Connect with us

Politika

Predsednik Vučić i Antonio Košta započeli razgovore u Palati Srbija

Sastanak lidera Srbije i Evropskog saveta održava se u Beogradu, planirane izjave za medije nakon plenarnih razgovora

Published

on

Foto Izvor:

Sastanak lidera Srbije i Evropskog saveta održava se u Beogradu, planirane izjave za medije nakon plenarnih razgovora

U Palati Srbija danas je počeo sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Evropskog saveta Antonija Košte, koji se nalazi u radnoj poseti Srbiji. Nakon uvodnog tet-a-tet razgovora dvojice lidera, predviđeni su i plenarni sastanci delegacija Srbije i Evropske unije, koje predvode Vučić i Košta.

Prema najavama, izjave za medije biće održane nakon završetka plenarnih razgovora. Košta je u Beograd doputovao dan ranije, kada ga je predsednik Vučić dočekao na aerodromu “Nikola Tesla” i poželeo mu dobrodošlicu.

Vučić je na društvenim mrežama istakao značaj ove posete za jačanje odnosa Srbije i Evropske unije, ocenjujući da je dijalog sa evropskim partnerima posebno važan u vreme brojnih izazova. “Ova poseta je važan podsticaj daljem jačanju odnosa Srbije i Evropske unije i potvrda je značaja dijaloga koji vodimo sa evropskim partnerima u vremenu brojnih izazova za sve nas”, naveo je Vučić.

Predsednik Srbije naglasio je posvećenost Srbije ubrzanju reformske agende i odgovornom pristupu evropskim integracijama, dok članstvo u EU ostaje strateški cilj države. “Verujem da je sada trenutak da se evropska perspektiva Zapadnog Balkana dodatno osnaži konkretnim koracima i snažnijom političkom podrškom”, poručio je Vučić.

Antonio Košta boravi na Zapadnom Balkanu od 1. do 5. juna, gde se sastaje sa liderima regiona i učestvuje u Samitu EU-Zapadni Balkan u Tivtu. Zvanične izjave nakon današnjeg sastanka očekuju se po završetku razgovora.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politika

Predsednik Srbije Vučić razgovarao sa predsednikom Angole u Palati Srbija

Sastanak održan u Beogradu, cilj jačanje političke i ekonomske saradnje dve zemlje

Published

on

By

Sastanak održan u Beogradu, cilj jačanje političke i ekonomske saradnje dve zemlje

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Palati Srbija sa predsednikom Republike Angole Žoaom Manuelom Gonsalvešom Lorensom. Vučić je istakao da je ovaj susret prilika za otvaranje novog poglavlja u prijateljstvu između Srbije i Angole, koje je zasnovano na dugogodišnjoj saradnji i uzajamnom poštovanju proisteklom iz Pokreta nesvrstanih.

Kako je saopšteno, Vučić je izrazio zadovoljstvo dolaskom predsednika Angole i dodao da očekuje da će ova poseta doprineti jačanju političkih i ekonomskih odnosa između dve zemlje. Osim toga, naglašeno je da se očekuje unapređenje saradnje u oblastima od zajedničkog interesa.

“Poželeo sam srdačnu dobrodošlicu predsedniku Angole i izrazio zadovoljstvo zbog otvaranja novog poglavlja u prijateljstvu naših zemalja, koje je duboko ukorenjeno u nasleđu Pokreta nesvrstanih i koje se temelji na uzajamnom poštovanju, razumevanju i podršci”, naveo je Vučić u svojoj zvaničnoj objavi.

Sastanak je deo šireg napora da se unaprede bilateralni odnosi i podstakne saradnja u brojnim oblastima. Više detalja o razgovorima i potencijalnim sporazumima očekuje se u toku zvanične posete delegacije Angole Beogradu.

Pročitaj još

Politika

Predsednik Vučić dočekao predsednika Angole ispred Palate Srbija na početku zvanične posete

Delegacije Srbije i Angole održale svečani doček, planirani bilateralni razgovori i razmena ordenja

Published

on

By

Delegacije Srbije i Angole održale svečani doček, planirani bilateralni razgovori i razmena ordenja

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić svečano je dočekao predsednika Republike Angole Žoaa Manuela Gonsalvesa Lorensa ispred Palate Srbija u Beogradu, čime je zvanično započeta trodnevna poseta angolskog predsednika Srbiji, od 8. do 10. juna. Ceremonija dočeka započeta je u 9.30 časova uz intoniranje himni obe države, crveni tepih i počasnu smotru Garde Vojske Srbije. Nakon toga, dvojica predsednika upoznala su se sa članovima delegacija obeju država.

Tokom dana planirani su bilateralni razgovori predsednika Srbije i Angole, zatim plenarni sastanak delegacija u 10.15 časova i razmena bilateralnih dokumenata u 11 časova. U 11.05 časova predviđena je ceremonija uručenja ordenja, pri čemu će predsedniku Angole biti uručen Orden Republike Srbije na lenti, dok će predsedniku Srbije biti uručen Orden Agostino Neto. Obraćanje predsednika Vučića i Lorensa medijima zakazano je za 11.15 časova, nakon čega će u 11.35 časova biti održan okrugli sto pod nazivom „Srbija i Angola: Od uspešnih projekata do novih partnerstava – 50 godina prijateljstva i saradnje“.

Predsednik Angole doputovao je u Beograd dan ranije, gde ga je na aerodromu dočekao ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić. Ministar Đurić poželeo je dobrodošlicu predsedniku Angole i naglasio da ova poseta, koja sledi godinu dana nakon obeležavanja 50 godina diplomatskih odnosa Srbije i Angole, predstavlja značajan korak u jačanju tradicionalnog prijateljstva i unapređenju saradnje u oblastima od zajedničkog interesa, kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova. Dočeku na aerodromu prisustvovao je i ambasador Srbije u Luandi Miloš Perišić.

Pročitaj još

Politika

Predsednik Srbije najavio povećanje penzija i smanjenje cena lekova

Državni organi pripremaju mere za socijalno ugrožene, najavljeno ulaganje u zdravstvene i infrastrukturne projekte

Published

on

By

Državni organi pripremaju mere za socijalno ugrožene, najavljeno ulaganje u zdravstvene i infrastrukturne projekte

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se 13. juna građanima najavljujući značajno povećanje penzija i smanjenje cena lekova, uz posebnu brigu za najugroženije kategorije stanovništva. Kako je saopšteno, najavljeno je i ulaganje u izgradnju novih puteva i zdravstvenih ustanova.

Vučić je istakao da će država pre svega obradovati one sa najnižim i ispodprosečnim penzijama, kao i da se radi na modelu koji bi omogućio olakšice gotovo svim penzionerima. Takođe je naglasio da su u toku razgovori o sniženju cena lekova, pri čemu će deo troškova preuzeti država kako bi se sprečila nestašica i olakšala nabavka lekova starijim i socijalno ugroženim građanima, kao i roditeljima koji ne mogu da priušte lekove za decu.

“Želimo da pokažemo zahvalnost i brigu o najugroženijim ljudima u našoj zemlji. Posebno mi je stalo do lekova, jer se to odnosi na živote ljudi i na sve građane”, naveo je Vučić.

Najavljeno je i unapređenje rada centara za socijalni rad, a dodatna pomoć predviđena je za veterane i posebno ugrožene kategorije stanovništva. Predsednik je najavio i početak izgradnje novog porodilišta u Nišu u narednih sedam do deset dana, kao i otvaranje deonice auto-puta Čačak–Kraljevo pre Vidovdana. U fokusu su i radovi na povezivanju aerodroma sa centrom Beograda, što bi, prema najavama, trebalo da skrati vreme putovanja na 15 do 20 minuta.

Komentarišući aktuelna politička dešavanja, Vučić je čestitao građanima na izborima na Kosovu i Metohiji, ističući podršku Srpskoj listi i izlaznost srpskog naroda. Takođe je osudio napad na novinara u Frankfurtu, navodeći da su nadležni organi Srbije već preduzeli odgovarajuće mere.

“Moramo da stignemo do najudaljenijih sela i svakog građanina, da uradimo sve što je potrebno kako bismo poboljšali kvalitet života”, dodao je predsednik u obraćanju.

Pročitaj još

U Trendu