Connect with us

Svet

Rajaner zatvara bazu u Solunu zbog povećanja aerodromskih taksi

Aviokompanija najavila ukidanje 12 ruta i smanjenje kapaciteta, iz kompanije navode komercijalne razloge

Published

on

Foto Izvor:

Aviokompanija najavila ukidanje 12 ruta i smanjenje kapaciteta, iz kompanije navode komercijalne razloge

Niskobudžetna aviokompanija Rajaner saopštila je da će tokom predstojeće zime zatvoriti svoju operativnu bazu na aerodromu u Solunu, čime će Grčka ostati bez 12 avio-ruta. Odluka dolazi nakon što je operater Fraport Greece povećao godišnje takse na više grčkih aerodroma, potvrdio je glavni komercijalni direktor Rajanera, Džejson MekGinis, u izjavi datoj u Atini.

MekGinis je naveo da pregovori sa Fraportom nisu doneli napredak u vezi sa visinom naknada, koje su, prema njegovim rečima, sada za 66 odsto veće nego pre pandemije kovida. Istakao je da je povećanje taksi glavni razlog za povlačenje aviona i osoblja iz Soluna, ali nije precizirao da li će biti smanjenja broja radnih mesta među 100 zaposlenih u toj bazi.

Sa druge strane, Fraport Greece smatra da odluka Rajanera nije direktno povezana sa povećanjem taksi ili naknadama za razvoj aerodroma, već sa internom komercijalnom strategijom kompanije i procenom profitabilnosti. “Odluka o smanjenju zimskih operacija na aerodromu Makedonija u Solunu isključivo je povezana sa komercijalnom strategijom Rajanera, njegovim poslovnim modelom i procenom profitabilnosti”, navodi se u njihovoj zvaničnoj izjavi.

Rajaner, koji ima 95 operativnih baza širom Evrope, prethodno je najavio i zatvaranje baze u Berlinu zbog rasta taksi i poreza. Kompanija je saopštila da će ove zime smanjiti kapacitete i na aerodromu u Atini, što će ukupno rezultirati gubitkom 700.000 sedišta i ukidanjem 12 ruta unutar Grčke. Avioni iz Soluna biće preusmereni na aerodrome u Albaniji, Italiji i Švedskoj.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Zelenski: relejne stanice za ruske dronove u Belorusiji prestale sa radom

Ukrajinske vlasti prate situaciju, nepoznat uticaj na ruske operacije

Published

on

By

Ukrajinske vlasti prate situaciju, nepoznat uticaj na ruske operacije

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da su relejne stanice u Belorusiji, koje su ruske snage koristile za navođenje i komunikaciju dronova tokom napada na Ukrajinu, prestale da funkcionišu od 22. juna, saopšteno je danas. Ove stanice nalazile su se u pograničnim oblastima Belorusije, a Zelenski je prethodno upozorio predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka da će Ukrajina morati da preduzme mere ukoliko oprema ne bude uklonjena u roku od sedam dana.

“Od 22. juna relejne stanice na teritoriji Belorusije više ne rade. Da li su demontirane ili ne, za sada iskreno ne znam, ali radimo na tome”, naveo je Zelenski u audio-poruci upućenoj novinarima. Ukrajinske vlasti nastavljaju da prate razvoj situacije i trenutno nema informacija o tome da li je gašenje stanica imalo neposredan uticaj na ruske vojne operacije uz pomoć dronova.

U prethodnim mesecima, predsednik Ukrajine više puta je isticao zabrinutost zbog mogućnosti dubljeg uključivanja Belorusije u sukob, navodeći da Moskva pokušava da proširi svoju vojnu saradnju sa Minskom. Zvanične informacije o demontaži relejnih stanica ili njihovoj trenutnoj sudbini za sada nisu dostupne, a ukrajinske službe nastavljaju da prate stanje na terenu.

“Pratimo situaciju i preduzimamo sve neophodne korake kako bismo zaštitili bezbednost zemlje”, izjavio je predsednik Zelenski.

Nadležni organi Ukrajine nisu izneli dodatne detalje o mogućim narednim koracima, a nije poznato da li su ove mere uticale na smanjenje napada dronovima iz pravca Belorusije.

Pročitaj još

Svet

Predsednik SAD Tramp izjavio da Iran pravi velike ustupke u pregovorima

Američki državni sekretar najavio nastavak tehničkih pregovora krajem meseca, moguće u Švajcarskoj

Published

on

By

Američki državni sekretar najavio nastavak tehničkih pregovora krajem meseca, moguće u Švajcarskoj

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da Iran pravi veoma velike ustupke u pregovorima sa SAD, prenose međunarodni izvori. Tramp je u obraćanju novinarima istakao da Sjedinjene Države beleže značajne uspehe, naglašavajući: “Iran pravi veoma velike ustupke. Videćemo šta će se dogoditi.”

Prema dostupnim informacijama, sporazum između SAD i Irana, koji je prvi takve vrste od Islamske revolucije 1979. godine, predviđa osnivanje fonda vrednog 300 milijardi dolara (oko 32,7 milijardi evra) i ublažavanje pojedinih sankcija Iranu.

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je ranije danas da su dve strane započele tehničke pregovore o sprovođenju sporazuma i najavio da će oni biti nastavljeni krajem meseca, najverovatnije u Švajcarskoj. “Ako Iran želi dobar i stvaran sporazum, Sjedinjene Američke Države su otvorene za to. Ako ne želi, predsednik ima druge opcije”, rekao je Rubio u zvaničnoj izjavi.

Dalji tok pregovora pratiće se u skladu sa dogovorom obe strane, dok međunarodna zajednica prati razvoj situacije.

Pročitaj još

Svet

Toplotni talas u Italiji odneo četiri života u više gradova

Vlasti sprovode istragu, uveden crveni meteo alarm u 16 gradova zbog opasnosti po zdravlje

Published

on

By

Vlasti sprovode istragu, uveden crveni meteo alarm u 16 gradova zbog opasnosti po zdravlje

Četiri osobe preminule su danas u Italiji usled posledica toplotnog talasa, saopštile su nadležne institucije. Među žrtvama su dva poljoprivrednika u oblastima Lodija i Pjačence, jedan beskućnik u blizini Napulja, kao i jedan muškarac na groblju u gradu Garlasku kod Pavije.

Prema zvaničnim informacijama, u trenutku događaja na snazi je bio crveni meteo alarm u 16 od 27 najvećih gradova. Nadležni su najavili da će sutra crveni meteo alarm biti proširen na ukupno 17 gradova, uz upozorenje da su ekstremno visoke temperature opasne i za zdrave osobe.

“Crveni meteo alarm predstavlja najviši stepen upozorenja na ekstremne temperature i podrazumeva rizik po zdravlje stanovništva”, navodi se u saopštenju zdravstvenih vlasti.

Istraga o okolnostima svakog slučaja je u toku, a lokalne vlasti apeluju na građane da prate preporuke i izbegavaju izlaganje suncu tokom najtoplijeg dela dana.

Zdravstvene službe ističu da su posebno ugrožene starije osobe, hronični bolesnici i oni koji rade na otvorenom, te da je neophodno pridržavati se mera opreza dok traju visoke temperature.

Pročitaj još

U Trendu