile su lokalne hitne službe. Prema navodima zvaničnika, zbog ovog događaja deo saobraćajnica u regionu bio je zatvoren, a stanovnicima je upućen apel da ostanu u svojim domovima dok su ekipe pokušavale da uklone kamion i spasu što veći broj košnica.

“Molimo građane da ne izlaze iz svojih kuća,” navedeno je u obaveštenju lokalne službe za vanredne situacije. Okrug Orindž nalazi se istočno od Hjustona, u blizini granice sa Luizijanom.

Prema dostupnim informacijama, u incidentu nije bilo prijavljenih uboda pčela niti ozbiljnih povreda. Identitet vlasnika košnica zvanično nije objavljen. Predstavnica lokalne firme koja se bavi pčelarstvom izjavila je da su na mesto događaja pristigli volonteri iz tri ili četiri drugih pčelarskih preduzeća kako bi pomogli u sanaciji i spasavanju pčela.

“U ovakvim situacijama, pčelarska zajednica se uvek okuplja i pomaže,” izjavila je vlasnica firme iz regiona. Na društvenim mrežama su podeljeni snimci i fotografije sa lica mesta, na kojima se vidi zajednički rad pčelara na sakupljanju i spašavanju košnica.

Fotoreporter koji je izveštavao sa lokacije zabeležio je video materijal, a prema navodima izveštaja, tom prilikom je došlo i do uboda pčela. Jedan od lokalnih pčelara, koji je sa članovima porodice i zaposlenima učestvovao u akciji, procenio je da će preživeti otprilike četvrtina od ukupno 408 košnica, u zavisnosti od stanja matica u svakoj od njih.

Zvanične službe nastavile su rad tokom dana na uklanjanju kamiona i pokušaju spašavanja preostalih košnica, dok su građani zamoljeni da se uzdrže od izlaska dok se situacija u potpunosti ne normalizuje.

Pročitaj još

U Trendu