Connect with us

Politika

Predsednik Vučić i Sara Rodžers potpisuju sporazum o učešću SAD na Ekspo 2027 u Beogradu

Zvaničnici će sutra u Generalnom sekretarijatu razgovarati o saradnji i formalizovati američko učešće na izložbi

Published

on

Foto Izvor:

Zvaničnici će sutra u Generalnom sekretarijatu razgovarati o saradnji i formalizovati američko učešće na izložbi

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastaće se u ponedeljak, 11. maja, sa podsekretarkom za javnu diplomatiju Stejt departmenta Sjedinjenih Američkih Država, Sarom Rodžers. Sastanak će biti održan u zgradi Generalnog sekretarijata predsednika Republike sa početkom u 12.30 časova, a nakon sastanka biće upućeno zvanično saopštenje, kako je najavljeno iz Službe za saradnju s medijima predsednika Republike.

U fokusu razgovora biće bilateralna saradnja Srbije i SAD, kao i pripreme za specijalizovanu svetsku izložbu Ekspo 2027 koja će se održati u Beogradu. Američki Stejt department prethodno je objavio da će tokom posete Srbiji podsekretarka Rodžers potpisati Sporazum o učešću kojim se formalizuje prisustvo Sjedinjenih Američkih Država na Ekspo 2027.

Prema zvaničnim najavama, Sara Rodžers će boraviti u Beogradu i Veneciji u periodu od 6. do 12. maja, gde će održati sastanke sa članovima vlade Srbije i razgovarati o zajedničkim prioritetima u oblasti javne diplomatije.

“Sastanak je planiran kako bi se dodatno unapredila saradnja između dve zemlje i ozvaničilo američko učešće na Ekspo 2027 u Beogradu”, navodi se u saopštenju nadležnih službi.

Više informacija o detaljima sastanka i potpisanom sporazumu biće dostupno nakon zvaničnog saopštenja koje se očekuje po završetku događaja.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politika

Svedok naveo ometanje istrage ubistva advokata Ognjanovića na suđenju u Beogradu

Specijalni sud u Beogradu saslušao člana radne grupe ‘Mangusta’, završne reči očekuju se u narednom periodu

Published

on

By

Specijalni sud u Beogradu saslušao člana radne grupe ‘Mangusta’, završne reči očekuju se u narednom periodu

Suđenje bivšim rukovodiocima MUP-a Srbije, Dijani Hrkalović i Dejanu Milenkoviću, nastavljeno je u Specijalnom sudu u Beogradu, gde je svedok Dragoslav Damjanović izneo tvrdnje o ometanju istrage ubistva advokata Dragoslava Miše Ognjanovića. Damjanović, koji je bio član policijske radne grupe ‘Mangusta’, izjavio je da su bivši načelnik beogradske policije Veselin Milić i nekadašnji rukovodilac Službe za specijalne istražne metode UKP, Tomislav Radovanović, sprečavali operativni rad na ovom slučaju.

Svedok je naveo da je tokom istrage postojao osumnjičeni, Strahinja Marković, koji je želeo da postane zaštićeni svedok i sarađuje sa policijom i tužilaštvom, ali do saradnje nije došlo. Damjanović je istakao da veruje da je Marković u međuvremenu ubijen, a prema njegovim rečima, na takav razvoj događaja ukazivalo je i “ćutanje” njegovih nadređenih. Damjanović je upozorio Markovića na moguću ugroženost, što, kako tvrdi, može da potvrdi i Markovićev otac. Marković se sada vodi kao nestala osoba.

Tokom svedočenja, Damjanović je govorio i o slučaju tajnog snimka razgovora između Ognjanovića i Dragoslava Miloradovića, u kojem se pominjala tadašnja državna sekretarka Dijana Hrkalović. Optužnicom se Hrkalovićevoj stavlja na teret da je uticala na uništavanje dela snimljenog materijala, ali Damjanović tvrdi da je ceo snimak preuzet i prosleđen tužiocu, bez brisanja delova.

Tužilac Milenko Mandić je osporio navode svedoka, navodeći da nije bilo saznanja o Markoviću, dok je advokat optužene, Vladimir Đukanović, izjavio da sve tvrdnje treba dodatno proveriti. Damjanović je dodao da je o saznanjima obavestio svoje nadređene i tužioca Mandića, s kojim je dogovorio sastanak koji nije realizovan.

Sud je naredno ročište zakazao za 3. septembar, uz rok Tužilaštvu za organizovani kriminal da se izjasni o eventualnim novim svedocima. Tužilaštvu, optuženima i njihovim braniocima naloženo je da pripreme završne reči, čime se suđenje približava kraju.

Pročitaj još

Politika

Ministarka Stamenkovski pozvala građane na skup ispred Skupštine u subotu

Ministarka za rad najavila okupljanje u Beogradu, ističući obnovu dijaloga i važnost slobode

Published

on

By

Ministarka za rad najavila okupljanje u Beogradu, ističući obnovu dijaloga i važnost slobode

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski pozvala je građane da prisustvuju velikom skupu koji će biti održan u subotu na platou ispred Narodne skupštine u Beogradu. Kako je istakla, cilj okupljanja je potvrda, kako je navela, istorijske odluke i isticanje slobode kao najvažnije vrednosti.

Stamenkovski je u svojoj izjavi naglasila da se politički život vraća u Srbiju, napominjući značaj obnove dijaloga i dogovora među svim akterima društva. Prema njenim rečima, aktuelni period je vreme povratka normalnosti, ali i odgovornosti svih građana bez izuzetka.

Ona je navela da je predstojeće okupljanje u subotu drugačije od prethodnih, naglašavajući važnost zajedništva i podrške uoči Vidovdana. „Politički život se vraća u Srbiju. Ovo su dani obnove dijaloga, dogovora, razgovora… Vraća se normalnost. Ali i odgovornost svih, bez razlike“, poručila je ministarka.

Organizatori očekuju veliki odziv građana i naglašavaju miran karakter skupa, sa posebnim akcentom na isticanje slobode i zajedničkih vrednosti. Dodatne informacije o tačnom vremenu okupljanja i programu nisu objavljene.

Zvaničnici pozivaju sve zainteresovane da se priključe događaju i na taj način doprinesu, kako je navedeno, potvrdi zajedničkih ciljeva i vrednosti.

Pročitaj još

Politika

’27. JUNA ORGANIZUJEMO SUSRET LJUDI KOJI VOLE NAŠU OTADŽBINU’ Predsednik Vučić pozvao građane na veliki skup u centru Beograda

Predsednik Srbije pozvao građane na okupljanje radi razgovora o budućnosti i napretku zemlje

Published

on

By

Predsednik Srbije pozvao građane na okupljanje radi razgovora o budućnosti i napretku zemlje

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je građane na veliki skup koji će biti održan 27. juna u centru Beograda, sa ciljem razgovora o budućnosti Srbije i njenom razvoju. Vučić je u svom obraćanju istakao da je Srbija u poslednjih deset godina ostvarila snažan napredak, zahvaljujući strpljenju i odgovornosti građana, navodeći povećanje investicija, plata, penzija, kao i izgradnju novih infrastrukturnih objekata.

“Srbija je u poslednjoj deceniji napredovala mnogo, snažno. Sve to, dragi građani, postigli smo zahvaljujući vama, vašoj trpeljivosti, vašem strpljenju, vašem odgovornom i ozbiljnom pristupu. Danas je Srbija zemlja koja raste među najbržim u Evropi, zemlja rekordnih investicija, većih plata i penzija, novih puteva, pruga, fabrika, bolnica i škola. Sve to uspeli smo ujedinjeni i zajedno”, izjavio je predsednik Vučić.

Skup će, prema njegovim rečima, biti prilika da građani razgovaraju o izazovima i planovima za budućnost zemlje. Predsednik je naglasio važnost zajedništva i pozvao sve koji vole svoju otadžbinu da prisustvuju događaju u centru Beograda.

Zvanična izjava navodi da je cilj okupljanja podsticanje dijaloga o napretku Srbije i daljim koracima u razvoju društva i ekonomije.

Pročitaj još

U Trendu