Connect with us

Svet

Barak Obama kritikovao Donalda Trampa zbog stalnih napada na prethodnika

Bivši predsednik SAD ocenio da Trampova pažnja prema njegovom mandatu pokazuje pogrešne prioritete

Published

on

Foto Izvor:

Bivši predsednik SAD ocenio da Trampova pažnja prema njegovom mandatu pokazuje pogrešne prioritete

Bivši američki predsednik Barak Obama izjavio je da aktuelni predsednik Donald Tramp kontinuirano pokazuje opsesiju njegovom ličnošću i predsedničkim nasledstvom, ističući da takvo ponašanje ukazuje na pogrešne prioritete i nedostatak fokusa na građane. Obama je u podkastu izjavio da “očigledno ima apartman u Trampovoj glavi” i da ne razume zašto aktuelni predsednik izbegava direktne sukobe, već kritike najčešće upućuje putem društvenih mreža.

Prema navodima iz zvaničnih izvora, Obama je naveo da dok je bio predsednik nije imao vremena da se bavi prethodnicima, već je bio usmeren na posao koji je imao. “Kada sam ja bio predsednik, poslednje o čemu sam imao vremena da brinem bilo je šta neko govori ili šta je moj prethodnik uradio. Oni su otišli, ja sam imao posao koji treba da obavim”, izjavio je Obama.

Obama je ocenio da stalno bavljenje prethodnicima pokazuje nedostatak fokusa na građane. “To mi je čudno i pokazuje da neko nije usmeren na američki narod i posao koji treba da radi”, rekao je bivši predsednik SAD.

Donald Tramp već godinama javno kritikuje Obamu, nazivajući ga jednim od najgorih predsednika u istoriji SAD, kao i da nije podoban da služi kao predsednik zbog navodnog mesta rođenja. U februaru ove godine, Tramp je na svom nalogu podelio video generisan veštačkom inteligencijom u kojem su Obama i njegova supruga prikazani na uvredljiv način, ali se nije izvinio nakon što je sadržaj uklonjen.

Tramp je više puta kritikovao i Zajednički sveobuhvatni akcioni plan iz 2015. godine, koji je dogovoren tokom Obaminog mandata, kao i novootvoreni predsednički centar u Čikagu, koji je opisao kao “veoma neprivlačnu zgradu” i “totalnu katastrofu”.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Nestanak žene u Feniksu, telo pronađeno u parku Deem Hills

Policija vodi istragu, u potragu uključeni građani i volonteri, obdukcija potvrdila uzrok smrti

Published

on

By

Policija vodi istragu, u potragu uključeni građani i volonteri, obdukcija potvrdila uzrok smrti

Džesika Kristina Lindstrom (34), majka četvoro dece, nestala je 4. avgusta 2023. godine u jutarnjim satima tokom samostalnog planinarenja u parku Deem Hills u Feniksu, saopštili su policijski izvori. Njena porodica prijavila je nestanak devet sati nakon što se nije vratila, a potraga je pokrenuta istog dana.

Lindstrom je planirala porodično putovanje u Arizoni kako bi krstila najmlađeg sina. Dva dana pre ceremonije, krenula je u šetnju na mestu koje joj je imalo poseban značaj, jer ju je tu njen suprug zaprosio pre 11 godina. Kako se nije vraćala, suprug je obavestio nadležne navodeći da je njegova supruga iskusna planinarka i da dobro poznaje teren.

Policija i spasilačke službe ubrzo su pokrenule opsežnu potragu, uz podršku građana i volontera. Potraga je vođena po visokim temperaturama, iznad 40 stepeni Celzijusa. Ključni trag policiji dali su turisti koji su Lindstrom poslednji put videli na raskrsnici ’51st Drive’ i ‘Deem Hills Parkway’, što je usmerilo potragu na određeni deo parka.

Telo nestale žene pronađeno je na lokaciji u okviru parka Deem Hills. U zvaničnoj izjavi, policija je navela da je obdukcija potvrdila da je uzrok smrti kombinacija posledica pada i toplotnog udara. Istraga je u toku, a prema dosadašnjim nalazima, nema indicija o nasilju ili učešću trećih lica.

“Istraga je u toku”, saopštio je portparol policije. Lokalna zajednica je izrazila saučešće porodici stradale.

Pročitaj još

Svet

Novi zemljotres pogodio severnu obalu Venecuele, spasilačke ekipe na terenu

Vlasti ograničile pristup La Gvairi, spasilačke službe tragaju za nestalima nakon serije potresa

Published

on

By

Vlasti ograničile pristup La Gvairi, spasilačke službe tragaju za nestalima nakon serije potresa

Zemljotres jačine 4,9 stepeni po Rihteru zabeležen je na severnoj obali Venecuele, saopšteno je iz Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra. Potres je registrovan dva dana nakon što su dva snažna zemljotresa pogodila isto područje, usmrtivši prema poslednjim informacijama 920 ljudi, dok se oko 50.000 osoba i dalje vodi kao nestalo. Najnoviji potres osetili su stanovnici Karakasa i Marakaja, a prema trenutnim podacima, nema izveštaja o novoj materijalnoj šteti ili žrtvama.

Privremena predsednica Venecuele Delsi Rodrigez pozvala je građane da ne putuju u saveznu državu La Gvaira, koja se nalazi oko 40 kilometara od Karakasa, kako bi spasilačke ekipe mogle da neometano rade. “Molimo građane da se uzdrže od putovanja u La Gvairu dok su u toku spasilačke aktivnosti”, navela je Rodrigez u zvaničnom saopštenju.

Ministar unutrašnjih poslova Diosdado Kabeljo najavio je da će pristup La Gvairi biti ograničen počev od petka uveče, naglašavajući da je cilj mera da se omogući efikasnija potraga za preživelima i pružanje pomoći povređenima. “Pristup pogođenim područjima biće dozvoljen samo spasilačkim i službenim ekipama”, istakao je Kabeljo.

Podsećamo, Venecuelu su pre dva dana pogodila dva snažna zemljotresa jačine 7,2 i 7,5 stepeni po Rihteru. Prema zvaničnim podacima, poginulo je 920 ljudi, dok je oko 3.000 povređeno, a više od 50.000 osoba i dalje se vodi kao nestalo. Spasilačke ekipe nastavljaju potragu za nestalima, a broj žrtava mogao bi da poraste kako se akcija nastavlja.

“Spasilačke službe rade punom parom, a vreme je presudan faktor u potrazi za preživelima”, rečeno je iz nadležnih službi.

Pročitaj još

Svet

CDC podigao nivo upozorenja zbog epidemije ebole u Kongu na najviši stepen

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti angažovali dodatno osoblje, rizik za SAD ocenjen kao nizak

Published

on

By

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti angažovali dodatno osoblje, rizik za SAD ocenjen kao nizak

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) saopštili su da su podigli odgovor na epidemiju ebole u Demokratskoj Republici Kongo na najviši, nivo 1, koji je rezervisan za kritične vanredne situacije. Kako je istaknuto, rizik od širenja bolesti u Sjedinjenim Američkim Državama ocenjuje se kao nizak.

CDC je ovim potezom omogućio raspoređivanje najvećeg mogućeg broja osoblja za reagovanje, kako bi se podržale mere suzbijanja epidemije u pogođenim područjima. Prema zvaničnim informacijama, do sada je 19 članova CDC osoblja upućeno da pomogne timovima na terenu u Africi, dok više od 125 ljudi radi u sklopu kancelarija CDC-a u Kongu i Ugandi i ministarstvima zdravlja obe zemlje.

Rukovodilac za incidente CDC-a na ebolu, doktor Satiš Pilaj, izjavio je da CDC pruža i finansijsku podršku partnerima na terenu, kao i obuku za 25 lokalnih terenskih epidemiologa u oblastima koje su teško dostupne američkom osoblju.

Prema poslednjim podacima, u Kongu je od izbijanja epidemije ebole zaraženo više od 1.200 ljudi. Do sada je u toj zemlji preminula 321 osoba, dok je u susednoj Ugandi zabeleženo 20 smrtnih slučajeva.

Pročitaj još

U Trendu