Connect with us

Srbija

U Ohridu počeo dečji pravoslavni kamp sa učesnicima iz regiona

Organizatori navode da se deca iz više država regiona upoznaju sa kulturnim nasleđem kroz osmodnevni program

Published

on

Foto Izvor:

Organizatori navode da se deca iz više država regiona upoznaju sa kulturnim nasleđem kroz osmodnevni program

U Ohridu je započeo osmodnevni dečji pravoslavni kamp koji okuplja 65 mališana sa Kosova, iz Republike Srpske, centralne Srbije i Severne Makedonije, saopštili su organizatori. Prvog dana učesnici su sa vaspitačima i organizatorima posetili crkvu Svetog Klimenta Ohridskog, dok je u večernjim satima planirana likovna radionica.

Kamp organizuje udruženje iz Skoplja sa ciljem povezivanja dece iz regiona kroz pravoslavne vrednosti i zajedničke aktivnosti. Predstavnici udruženja ističu da deca tokom boravka u Ohridu imaju priliku da se upoznaju sa kulturno-istorijskim bogatstvom grada, koji se često naziva i Balkanskim Jerusalimom.

Prema rečima vaspitača, sadržaj kampa je bogat i prilagođen uzrastu dece, što doprinosi njihovoj brzoj adaptaciji. “Deca su se već jako lepo snašla, program je izuzetno urađen i bogat aktivnostima, tako da im se aktivnosti dopadaju”, izjavila je vaspitač iz Istočnog Sarajeva.

U okviru programa, deca su posetila i crkvu Svetog Nauma i Svetog Jovana Kanea, a vaspitači naglašavaju značaj ovakvih poseta za podsticanje zajedništva i razumevanja među mladima iz različitih sredina. “U poseti smo pravoslavnim svetinjama Makedonije i to dosta znači za svu decu. Svi su skoro prvi put ovde”, navodi vaspitač iz Čačka.

Organizatori ističu da je cilj kampa povezivanje dece kroz duhovnost i zajedničku molitvu, kako bi se izgradili mostovi prijateljstva između mladih iz različitih država regiona.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Srbija

Nevreme izazvalo poplave i otežan saobraćaj u Kraljevu

Nadležne službe prate stanje na terenu, saobraćaj otežan na više lokacija, nema izveštaja o povređenima

Published

on

By

Nadležne službe prate stanje na terenu, saobraćaj otežan na više lokacija, nema izveštaja o povređenima

Snažno nevreme praćeno obilnim padavinama pogodilo je danas Kraljevo, uslovivši poplave na više gradskih ulica i značajno otežalo saobraćaj, prema policijskim izvorima. Velika količina padavina dovela je do zagušenja kišne kanalizacije, što je izazvalo zadržavanje vode na saobraćajnicama i probleme u kretanju vozila.

Na pojedinim deonicama, više kamiona i putničkih vozila ostalo je zarobljeno u vodi, dok je saobraćaj u nekim delovima grada gotovo potpuno zaustavljen. Građani su na društvenim mrežama objavljivali snimke poplavljenih ulica i jakog vetra koji je dodatno otežavao situaciju.

Nadležne službe su na terenu i prate razvoj događaja, saopšteno je iz relevantnih izvora. Za sada nema informacija o eventualno povređenim osobama niti o većoj materijalnoj šteti.

“Zbog velike količine padavina u kratkom vremenskom periodu, kišna kanalizacija nije uspela da primi svu vodu, pa je došlo do plavljenja saobraćajnica i ozbiljnih problema u odvijanju saobraćaja”, naveo je jedan od građana.

Prema dostupnim informacijama, situacija se i dalje prati, a građanima se savetuje oprez prilikom kretanja kroz poplavljene delove grada.

Pročitaj još

Srbija

ALARMANTNO! Nevreme zahvatilo centralnu, istočnu i jugoistočnu Srbiju, meteo-alarmi na snazi

Republički hidrometeorološki zavod izdao upozorenje, građanima savetovan oprez zbog mogućih nepogoda

Published

on

By

Republički hidrometeorološki zavod izdao upozorenje, građanima savetovan oprez zbog mogućih nepogoda

Republički hidrometeorološki zavod izdao je danas upozorenje zbog lokalnih nepogoda i pojave grada koje se očekuju u drugom delu dana u centralnoj, istočnoj i jugoistočnoj Srbiji. Kako je saopšteno, vremenske prilike biće promenljive, sa mogućim pljuskovima i grmljavinom, a na severu zemlje očekuju se duži sunčani intervali i ređa pojava padavina.

Meteo-alarmi su uključeni u više regiona: žuti meteo-alarm je na snazi u Banatu, Bačkoj, Sremu, Beogradu, zapadnoj i jugozapadnoj Srbiji, kao i na Kosovu i Metohiji, dok je narandžasti meteo-alarm aktiviran u Šumadiji, Pomoravlju, istočnoj i jugoistočnoj Srbiji. Prema objašnjenju RHMZ-a, žuti alarm označava potencijalno opasne vremenske prilike, dok narandžasti alarm ukazuje na opasne pojave koje mogu prouzrokovati materijalnu štetu i predstavljati rizik po ljude i životinje.

“Prognozirane vremenske pojave nisu neuobičajene, ali je potreban oprez, posebno za aktivnosti izložene meteorološkom riziku. Preporučuje se redovno informisanje o uslovima”, navodi se u saopštenju RHMZ-a. Za područja sa narandžastim alarmom preporučuje se poseban oprez i praćenje saveta nadležnih službi.

Rizik od šumskih požara danas je visok u Bačkoj i Banatu, umeren u Sremu, jugoistočnoj Srbiji i na Kosovu i Metohiji, dok je u Beogradu rizik nizak. U ostalim delovima zemlje opasnost od izbijanja požara procenjuje se kao veoma niska.

Prema prognozi, u sredu se očekuje promenljivo oblačno i prosečno toplo vreme, dok će od četvrtka biti pretežno sunčano i veoma toplo, sa dnevnim temperaturama od 33 do 36 stepeni Celzijusa. Kratkotrajna kiša ili pljusak mogući su tek ponegde u brdsko-planinskim predelima.

Biometeorološke prilike danas su relativno nepovoljne za hronične bolesnike, posebno za osobe sa povišenim krvnim pritiskom. Meteoropate mogu osetiti neraspoloženje, kao i bolove u mišićima i zglobovima, dok se svim učesnicima u saobraćaju savetuje povećan oprez.

Pročitaj još

Srbija

Povećan broj slučajeva stomačnog virusa u Kragujevcu, hitna pomoć intervenisala 30 puta

Ekipe Zavoda za urgentnu medicinu Kragujevac reagovale na više poziva građana, najčešći simptomi stomačni problemi i nizak pritisak

Published

on

By

Ekipe Zavoda za urgentnu medicinu Kragujevac reagovale na više poziva građana, najčešći simptomi stomačni problemi i nizak pritisak

Tokom prethodna 24 sata ekipe Zavoda za urgentnu medicinu u Kragujevcu obavile su ukupno 30 terenskih intervencija, od kojih je 24 realizovano tokom dana, a 6 tokom noći, saopšteno je iz ove ustanove. Najveći broj poziva odnosio se na pacijente sa simptomima stomačnog virusa, niskim krvnim pritiskom, kao i srčanim problemima i astmatičarima tokom dana, dok su tokom noći preovladavale intervencije zbog povreda.

U ambulanti Zavoda za urgentnu medicinu obavljeno je ukupno 40 pregleda odraslih osoba, od čega je 15 pregleda izvršeno tokom dana, a 25 tokom noći. Pored toga, zabeleženo je i osam intervencija na javnim mestima.

“Tokom dana su se najčešće javljali pacijenti sa stomačnim virusom, sa niskim krvnim pritiskom, sa srčanim problemima i astmatičari. Tokom noći pretežno su se javljali pacijenti sa povredama”, navodi se u zvaničnoj izjavi Zavoda za urgentnu medicinu Kragujevac.

Nadležni apeluju na građane da prate preporuke zdravstvenih službi i obrate se lekaru ukoliko primete simptome koji ukazuju na stomačne tegobe ili pogoršanje hroničnih bolesti.

Pročitaj još

U Trendu