Connect with us

Svet

Donald Tramp održao konferenciju povodom odnosa SAD i Irana u Vašingtonu

Američki predsednik izneo stav o miru i ekonomskoj strategiji, javnost očekuje dalja saopštenja

Published

on

Foto Izvor:

Američki predsednik izneo stav o miru i ekonomskoj strategiji, javnost očekuje dalja saopštenja

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp obratio se danas novinarima u Vašingtonu na konferenciji za medije, gde je govorio o aktuelnoj situaciji između SAD i Irana i mogućim narednim koracima američke administracije. Konferencija je počela u 19:10 časova po lokalnom vremenu.

Tramp je tokom obraćanja istakao da građani Sjedinjenih Država žele mir, ali je ujedno naglasio važnost ekonomskih interesa, posebno u vezi sa naftnim resursima. “Amerikanci žele mir, ali nafta je tu da se uzme”, rekao je Tramp tokom odgovora na pitanja novinara, naglašavajući ekonomski aspekt američke spoljne politike.

U zvaničnom obraćanju predsednik SAD nije izneo nove detalje o konkretnim potezima koji bi mogli biti preduzeti prema Iranu, ali je javnost informisana da se odluke o daljim koracima još razmatraju. Iz američke administracije nije saopšteno da li će biti novih diplomatskih ili vojnih mera u skorijem periodu.

“Trenutno analiziramo situaciju i sve opcije su na stolu”, rekao je Tramp, dodajući da će odluke biti donete u interesu bezbednosti i prosperiteta američkog naroda.

Konferenciju su pratili brojni predstavnici domaćih i stranih medija, ali nije bilo najave o hitnim merama niti promenama u postojećoj politici prema Iranu. Očekuje se da američka administracija u narednim danima izda dodatna saopštenja o budućim potezima.

Prema navodima iz administracije, naftni resursi i ekonomska stabilnost ostaju jedna od ključnih tema u politici SAD prema Bliskom istoku, dok javnost očekuje dalja pojašnjenja o potencijalnim diplomatskim inicijativama.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Napad na civilne ciljeve u blizini grada, prijavljene žrtve prema lokalnim izvorima

Lokalne vlasti potvrdile incident, međunarodni mediji prenose izveštaje o žrtvama, nezavisna potvrda izostaje

Published

on

By

Lokalne vlasti potvrdile incident, međunarodni mediji prenose izveštaje o žrtvama, nezavisna potvrda izostaje

Prema navodima lokalnih vlasti, tokom najnovijih sukoba došlo je do napada na civilnu infrastrukturu u blizini jednog grada. Incident se dogodio u jutarnjim satima, a izveštaji sa lica mesta ukazuju na moguću štetu na objektima i prisustvo žrtava.

Lokalni izvori su naveli da su pogođeni objekti koji su korišćeni u svakodnevnom životu stanovništva, ali precizni detalji o stepenu oštećenja i broju pogođenih osoba nisu zvanično potvrđeni. Izveštaji međunarodnih medija takođe beleže incident, napominjući da je situacija na terenu i dalje neizvesna.

Zvaničnici su izdali saopštenje u kom pozivaju sve strane na uzdržanost i poštovanje međunarodnog humanitarnog prava. Do sada nije bilo zvanične reakcije druge strane u sukobu, niti su objavljeni dodatni podaci o eventualnim vojnim aktivnostima u toj oblasti.

Međunarodne organizacije prate događaje i apeluju na omogućavanje pristupa humanitarne pomoći, ukoliko se potvrde navodi o žrtvama i oštećenju infrastrukture. Istovremeno, nezavisna verifikacija informacija iz ove zone sukoba trenutno nije moguća zbog bezbednosnih ograničenja i nestabilne situacije na terenu.

Podsećamo, region u kojem se incident dogodio već duže vreme je pogođen povremenim napadima i oružanim sukobima između strana u konfliktu. Prethodni izveštaji su ukazivali na povremene napade na objekte od značaja za civilno stanovništvo, što dodatno komplikuje humanitarnu situaciju u toj oblasti.

Pročitaj još

Svet

Guverner Kalifornije predložio savezni porez na milijardere i fond vezan za veštačku inteligenciju

Gavin Njusom izneo inicijativu za uvođenje nacionalnog minimalnog poreza za najbogatije, potvrđeno u javnom obraćanju

Published

on

By

Gavin Njusom izneo inicijativu za uvođenje nacionalnog minimalnog poreza za najbogatije, potvrđeno u javnom obraćanju

Guverner Kalifornije Gavin Njusom izneo je predlog za uvođenje nacionalnog minimalnog poreza na milijardere i formiranje saveznog fonda kroz koji bi svi građani imali udela u bogatstvu stvorenom putem veštačke inteligencije. Ova inicijativa predstavljena je u javnom eseju, a deo je šireg ekonomskog programa za koji se Njusom zalaže.

Njusom je istakao da trenutni poreski sistem u Sjedinjenim Američkim Državama omogućava pojedincima sa značajnim bogatstvom da plaćaju niže poreske stope od radnika i zaposlenih. Prema njegovim rečima, predloženim reformama bilo bi obezbeđeno da najbogatiji građani plaćaju barem onoliko koliko i njihovi zaposleni, čime bi se, kako navodi, smanjile razlike koje su nastale tokom proteklih decenija kao posledica poreskih olakšica i izuzetaka.

U svom obraćanju Njusom je naveo primere iz svakodnevnog života, ističući da trenutni sistem može dovesti do situacije gde službenik ili građevinski radnik plaća višu poresku stopu od vlasnika ili naslednika kompanije. Prema njegovoj oceni, to je rezultat dugoročnog delovanja interesnih grupa i političkih odluka koje su favorizovale određene kategorije poreskih obveznika.

Pored predloga za federalni porez na milijardere, Njusom je najavio i podršku za osnivanje takozvanog “javnog fonda” vezanog za ekonomske koristi koje proističu iz razvoja veštačke inteligencije. Ovim fondom bi, prema njegovoj zamisli, svaki građanin imao mogućnost da učestvuje u raspodeli dobiti nastale iz tehnoloških inovacija na nacionalnom nivou.

Istovremeno, Njusom je saopštio da će glasati protiv predloga za uvođenje poreza na bogatstvo na nivou države Kalifornija, koji će se naći na glasanju tokom predstojećih izbora. Odluku je obrazložio potrebom za jedinstvenim rešenjem na saveznom nivou, umesto razlika na nivou pojedinih saveznih država.

Ova inicijativa dolazi u trenutku kada se Njusom pominje kao mogući kandidat za predsedničke izbore 2028. godine. Njegov predlog za savezni porez na milijardere ocenjuju kao deo šireg ekonomskog programa usmerenog na smanjenje nejednakosti i uključivanje šire populacije u raspodelu bogatstva koje generišu nove tehnologije.

Za sada nema zvaničnih komentara iz drugih saveznih država ili od strane federalnih institucija u vezi sa predlogom, a javna rasprava o ovoj inicijativi se očekuje u narednom periodu.

Pročitaj još

Svet

Četiri osobe osuđene zbog smrti turista usled upotrebe insekticida u hotelu u Istanbulu

Turski sud izrekao zatvorske kazne nakon što je porodica iz Nemačke preminula od trovanja u hotelu, saopštili zvanični izvori

Published

on

By

Turski sud izrekao zatvorske kazne nakon što je porodica iz Nemačke preminula od trovanja u hotelu, saopštili zvanični izvori

Turski sud u Istanbulu osudio je četiri osobe na zatvorske kazne zbog smrti četvoročlane porodice iz Nemačke koja je preminula od posledica trovanja insekticidom tokom boravka u hotelu Harbour Suites Old City u četvrti Fatih, prenose zvanični izvori. Presuda je izrečena trojici radnika firme za dezinsekciju i vlasniku hotela, a kazne se kreću od 12 do 18 godina zatvora.

Porodica Bocek, tursko-nemačkog porekla, boravila je u hotelu u novembru prošle godine kada su članovi porodice osetili zdravstvene tegobe. Prema izveštajima, porodica je 12. novembra prevezena taksijem u bolnicu zbog mučnine i povraćanja, nakon čega su se vratili u hotel. Sutradan su ponovo prevezeni u bolnicu, gde su dvoje dece, dečak uzrasta 6 godina i devojčica od 3 godine, preminuli. Njihova majka umrla je 14. novembra, dok je otac preminuo tri dana kasnije.

Istraga je u početku bila usmerena na mogućnost trovanja hranom, s obzirom na to da je porodica prethodno konzumirala uličnu hranu u naselju Ortakoy. Međutim, ova sumnja je ubrzo odbačena, a prema navodima iz turskih medija, istragom je utvrđeno da je hotel imao problem sa najezdom stenica, zbog čega je korišćen insekticid. Veruje se da je gas od insekticida dospeo u sobu porodice kroz ventilacioni kanal u kupatilu.

Prema presudi, vlasnik hotela Hakan Oglak osuđen je na 13 godina i četiri meseca zatvora zbog izazivanja smrti iz nehata. Vlasnici firme za dezinsekciju DSS Pest Control, Zeki Kisi i njegov sin Serkan Kisi, osuđeni su na po 18 godina zatvora, dok je zaposlenom u firmi Doganu Cagferoglu izrečena kazna od 12 godina. Svi osuđeni najavili su žalbe na presudu.

Smrt porodice Bocek izazvala je zabrinutost u vezi sa standardima bezbednosti u hotelskoj industriji u Turskoj i pokrenula zahteve za strožom kontrolom upotrebe hemikalija. Dodatno, u januaru 2025. godine dogodio se veliki požar u hotelu na skijalištu na severozapadu Turske, u kojem je prema izveštajima nastradalo 78 ljudi, što je dodatno podstaklo rasprave o bezbednosti gostiju u hotelskom sektoru.

Sudski proces u Istanbulu privukao je pažnju kako domaće, tako i međunarodne javnosti, a zvaničnici su najavili dalje mere za unapređenje kontrole upotrebe hemikalija i zaštite gostiju u turističkim objektima. Tokom suđenja, porodica preminulih je zastupana kroz pravne predstavnike, a sve četiri osuđene osobe najavile su žalbu na presudu.

Pročitaj još

U Trendu