Connect with us

Svet

Američki član posade pronađen nakon što je borbeni avion oboren iznad Irana

Prema navodima izvora, američki vojnik je lociran i spašen nakon incidenta, situacija se i dalje prati

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Luis erives

Prema navodima izvora, američki vojnik je lociran i spašen nakon incidenta, situacija se i dalje prati

Američki član posade koji je bio nestao nakon što je borbeni avion F-15E srušen iznad udaljenog područja Irana lociran je i spašen, prenose izvori upoznati sa situacijom. Do incidenta je došlo kada je letelica, prema navodima izvora, oborena tokom operacije u regionu, a član posade bio je neko vreme smatran nestalim.

Prema dostupnim informacijama, američke snage su učestvovale u operaciji potrage i spasavanja nakon što je dobijena potvrda o mestu pada aviona. Izvori navode da je vojnik pronađen na teritoriji Irana i da je prebačen na sigurno. Zvanične američke institucije nisu odmah dale detaljnije informacije o okolnostima incidenta, kao ni o zdravstvenom stanju člana posade.

Incident se odigrao u trenutku pojačanih tenzija u regionu, a izveštaji međunarodnih medija ukazuju da su detalji o uzrocima obaranja aviona i dalje predmet istrage. Nije poznato da li su druge strane učestvovale u operaciji spašavanja ili su pružile pomoć tokom akcije.

Prethodno su američke vlasti pokrenule potragu nakon što je avion nestao sa radara iznad iranske teritorije. Izvori nisu navodili tačan broj članova posade, niti su iznosili podatke o eventualnim povredama. Zvanične potvrde iz iranskih izvora o incidentu do trenutka objavljivanja nisu bile dostupne.

Slični incidenti u prošlosti su dovodili do diplomatskih tenzija između država uključenih u sukobe u regionu. Poslednji slučaj obaranja vojne letelice iznad Irana dodatno skreće pažnju na bezbednosne izazove i potrebu za međunarodnim nadzorom u kriznim zonama.

Nadležne američke institucije najavile su nastavak istrage o incidentu i naglasile da će dodatne informacije biti objavljene po završetku svih procedura. Detalji o eventualnim daljim koracima ili reakcijama drugih država zasad nisu saopšteni.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Donald Tramp kritikovao evropske saveznike zbog troškova odbrane u NATO-u

Američki predsednik najavio reviziju vojnog prisustva SAD u Evropi, navodeći nezadovoljstvo odnosom britanskog i drugih lidera

Published

on

By

Američki predsednik najavio reviziju vojnog prisustva SAD u Evropi, navodeći nezadovoljstvo odnosom britanskog i drugih lidera

Američki predsednik Donald Tramp razgovarao je sa novinarima u Beloj kući uoči sastanka sa generalnim sekretarom NATO-a Markom Ruteom, gde je izneo kritike na račun evropskih saveznika zbog odnosa prema američkim izdvajanjima za odbranu. Tom prilikom Tramp je rekao da su Sjedinjene Američke Države tokom godina potrošile bilione dolara u cilju zaštite Evrope kroz NATO, ali da, kako navodi, saveznici nisu uzvratili istom merom kada je to bilo potrebno.

“Mi smo bili sjajna članica NATO-a, dominantna na mnogo načina. Platili smo bilione dolara da bismo zaštitili Evropu. Kada smo želeli podršku, njih nije bilo uz nas. To nije bilo mudro”, izjavio je Tramp tokom obraćanja. On je dodao da je ministar odbrane Pit Hegset zadužen za reviziju američkog vojnog prisustva u članicama NATO-a i da se razmatra mogućnost povlačenja snaga iz Evrope, ali nisu dati konkretni detalji o potencijalnim koracima.

Posebno je kritikovao bivšeg britanskog premijera Kira Starmera, navodeći da je izostala očekivana podrška od strane Ujedinjenog Kraljevstva. “Starmer nije bio tamo. Narodu u Ujedinjenom Kraljevstvu se nije dopalo što ga nema. Starmer je rekao ‘ne’, a zapravo je rekao i nešto gore od toga”, rekao je Tramp. On je takođe spomenuo da su Italija i Nemačka pokazale sličan nivo pasivnosti, ali nije iznosio detalje o daljim koracima prema tim državama.

Zvanične institucije nisu saopštile tačan plan povlačenja američkih snaga iz Evrope. “Trenutno je u toku revizija politike prisustva Sjedinjenih Država u Evropi, a sve odluke biće donete u skladu sa bezbednosnim interesima saveza”, saopšteno je iz američke administracije.

Ovaj razvoj događaja dolazi pred najavljeni sastanak lidera NATO-a, gde će teme kolektivne odbrane i raspodele troškova biti u centru pažnje.

Pročitaj još

Svet

Pucnjava u Montrealu: tri osobe poginule, dve povređene u naselju Kot de Než

Policija istražuje incident u kojem su stradali policajac, osumnjičeni i civil, dok su dve osobe ranjene

Published

on

By

Policija istražuje incident u kojem su stradali policajac, osumnjičeni i civil, dok su dve osobe ranjene

U pucnjavi koja se dogodila u ponedeljak ujutru u montrealskom naselju Kot de Než poginule su tri osobe: policajac Mohamed Lamin Benreduan (34), osumnjičeni napadač i jedan civil, dok su još dve osobe ranjene, potvrđeno je iz policijskih izvora. U zvaničnom saopštenju navedeno je da je policajac Benreduan bio zaposlen u policijskoj službi od 2021. godine.

“Sa dubokom tugom potvrđujemo smrt policajca Mohameda Lamina Benreduana na dužnosti. Njegova posvećenost i profesionalizam zauvek će ostati u našim sećanjima”, navodi se u izjavi policije.

Jedan od povređenih je policajac koji se nalazi u stabilnom stanju, dok je jedan civil zadobio lakše povrede.

Prema izjavama zvaničnika, policija je pozvana nakon što je svedok prijavio da je na ulici primetio osobu sa pištoljem. “Osumnjičeni koji je bio umešan u pucnjavu je ubijen”, izjavio je šef policije Fadi Dager.

Lokalni mediji prenose da je osumnjičeni napadač navodno distribuirao liflete sa nasilnim porukama usmerenim protiv žena i da je bio povezan sa mizoginom subkulturom poznatom kao ‘insel’. Na video snimku koji je kružio društvenim mrežama čulo se najmanje 29 pucnjeva.

Istraga o ovom incidentu je u toku, a policija apeluje na građane da dostave sve relevantne informacije u vezi sa slučajem.

Pročitaj još

Svet

Australijska policija zaplenila 2,7 tona kokaina u Sidneju, uhapšena dva muškarca

Policija sprovodi istragu najveće zaplene kokaina u istoriji Australije, osumnjičeni zadržani u pritvoru

Published

on

By

Policija sprovodi istragu najveće zaplene kokaina u istoriji Australije, osumnjičeni zadržani u pritvoru

Australijska policija izvršila je najveću zaplenu kokaina u istoriji zemlje, pronašavši 2,7 tona droge u sistemu podzemnih bunkera na imanju u zapadnom delu Sidneja, u mestu Londonderi, u petak, kako je saopšteno iz policijskih izvora. Dva muškarca, starosti 21 i 25 godina, uhapšena su na licu mesta nakon što su navodno pokušali da pobegnu.

Prema policijskim informacijama, kokain je bio skriven u posebnim odeljcima ispod lažnih podova u tri brodska kontejnera. Vrednost zaplenjene droge na ilegalnom tržištu procenjuje se na oko 816 miliona australijskih dolara (približno 500 miliona evra). Osumnjičeni su optuženi za posedovanje komercijalne količine ilegalno uvezene droge i zadržani su u pritvoru nakon sudskog ročišta održanog u subotu.

Policija navodi da je droga prokrijumčarena u Australiju preko grada Midž Point na severu Kvinslenda, a da je zaplena deo višemesečne operacije pod nazivom „Minđang“ koja je pokrenuta u maju. “Ova zaplena rezultat je zajedničkog rada više policijskih jedinica i predstavlja veliki udarac organizovanom kriminalu”, navodi se u zvaničnoj izjavi policije.

Osumnjičeni se suočavaju sa mogućom doživotnom kaznom zatvora ukoliko budu osuđeni. Istraga je u toku, a policija nastavlja sa prikupljanjem dokaza i identifikacijom ostalih članova kriminalne grupe povezane sa švercom ove količine kokaina.

Pročitaj još

U Trendu