Connect with us

Svet

Eksplozije i požari na tankerima u Dubaiju, izdat bezbednosni apel stanovništvu

Nadležne službe istražuju uzrok požara, stanovnici Bahreina upozoreni da ostanu u domovima zbog dima

Published

on

Foto Izvor:

Nadležne službe istražuju uzrok požara, stanovnici Bahreina upozoreni da ostanu u domovima zbog dima

Više eksplozija odjeknulo je u Dubaiju tokom protekle noći, kada su izbio požar na tankerima za gorivo, saopštile su nadležne službe. Incidenti su se dogodili u pokrajini Muharak, gde su stanovnici tri dela grada pozvani da zatvore prozore i ventilacione otvore zbog gustog dima, navodi se u zvaničnom saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova Bahreina.

Prema dostupnim informacijama, požari su zahvatili skladišta goriva, a vatrogasne ekipe su uključene u gašenje. Ministarstvo unutrašnjih poslova Bahreina apelovalo je na građane da ostanu u svojim domovima dok se situacija ne stabilizuje. Portal X je prenio da su iranski napadi usmereni na rezervoare za gorivo izazvali ozbiljne bezbednosne izazove u regionu.

Istovremeno, izraelska vojska je objavila da je pokrenula novi talas napada na Iran, dok su ranije tokom dana izraelske snage izvele napad na centralnu obalu Bejruta u Libanu, pri čemu je prema zvaničnim izvorima stradalo najmanje sedam osoba.

Međunarodne tenzije i nestabilnost u regionu odrazile su se i na globalna tržišta. Zabeležen je nagli skok cene nafte, što ekonomski analitičari povezuju sa trenutnim bezbednosnim rizicima i prekidima u snabdevanju.

Vlasti su potvrdile da su u toku istrage o uzrocima požara, kao i o mogućoj vezi sa aktuelnim sukobima. “Vatrogasne službe i policija nastavljaju rad na terenu kako bi se situacija stavila pod kontrolu i utvrdile sve okolnosti incidenta”, navodi se u zvaničnom saopštenju.

Prema podacima sa lica mesta, evakuacija šireg područja nije naređena, ali građanima je preporučeno da prate uputstva nadležnih organa i izbegavaju izlaganje dimu.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Kir Starmer i Endi Bernam održali tajni sastanak u Londonu posle ostavke premijera

Zvaničnici potvrdili prvi razgovor van Dauning strita, u toku pripreme za brifinge kandidata

Published

on

By

Zvaničnici potvrdili prvi razgovor van Dauning strita, u toku pripreme za brifinge kandidata

Aktuelni britanski premijer Kir Starmer i njegov stranački suparnik Endi Bernam sastali su se u Londonu i razgovarali sat vremena u tajnosti, potvrdili su zvanični izvori. Sastanak je održan van zvaničnih prostorija, što znači da nije bio u Dauning stritu. Ovo je prvi susret između Starmera i Bernama otkako je Starmer podneo ostavku na funkciju premijera i lidera laburističke stranke, a Bernam najavio kandidaturu za budućeg lidera stranke i premijera.

Prema navodima iz kabineta odlazećeg premijera, u toku su pripreme da se svim kandidatima za narednog premijera omoguće ‘pripremni razgovori’ kako bi bili informisani o trenutnim aktivnostima britanske vlade. Endi Bernam se nakon povratka u parlament i osvajanja poslaničkog mandata istakao kao potencijalni izazivač za lidersku poziciju u Laburističkoj stranci. Njegovi saveznici među poslanicima i stranačkim organizacijama pozvali su na prenos vlasti.

U poslednjim danima više članova kabineta javno je govorilo o potrebi za promenom rukovodstva. Među njima su ministarka saobraćaja Hajdi Aleksander i ministarka spoljnih poslova Ivet Kuper, koje su pozvale na reorganizaciju rukovodstva i Starmerovo povlačenje.

“U toku su pripreme za brifinge svih kandidata za sledećeg premijera”, saopšteno je iz kabineta Kir Starmera.

Pročitaj još

Svet

Američka vojska planira testiranje elektronskog ometanja na domaćim poligonima po ugledu na iskustva iz Ukrajine

Sekretar vojske potvrdio pripreme za otvaranje dva poligona u SAD radi unapređenja obuke i razvoja protivdron sistema

Published

on

By

Sekretar vojske potvrdio pripreme za otvaranje dva poligona u SAD radi unapređenja obuke i razvoja protivdron sistema

Američka vojska planira da u narednih četiri do šest nedelja uspostavi najmanje dva domaća poligona na kojima će se simulirati uslovi slični onima sa ratišta u Ukrajini, izjavio je sekretar američke vojske Dan Driskol. Cilj ovih poligona je da se stvore realistični uslovi elektronskog ratovanja i ometanja, što bi omogućilo proizvođačima dronova i sistemima za protivdron zaštitu da zajedno testiraju i unapređuju svoja rešenja.

“Na ovim poligonima moguće je kreirati okruženje sa elektronskim ometanjem, kao i omogućiti zajednički rad između proizvođača dronova i alata za njihovo neutralisanje,” rekao je Driskol tokom obraćanja novinarima. On je dodao da će i vojnici imati priliku da učestvuju u obuci na ovim lokacijama, kako bi stekli praktična iskustva i unapredili saradnju sa razvojnim timovima.

Driskol je naveo da u SAD već postoje lokacije na kojima se vojska može bezbedno baviti testiranjem, ali je istakao da se razmatra i mogućnost korišćenja jedne globalne lokacije van SAD za agresivnija testiranja, uključujući i ispitivanja sistema sa hipersoničnim tehnologijama. Precizne lokacije novih poligona nisu saopštene, jer se planiranje još uvek nalazi u početnoj fazi.

Trenutno, deo obuke američkih vojnika za protivdron delovanje, poput one koja je održana u aprilu, ne uključuje elektronsko ometanje, delom zbog ograničenja koja postoje u SAD u vezi sa korišćenjem takve opreme. Zbog toga se očekuje da će novi poligoni omogućiti realističnije scenarije i unaprediti pripreme vojske za potencijalne pretnje.

Sekretar vojske je svoje komentare izneo tokom industrijskog dana namenjenog razgovoru sa kompanijama koje razvijaju sisteme za presretanje dronova i raketa. Zvaničnici ističu da je cilj obuke i testiranja jačanje sposobnosti vojske u uslovima savremenih pretnji, pri čemu se posebno naglašava važnost reagovanja na elektronsko ometanje kakvo je primećeno na ratištima u Ukrajini.

Još uvek nije precizirano kada će novi poligoni biti potpuno operativni, a više informacija o lokacijama i obimu testiranja očekuje se nakon završetka planiranja.

Pročitaj još

Svet

Telo manekenke pronađeno u koferu u iznajmljenom stanu u Bogoti

Policija vodi istragu, osumnjičeni britanski i američki državljanin u bekstvu, ključni su DNK nalazi

Published

on

By

Policija vodi istragu, osumnjičeni britanski i američki državljanin u bekstvu, ključni su DNK nalazi

Telo manekenke Natalije Viljalba Angarite (36) pronađeno je u iznajmljenom stanu na sedmom spratu zgrade u Bogoti 18. juna, saopštili su policijski izvori. Telo je otkrilo osoblje za čišćenje nakon prijave o tekućoj vodi, a žrtva je pronađena u velikom koferu u kupatilu. Prema policijskim podacima, u stanu su zatečene lične stvari, uključujući dva pasoša žrtve, od kojih je jedan imao pečate nedavnog putovanja u Španiju.

Policija je na osnovu snimaka nadzornih kamera utvrdila da je britanski državljanin ušao u objekat 17. juna i napustio ga narednog dana, noseći posteljinu u prostoriju za pranje veša. Takođe, američki državljanin iz Teksasa bio je prisutan tokom ranijeg perioda boravka žrtve u stanu. Zvaničnici navode da su uzeti DNK tragovi i drugi forenzički dokazi sa mesta događaja radi daljeg veštačenja.

“Istraga je u toku i prikupljaju se svi relevantni materijalni dokazi kako bi se utvrdile okolnosti smrti”, potvrđeno je iz policije. Telo je poslato na obdukciju radi utvrđivanja tačnog uzroka i vremena smrti. Za oba strana državljanina, britanskog i američkog, aktivno se traga, a do sada nije bilo hapšenja niti je potvrđen motiv.

Prema dostupnim informacijama, slučaj je u javnosti upoređen sa ranijim femicidima u Kolumbiji, uključujući slučaj DJ-ice Valentine Trespalacios, čije telo je takođe pronađeno u koferu. Kolumbija beleži porast rodno zasnovanog nasilja, sa 886 registrovanih femicida u 2024. godini, što je najviše u poslednjih sedam godina.

Pročitaj još

U Trendu