Connect with us

Politika

Odbrana Ratka Mladića podnosi podnesak Hagu na nalaz nezavisnih lekara

Pravni tim generala Ratka Mladića sutra će Mehanizmu za međunarodne krivične sudove dostaviti komentare na izveštaj nezavisnih lekara, koji njegovo zdravstveno stanje ocenjuju kao terminalno.

Published

on

Ratko Mladic Jerry Lampen - FILE - Former Bosnian Serb military chief Ratko Mladic sits in the court room in The Hague, Netherlands, June 8, 2021. (Jerry Lampen/Pool via AP, File)

Pravni tim generala Ratka Mladića sutra će Mehanizmu za međunarodne krivične sudove dostaviti komentare na izveštaj nezavisnih lekara, koji njegovo zdravstveno stanje ocenjuju kao terminalno.

Odbrana bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske, generala Ratka Mladića, podneće sutra Mehanizmu za međunarodne krivične sudove u Hagu zvaničan podnesak sa primedbama na izveštaj nezavisnih lekara, koji su ocenili da je njegovo zdravstveno stanje terminalno, potvrdio je njegov sin Darko Mladić. Rok za dostavljanje podneska ističe sutra do kraja dana, a odbrana trenutno radi na pripremi komentara na nalaze lekarskog tima angažovanog od strane haškog Mehanizma.

Prema rečima Darka Mladića, izveštaj nezavisnih lekara, koje je sud angažovao posebno da procene generalovo zdravstveno stanje, dostavljen je prošlog petka. On je istakao da sadržaj podneska još nije moguće iznositi u javnost, a da se u njemu nalaze detaljni komentari i primedbe odbrane na nalaze lekarskog tima. “Još uvek nismo dobili novi izveštaj lekara iz pritvorske jedinice u Hagu. Taj izveštaj, prema pravilima, može biti dostavljen ili sudu ili odbrani, ali nije obavezno da ga mi dobijemo”, naveo je Darko Mladić.

On je podsetio da su ranije lekari iz pritvorske jedinice već sastavili svoj izveštaj o zdravstvenom stanju generala, na osnovu kojeg su kasnije nezavisni eksperti dali svoje nalaze. Ukoliko pritvorski lekari budu imali primedbe na izveštaj nezavisnih kolega, moguće je da dostave novi izveštaj, ali to nije nužno, dodao je Mladić.

General Ratko Mladić nalazi se u pritvorskoj jedinici u Hagu već dve godine na palijativnoj nezi. Prema rečima porodice, njegovo zdravstveno stanje je veoma loše i bez značajnih poboljšanja. Darko Mladić je upozorio da postoji mogućnost da izveštaj pritvorskih lekara bude dostavljen isključivo sudiji, bez uvida odbrane, iako bi, po njegovom mišljenju, taj dokument trebalo da bude dostupan i pravnom timu generala Mladića.

Očekuje se da će sud, nakon što razmotri sve izveštaje i podneske, odlučiti o eventualnim daljim koracima u vezi sa zahtevima odbrane, koji se pre svega odnose na zdravstvenu negu i uslove boravka generala Mladića u pritvoru. Pravna procedura predviđa da se mišljenja oba medicinska tima uzmu u obzir pre donošenja odluke o eventualnom premeštaju, uslovima lečenja ili drugim relevantnim pitanjima.

Zdravstveno stanje Ratka Mladića poslednjih godina tema je više postupaka i zahteva pred sudom u Hagu, a odbrana je više puta isticala da mu je potrebna adekvatna medicinska nega izvan pritvorske jedinice. Međutim, do sada su svi zahtevi za privremeno puštanje ili premeštaj zbog lečenja bili odbijeni. Sud će narednih nedelja razmotriti sve prikupljene informacije i doneti odluku o eventualnim daljim merama.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politika

Dronovi iznad Skupštine najavili skup ‘Srbija jedna porodica’ u Beogradu

Predsednik Aleksandar Vučić pozvao građane na okupljanje ispred Narodne skupštine, najavljen program i planovi za budućnost

Published

on

By

Predsednik Aleksandar Vučić pozvao građane na okupljanje ispred Narodne skupštine, najavljen program i planovi za budućnost

Iznad platoa ispred Narodne skupštine u Beogradu organizovan je dron spektakl povodom najave skupa “Srbija jedna porodica”, koji će se održati sutra u 18 časova, saopšteno je iz zvaničnih izvora. Više desetina dronova prikazalo je poruku sa nazivom skupa, datumom i zastavom Srbije, čime je najavljeno okupljanje građana.

Predsednik Aleksandar Vučić obratio se javnosti i istakao da je prethodnih godinu i po dana Srbija prošla kroz teško razdoblje, ali da je država sačuvana i da je ostvaren ekonomski napredak. “Neki su hteli da nam podele porodicu, društvo, da nam podele zemlju. Nisu u tome uspeli. Naše je, ne da im se svetimo, naše je da im pružimo ruku, ponudimo zajedništvo i ujedinjenje”, izjavio je Vučić.

Vučić je pozvao građane da se okupe na platou ispred Narodne skupštine i naglasio da je cilj skupa da Srbija bude ujedinjena kao jedna velika porodica. “Pozivam vas da sutra u 18 sati budete na platou ispred Narodne skupštine, da pobeđujemo zajedno, da pobeđuje Srbija. Hvala vam za ogromnu ljubav i podršku, a mi ćemo zajedno sa vama da se borimo i gradimo budućnost Srbije”, rekao je predsednik.

Na najavljenom skupu biće predstavljeni planovi i programi za budućnost zemlje. Građani će imati priliku da iznesu svoje predloge o prioritetima u razvoju Srbije i ukažu na probleme sa kojima se suočavaju. Prema najavama, na događaju će biti predstavljene i druge aktivnosti, a očekuju se i poruke zajedništva i jedinstva.

“Očekujemo da građani aktivno učestvuju u razgovorima o budućnosti zemlje i da zajednički odredimo pravce razvoja”, navodi se u najavi događaja.

Pročitaj još

Politika

Predsednik Vučić u Oplanićima primio ikonu Svetog cara Lazara od Srba sa Kosova i Metohije

Nakon otvaranja deonice Moravskog koridora Adrani–Preljina, predsednik Srbije susreo se sa građanima i primio poklon od grupe sa Kosova

Published

on

By

Nakon otvaranja deonice Moravskog koridora Adrani–Preljina, predsednik Srbije susreo se sa građanima i primio poklon od grupe sa Kosova

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je selo Oplanići nakon svečanog otvaranja deonice Moravskog koridora Adrani–Preljina, gde su ga dočekali meštani i Srbi sa Kosova i Metohije. Grupa građana sa Kosova i Metohije, koji su peške krenuli ka Beogradu radi učešća na skupu najavljenom za 27. jun, uručila je predsedniku Vučiću ikonu Svetog cara Lazara.

Tom prilikom predsednik Vučić zahvalio se okupljenim građanima sa Kosova i Metohije na njihovoj posvećenosti i doprinosu državi, ističući značaj očuvanja nacionalnih svetinja i zajedništva. “Želim da se zahvalim našim ljudima sa KiM. Hvala im na svemu što čine za našu državu. Znamo šta je Srbija, znamo koje su naše svetinje i čuvaćemo ih, kao i ugled naše zemlje. Nećemo nikome da se svetimo, hoćemo da ujedinjeni gradimo budućnost naše zemlje”, izjavio je predsednik Vučić.

Prema dostupnim informacijama, u Oplanićima su se okupili građani kako bi iskazali podršku, a poseban gest bilo je uručenje ikone, simbola istorijskog i nacionalnog značaja. Skup u Beogradu na koji su građani sa Kosova i Metohije krenuli planiran je za subotu, 27. jun.

Zvanične institucije nisu iznele dodatne detalje o samom događaju, a okupljanje je proteklo mirno i u duhu zajedništva. Događaj je deo šireg konteksta aktivnosti i podrške građana iz različitih delova Srbije povodom infrastrukturnih ulaganja i nacionalnog okupljanja.

Pročitaj još

Politika

Predsednik Vučić najavio predstavljanje novih mera i programa za Srbiju u ponedeljak

Predstavljanje programa zakazano za 18 časova, najavljene dobre vesti posebno za penzionere

Published

on

By

Predstavljanje programa zakazano za 18 časova, najavljene dobre vesti posebno za penzionere

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će u ponedeljak u 18 časova predstaviti nove mere i programe za Srbiju, ističući da će biti mnogo dobrih vesti, posebno za penzionere. Najava je data prilikom otvaranja deonice Moravskog koridora od Adrana do Preljine.

Vučić je naglasio da se raduje infrastrukturnim projektima, posebno Moravskom koridoru i novootvorenoj deonici, ocenjujući da takvi projekti ostaju decenijama, pa i vekovima, ukoliko se pravilno održavaju. Posebno je istakao širinu puta, kvalitet asfalta i drenaže, kao i potpuno digitalizovanu izgradnju, naglašavajući značaj dodatne bezbednosti na putu.

“U ponedeljak u 18 sati predstavljamo program i biće mnogo dobre vesti i verujem da će biti radost. Ja se najviše radujem auto-putevima, ali znam da će se ti ljudi više radovati verovatno tim merama nego auto-putu”, izjavio je Vučić tokom obraćanja.

Predsednik je napomenuo da će detalji novih mera i programa biti saopšteni u zakazanom terminu, dok je poseban akcenat stavio na značaj poboljšanja uslova za penzionere i unapređenje infrastrukture.

Izjave predsednika su date tokom zvaničnog otvaranja nove deonice Moravskog koridora, uz ocenu da Srbija može biti ponosna na kvalitet izgradnje i bezbednost novog puta.

Pročitaj još

U Trendu