Connect with us

Fudbal

Prekid derbija u Pragu: Navijači Slavije izazvali haos pri vođstvu nad Spartom

Slavia vodila 3:2 protiv Sparte i bila na korak od titule, ali je invazija navijača prekinula meč i otvorila mogućnost za službeni poraz

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Altan kendi̇rci̇

Slavia vodila 3:2 protiv Sparte i bila na korak od titule, ali je invazija navijača prekinula meč i otvorila mogućnost za službeni poraz

Derbi Praga između Slavia Prag i Sparta Prag prekinut je u subotu uveče nakon što su stotine navijača domaćeg tima upale na teren, dok je Slavia vodila 3:2 i nalazila se na samo četiri minuta od osvajanja šampionske titule. Ova situacija ne samo da je sprečila proslavu potencijalnog trofeja, već bi Slaviju mogla koštati i službenog poraza, s obzirom da je klub imao osam bodova prednosti ispred Sparte tri kola pre kraja prvenstva.

Utakmica se igrala u završnici, Slavia je imala prednost nakon što je dva puta uspešno nadoknadila rezultat tokom meča. Svega nekoliko minuta delilo ih je od matematičkog osvajanja naslova kada su navijači sa severne tribine utrčali na teren noseći baklje, petarde i dimne bombe. Neki od huligana bacali su pirotehniku ka gostujućoj tribini, dok su drugi fizički napali igrače Sparte, stvarajući atmosferu potpunog haosa kojoj ni privatno obezbeđenje ni policija nisu mogli da pariraju.

Golman Sparte Jakub Surovčík pogođen je pirotehničkim sredstvom i najavio mogućnost pravnog postupka zbog incidenta. Predsednik Slavije Jaroslav Tvrdík opisao je događaje kao “najveću sramotu” tokom svojih jedanaest godina u klubu i “najizazovniji trenutak moderne istorije tima”. U saopštenju objavljenom dan kasnije istakao je: „Grupa ljudi – odbijam da ih nazovem navijačima – upala je na teren, napala igrače Sparte Prag i bacala pirotehnička sredstva prema gostujućim navijačima. To nije fudbal. To nije Slavia. Ovo je sramota koju svi nosimo.” Dodao je da vrednosti Slavije nisu mržnja niti nasilje te da klub prihvata odgovornost.

Tvrdík je najavio momentalno zatvaranje Severne tribine, glavnog okupljališta ultrasa kluba, sve dok svi odgovorni ne budu identifikovani i procesuirani pred sudom — čak i ako to znači zatvaranje sektora tokom cele naredne sezone. Takođe je potvrđena disciplinska suspenzija prvotimaca Tomas Chory i David Doudera koji su bili umešani u incidente. Tvrdík se izvinio Sparti, posebno igračima Jakub Surovcik, Jakub Martinc i Matyas Vojt koji su napadnuti, kao i gostujućim navijačima te čitavoj češkoj fudbalskoj javnosti.

„Identifikovani počinioci dobiće doživotnu zabranu ulaska na Fortuna Arenu prema Pravilniku o posetiocima. Slavia će zahtevati punu nadoknadu štete uključujući eventualne kazne koje izreknu fudbalski organi,” naveo je predsednik kluba. “Slavia kao lider češkog fudbala mora prva snositi odgovornost bez izuzetka – posebno kada boli,” zaključio je Tvrdík.

Češka liga oštro je osudila incidente ocenivši invaziju terena i fizičke napade kao potpuno neprihvatljive. Očekuje se odluka disciplinskih tela koja bi mogla značiti službeni poraz za Slaviju što bi smanjilo njenu prednost nad Spartom na pet bodova — ostavljajući otvoren rasplet borbe za titulu.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fudbal

Bojan Adžić novi fudbaler Novog Pazara, dolazi iz Partizanove škole i crnogorske reprezentacije

Mladi bek Bojan Adžić, proizvod omladinske škole Partizana i reprezentativac Crne Gore, potpisao je ugovor sa Fudbalskim klubom Novi Pazar

Published

on

By

Mladi bek Bojan Adžić, proizvod omladinske škole Partizana i reprezentativac Crne Gore, potpisao je ugovor sa Fudbalskim klubom Novi Pazar

Bojan Adžić, mladi fudbalski reprezentativac Crne Gore i bivši član omladinske škole Partizana, zvanično je pojačao redove Fudbalskog kluba Novi Pazar. Potpisivanje ugovora sa talentovanim bekom predstavljeno je u utorak, čime Novi Pazar nastavlja da jača igrački kadar pred nastavak takmičenja u Superligi Srbije.

Adžić je svoju karijeru započeo u Partizanu, gde je prošao kroz sve mlađe selekcije kluba. Nakon toga nastupao je za Čukarički i Spartak iz Subotice, a punu afirmaciju stekao je igrajući za Radnički 1923 iz Kragujevca. Sa tim klubom beležio je zapažene nastupe u domaćem prvenstvu, ali i na evropskoj sceni tokom kvalifikacija za UEFA takmičenja.

Poznat po svojoj borbenosti i pouzdanosti na desnom beku, Bojan Adžić se istakao kao jedan od najtalentovanijih mladih defanzivaca Superlige Srbije. Njegovo iskustvo iz Partizanove škole i internacionalni status u dresu mlade reprezentacije Crne Gore značajno doprinose ambicijama Novog Pazara pred izazove u narednoj sezoni.

Dolazak Adžića deo je strategije uprave kluba da osveži sastav mladim i perspektivnim igračima koji su već prošli kroz ozbiljne sisteme rada. Klub očekuje da će novo pojačanje doprineti stabilnosti odbrane i dodatno povećati konkurenciju na bekovskoj poziciji.

Novi Pazar planira još nekoliko transfera do početka priprema za sledeću sezonu Superlige Srbije, dok će Bojan Adžić imati priliku da se nametne stručnom štabu već tokom prvih treninga.

Pročitaj još

Fudbal

Đani Infantino obrazložio uvođenje pauza za osveženje na Svetskom prvenstvu

Predsednik FIFA istakao da su obavezne pauze uvedene zbog vrućine i ravnopravnih uslova za sve timove tokom takmičenja

Published

on

By

Predsednik FIFA istakao da su obavezne pauze uvedene zbog vrućine i ravnopravnih uslova za sve timove tokom takmičenja

Đani Infantino, predsednik FIFA, oglasio se povodom brojnih komentara na račun novog pravila o obaveznim pauzama za osveženje tokom utakmica na Svetskom prvenstvu. Ovo pravilo predviđa da se u svakom poluvremenu održi kratka pauza kako bi fudbaleri mogli da se hidriraju, što je izazvalo burne reakcije širom sveta.

U medijima su se pojavile procene da emiteri, poput američkog “FOX-a”, značajno profitiraju od dodatnog reklamnog prostora tokom ovih tzv. „hydration break“ momenata, sa zaradom koja dostiže i do 1,2 miliona dolara po jednoj pauzi. Ipak, Đani Infantino insistira da je osnovni motiv briga o zdravlju igrača.

“Glavni razlog je vrućina, ali takođe moramo da shvatimo da je na takmičenju poput Mundijala, koje se održava tokom 39 dana, sa timovima koji potencijalno igraju osam utakmica u tih 39 dana, izuzetno važno imati vremena za odmor. Ono što je još važnije za nas jeste da osiguramo da svi timovi, u svakoj utakmici, igraju pod istim uslovima”, izjavio je Infantino za zvanični sajt FIFA.

Pauze su uvedene kako bi se svim ekipama omogućili jednaki uslovi bez obzira na vremenske prilike ili raspored mečeva. Infantino je naglasio da razume određene kritike trenera i javnosti zbog prekida ritma igre, ali ističe da zdravstveni aspekt mora biti prioritet.

Nova praksa izazvala je brojne debate među navijačima i stručnjacima koji smatraju da ovakva promena može uticati na dinamiku mečeva i koristi se kao način povećanja marketinških prihoda. Međutim, Infantino ostaje pri stavu da sigurnost i dobrobit fudbalera ne smeju biti kompromitovani ni u jednom trenutku.

Pročitaj još

Fudbal

Viktor Sančez del Amo preuzeo trenersku funkciju u Kalba FC iz Ujedinjenih Arapskih Emirata

Nekadašnji fudbaler Real Madrida i španske reprezentacije imenovan je za novog trenera Kalba FC, kluba iz prve lige UAE.

Published

on

By

Nekadašnji fudbaler Real Madrida i španske reprezentacije imenovan je za novog trenera Kalba FC, kluba iz prve lige UAE.

Viktor Sančez del Amo, bivši fudbaler Real Madrida i španske reprezentacije, postavljen je za novog trenera Kalba FC, kluba koji nastupa u prvoj ligi Ujedinjenih Arapskih Emirata. Ovu informaciju potvrdila je uprava kluba, ističući da od iskusnog stručnjaka očekuje značajan doprinos u narednom periodu.

Sančez del Amo je karijeru započeo u omladinskim kategorijama Real Madrida, a debitovao je za prvi tim maja 1996. godine na utakmici protiv Saragose na stadionu La Romareda, kada je trener bio Arsenio Iglesias. Tokom boravka u Real Madridu do 1998. godine odigrao je ukupno 80 utakmica i postigao devet golova. Sa kraljevskim klubom osvojio je titulu prvaka Španije (1996), sedmu titulu Kupa evropskih šampiona (Liga šampiona) u Amsterdamu i Superkup Španije (obe trofeje 1998).

Nakon odlaska iz Reala, Sančez del Amo nastupao je jednu sezonu za Rasing Santander (1998-1999), a zatim čak sedam godina nosio dres Deportiva La Korunja (1999-2006). Potom se tokom leta 2006. preselio u Grčku gde je potpisao za Panathinaikos, ali zbog povrede upisao je samo petnaest nastupa. Godinu dana kasnije vratio se u Španiju kao igrač Elčea, međutim učestale povrede su ga sprečile da redovno igra pa je ubrzo završio igračku karijeru.

Na internacionalnom planu Sančez del Amo zabeležio je osam nastupa za seniorsku selekciju Španije, dok je za mladu reprezentaciju do 21 godine upisao dvanaest mečeva i postigao tri gola.

Trenersku karijeru započeo je vodeći Deportivo La Korunja (2015-2016), potom Olympiacos (2016), Real Betis (2016), Malagu (2019-2020) i Kartahenu (2023). Radio je i sa mlađim kategorijama španske reprezentacije (2024), te kao trener Olimpije Ljubljana (2024) i Rijeke (2025).

Njegovo angažovanje na klupi Kalba FC predstavlja novi izazov za ovog iskusnog stručnjaka koji će imati zadatak da ekipu podigne na viši nivo u konkurenciji jake lige Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Pročitaj još

U Trendu