Connect with us

Svet

NASA i Katalist spejs pokreću misiju spasavanja satelita Svift u niskoj orbiti Zemlje

Naučnici iz Sjedinjenih Američkih Država pokušavaju da produže život svemirske opservatorije, misija u trci s vremenom

Published

on

Foto Izvor:

Naučnici iz Sjedinjenih Američkih Država pokušavaju da produže život svemirske opservatorije, misija u trci s vremenom

Američka svemirska agencija NASA i kompanija Katalist spejs iz Arizone započeli su istorijsku misiju spasavanja satelita Svift, koji se nalazi u niskoj orbiti Zemlje i suočava se s opasnošću da izgori pri povratku u atmosferu. Misija je pokrenuta nakon što je utvrđeno da orbita opservatorije rapidno opada i da bi bez intervencije satelit mogao biti uništen u narednih nekoliko meseci, prema zvaničnim podacima.

Svemirska opservatorija Svift je tokom godina spustila svoju orbitu sa približno 595 kilometara na manje od 400 kilometara iznad Zemljine površine. Zbog povećanog otpora atmosfere i solarne aktivnosti, naučnici su ocenili da je potrebno brzo delovati kako bi se izbeglo njeno uništenje.

Za ovu namenu, Katalist spejs je za samo 250 dana konstruisao robotsku letelicu pod nazivom LINK, tešku oko 424 kilograma. Letelica je dizajnirana da prvi put fizički pristupi i uhvati satelit koji nije bio predviđen za takvu operaciju. “Ovo je istorijska misija. Neki bi rekli da je prva takve vrste – robotska letelica sposobna da priđe i uhvati satelit koji nije bio pripremljen za takvu operaciju”, izjavio je Robert Lamontanj, potpredsednik za strateška partnerstva u Katalistu.

Kiran Vilson, glavni istraživač projekta LINK, naveo je: “Za poslednjih devet meseci prešli smo put od praznog lista papira do svemirske letelice koja je već integrisana sa raketom i spremna za lansiranje. To je apsolutno neviđen razvojni tempo za ovakav program.”

Kako je saopšteno, misija sada ulazi u završnu fazu, a cilj je da se pre izgaranja satelita u atmosferi produži njegov radni vek i omogući nastavak naučnih istraživanja iz orbite.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Nestanak žene u Feniksu, telo pronađeno u parku Deem Hills

Policija vodi istragu, u potragu uključeni građani i volonteri, obdukcija potvrdila uzrok smrti

Published

on

By

Policija vodi istragu, u potragu uključeni građani i volonteri, obdukcija potvrdila uzrok smrti

Džesika Kristina Lindstrom (34), majka četvoro dece, nestala je 4. avgusta 2023. godine u jutarnjim satima tokom samostalnog planinarenja u parku Deem Hills u Feniksu, saopštili su policijski izvori. Njena porodica prijavila je nestanak devet sati nakon što se nije vratila, a potraga je pokrenuta istog dana.

Lindstrom je planirala porodično putovanje u Arizoni kako bi krstila najmlađeg sina. Dva dana pre ceremonije, krenula je u šetnju na mestu koje joj je imalo poseban značaj, jer ju je tu njen suprug zaprosio pre 11 godina. Kako se nije vraćala, suprug je obavestio nadležne navodeći da je njegova supruga iskusna planinarka i da dobro poznaje teren.

Policija i spasilačke službe ubrzo su pokrenule opsežnu potragu, uz podršku građana i volontera. Potraga je vođena po visokim temperaturama, iznad 40 stepeni Celzijusa. Ključni trag policiji dali su turisti koji su Lindstrom poslednji put videli na raskrsnici ’51st Drive’ i ‘Deem Hills Parkway’, što je usmerilo potragu na određeni deo parka.

Telo nestale žene pronađeno je na lokaciji u okviru parka Deem Hills. U zvaničnoj izjavi, policija je navela da je obdukcija potvrdila da je uzrok smrti kombinacija posledica pada i toplotnog udara. Istraga je u toku, a prema dosadašnjim nalazima, nema indicija o nasilju ili učešću trećih lica.

“Istraga je u toku”, saopštio je portparol policije. Lokalna zajednica je izrazila saučešće porodici stradale.

Pročitaj još

Svet

Novi zemljotres pogodio severnu obalu Venecuele, spasilačke ekipe na terenu

Vlasti ograničile pristup La Gvairi, spasilačke službe tragaju za nestalima nakon serije potresa

Published

on

By

Vlasti ograničile pristup La Gvairi, spasilačke službe tragaju za nestalima nakon serije potresa

Zemljotres jačine 4,9 stepeni po Rihteru zabeležen je na severnoj obali Venecuele, saopšteno je iz Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra. Potres je registrovan dva dana nakon što su dva snažna zemljotresa pogodila isto područje, usmrtivši prema poslednjim informacijama 920 ljudi, dok se oko 50.000 osoba i dalje vodi kao nestalo. Najnoviji potres osetili su stanovnici Karakasa i Marakaja, a prema trenutnim podacima, nema izveštaja o novoj materijalnoj šteti ili žrtvama.

Privremena predsednica Venecuele Delsi Rodrigez pozvala je građane da ne putuju u saveznu državu La Gvaira, koja se nalazi oko 40 kilometara od Karakasa, kako bi spasilačke ekipe mogle da neometano rade. “Molimo građane da se uzdrže od putovanja u La Gvairu dok su u toku spasilačke aktivnosti”, navela je Rodrigez u zvaničnom saopštenju.

Ministar unutrašnjih poslova Diosdado Kabeljo najavio je da će pristup La Gvairi biti ograničen počev od petka uveče, naglašavajući da je cilj mera da se omogući efikasnija potraga za preživelima i pružanje pomoći povređenima. “Pristup pogođenim područjima biće dozvoljen samo spasilačkim i službenim ekipama”, istakao je Kabeljo.

Podsećamo, Venecuelu su pre dva dana pogodila dva snažna zemljotresa jačine 7,2 i 7,5 stepeni po Rihteru. Prema zvaničnim podacima, poginulo je 920 ljudi, dok je oko 3.000 povređeno, a više od 50.000 osoba i dalje se vodi kao nestalo. Spasilačke ekipe nastavljaju potragu za nestalima, a broj žrtava mogao bi da poraste kako se akcija nastavlja.

“Spasilačke službe rade punom parom, a vreme je presudan faktor u potrazi za preživelima”, rečeno je iz nadležnih službi.

Pročitaj još

Svet

CDC podigao nivo upozorenja zbog epidemije ebole u Kongu na najviši stepen

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti angažovali dodatno osoblje, rizik za SAD ocenjen kao nizak

Published

on

By

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti angažovali dodatno osoblje, rizik za SAD ocenjen kao nizak

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) saopštili su da su podigli odgovor na epidemiju ebole u Demokratskoj Republici Kongo na najviši, nivo 1, koji je rezervisan za kritične vanredne situacije. Kako je istaknuto, rizik od širenja bolesti u Sjedinjenim Američkim Državama ocenjuje se kao nizak.

CDC je ovim potezom omogućio raspoređivanje najvećeg mogućeg broja osoblja za reagovanje, kako bi se podržale mere suzbijanja epidemije u pogođenim područjima. Prema zvaničnim informacijama, do sada je 19 članova CDC osoblja upućeno da pomogne timovima na terenu u Africi, dok više od 125 ljudi radi u sklopu kancelarija CDC-a u Kongu i Ugandi i ministarstvima zdravlja obe zemlje.

Rukovodilac za incidente CDC-a na ebolu, doktor Satiš Pilaj, izjavio je da CDC pruža i finansijsku podršku partnerima na terenu, kao i obuku za 25 lokalnih terenskih epidemiologa u oblastima koje su teško dostupne američkom osoblju.

Prema poslednjim podacima, u Kongu je od izbijanja epidemije ebole zaraženo više od 1.200 ljudi. Do sada je u toj zemlji preminula 321 osoba, dok je u susednoj Ugandi zabeleženo 20 smrtnih slučajeva.

Pročitaj još

U Trendu