Connect with us

Region

Severna Makedonija godinu dana posle tragedije u Kočanima: 63 žrtve u požaru u diskoteci

Obeležena godišnjica velikog požara u noćnom klubu ‘Puls’ u Kočanima, dok suđenje za 35 optuženih još traje, a država i građani odaju počast stradalima.

Published

on

Foto Izvor:

Obeležena godišnjica velikog požara u noćnom klubu ‘Puls’ u Kočanima, dok suđenje za 35 optuženih još traje, a država i građani odaju počast stradalima.

Severna Makedonija obeležava prvu godišnjicu velike tragedije koja se dogodila 16. marta u noćnom klubu ‘Puls’ u Kočanima, kada je u požaru život izgubilo 63 ljudi, mahom mladih i dece, a 193 osobe su povređene. Tim povodom, u crkvi Sveti velikomučenik Georgije u Kočanima služena je liturgija i održan opšti pomen za žrtve ovog nemilog događaja. Istovremeno, u Skoplju se organizuje međunarodna konferencija na državnom nivou, posvećena institucionalnim i kliničkim rešenjima nakon požara, na kojoj učestvuju visoki državni zvaničnici, stručnjaci iz regiona i Evrope, kao i vodeći medicinski eksperti. Nakon uvodnih izlaganja premijera Hristijana Mickoskog, ministra zdravlja Azira Aljiua i ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Timča Mucunskog, održana je kratka komemoracija u znak sećanja na žrtve i posledice koje je tragedija ostavila na celu zemlju. Godinu dana nakon događaja, suđenje protiv 35 optuženih i dalje je u toku.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Region

Vatrena stihija sa crnogorske strane zahvatila Hrvatsku, kanaderi u akciji iznad Konavala

Požar koji je izbio u Crnoj Gori proširio se na hrvatsko područje kod brda Bjelotina, gde vatrogasci i dva kanadera pokušavaju da ga obuzdaju na teško pristupačnom terenu.

Published

on

By

Požar koji je izbio u Crnoj Gori proširio se na hrvatsko područje kod brda Bjelotina, gde vatrogasci i dva kanadera pokušavaju da ga obuzdaju na teško pristupačnom terenu.

Požar koji je u toku jučerašnjeg dana zahvatio deo Crne Gore, proširio se danas na hrvatsku teritoriju, tačnije na brdo Bjelotina iznad mesta Bani u Konavlima. Prema rečima županijskog vatrogasnog komandanta Stjepana Simovića, na lice mesta su upućena dva kanadera kako bi pomogla u gašenju vatre koja se širi nepristupačnim, šumovitim terenom. Simović je istakao da zbog odsustva vetra kanaderi mogu da olakšaju situaciju, ali će biti potrebno i teško kretanje po terenu da bi se vatra potpuno ugasila. “S obzirom na to da nema vetra, kanaderi bi trebalo malo da ‘omekšaju’ požar, ali biće potrebno i da se pregazi teren. Od jutros probijamo pojedine puteve kako bismo stigli do vrha. Ako mi ugasimo požar, a on ne bude ugašen u Crnoj Gori, postoji mogućnost da se ponovo proširi na neko drugo mesto”, izjavio je Simović za Index. On je naveo i da je požar sinoć izbio u Župi dubrovačkoj, ali je brzom reakcijom 50 vatrogasaca stavljen pod kontrolu. “Bila je to izuzetno zahtevna intervencija na veoma nepristupačnom terenu. Opkolili smo požar crevima i ostavili jednu ekipu da dežura. Nadam se da ćemo večeras još jednom zaliti zgarište i potom se povući”, pojasnio je Simović.

Pročitaj još

Region

Dojava o bombi prekinula rad Opštinskog suda u Vinkovcima

Policija i specijalne službe reagovale su na prijavu o eksplozivnoj napravi u zgradi suda u Vinkovcima, a istraga je u toku.

Published

on

By

Policija i specijalne službe reagovale su na prijavu o eksplozivnoj napravi u zgradi suda u Vinkovcima, a istraga je u toku.

Vukovarsko-sremska policija u Hrvatskoj danas je obaveštena o mogućem postojanju eksplozivne naprave u prostorijama Opštinskog suda u Vinkovcima. Lokalna policijska uprava je potvrdila da su preduzete sve potrebne istražne mere, a zaposleni u sudu su privremeno evakuisani iz objekta, prenosi Hina. Na licu mesta angažovani su i pripadnici Službe protiveksplozivne zaštite vukovarsko-sremske policije, koji zajedno sa policijom pretražuju zgradu i okolinu. Istraga je u toku, a javnost će biti obaveštena o daljim informacijama kada budu dostupne.

Pročitaj još

Region

Vanredno stanje proglašeno u Mostaru zbog velikog požara na deponiji Uborak

Požar koji je jutros zahvatio deponiju Uborak izazvao je ogromnu materijalnu štetu i zabrinutost među građanima Mostara.

Published

on

By

Požar koji je jutros zahvatio deponiju Uborak izazvao je ogromnu materijalnu štetu i zabrinutost među građanima Mostara.

U Mostaru je jutros, nakon što je veliki požar zahvatio deponiju Uborak i prouzrokovao gotovo potpunu štetu na tom području, proglašeno vanredno stanje. Ova odluka omogućava brže i efikasnije delovanje svih nadležnih službi u sanaciji posledica i organizovanju privremenog zbrinjavanja otpada. Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je da je posle vanredne sednice gradskog i kantonalnog štaba Civilne zaštite utvrđeno da je požar prouzrokovao značajnu štetu na deponijskom polju, a situacija je izazvala i zabrinutost među stanovnicima zbog gustog dima koji se proširio iznad grada.

“Odmah nakon što smo primili dojavu, na teren su upućene sve nadležne službe – vatrogasci, policija, hitna pomoć i druge. Zatekli smo veliki požar koji je uništio lokalitete Buđevci i Uborak. Reciklažna hala sa celokupnom opremom je izgorela, dok su vatrogasci uspeli da spasu upravnu zgradu”, rekao je Kordić.

On je naglasio da je materijalna šteta gotovo potpuna i da ova situacija predstavlja ozbiljan izazov ne samo za Mostar, već i za širu regiju. Proglašenjem vanrednog stanja omogućeno je Štabu civilne zaštite da donosi hitne mere, posebno u vezi sa organizacijom odlaganja otpada, jer je deponija Uborak teško oštećena.

Kordić je apelovao na građane da odgovorno postupaju sa otpadom i da privremeno ne odlažu komunalni i čvrsti otpad na javne površine, kako bi se izbeglo dodatno opterećenje komunalnog sistema. Privredni subjekti su upućeni da reciklažni materijal odvoze u reciklažno dvorište na Bišće Polju, dok su komunalna preduzeća dobila zadatak da izrade plan reorganizacije sistema zbrinjavanja otpada.

“Trenutno smo u kontaktu sa drugim deponijama u potrazi za privremenom lokacijom za odlaganje otpada dok ne saniramo situaciju na Uborku”, dodao je gradonačelnik.

Pročitaj još

U Trendu