Connect with us

Ostali sportovi

Ekipno prvenstvo osnovnih i srednjih škola Srbije u šahu svečano otvoreno u Futogu

Više od 1.300 mladih šahista iz cele Srbije takmičiće se tokom dva dana u OŠ ‘Miroslav Antić’, uz prisustvo Andrije Jorgića i Tatjane Medved

Published

on

Foto Izvor:

Više od 1.300 mladih šahista iz cele Srbije takmičiće se tokom dva dana u OŠ ‘Miroslav Antić’, uz prisustvo Andrije Jorgića i Tatjane Medved

U Osnovnoj školi ‘Miroslav Antić’ u Futogu svečano je otvoreno ekipno prvenstvo osnovnih i srednjih škola Srbije u šahu, na kojem će tokom 9. i 10. maja više od 1.300 učenika iz svih delova zemlje imati priliku da se nadmeće u pojedinačnoj i ekipnoj konkurenciji.

Na otvaranju takmičenja prisutnima se prvi obratio direktor škole Nemanja Jovišević, koji je poželeo dobrodošlicu svim učesnicima i istakao značaj sportskog duha među mladima.

Predsednik Šahovskog saveza Srbije Andrija Jorgić istakao je važnost ovog događaja za domaći šah, naglašavajući da Novi Sad ovim postaje epicentar mladih šahista: “Izuzetno mi je drago što vidim na jednom mestu ovoliki broj dece, nastavnika i trenera, koji su došli sa pozitivnom energijom i takmičarskim duhom. Jedva smo dočekali da počne. Deco, imajte u vidu da onaj koji sedi preko puta nije neprijatelj, već rival za šah-tablom. Tako treba da bude i u životu, da kao pravi vitez pružite ruku rivalu”, poručio je Jorgić.

Tatjana Medved, članica Gradskog veća za sport i omladinu Novog Sada, naglasila je značaj manifestacije za grad: “Ovo je još jedna u nizu značajnih sportskih manifestacija za Novi Sad, koji s ponosom nosi titulu Evropskog grada sporta 2026. Okupili smo oko 1.000 mladih sportista i talenata u šahu, koji će odmeriti snage u ekipnoj i pojedinačnoj konkurenciji. Poseban značaj ovakvih takmičenja ogleda se u tome što mladima, kroz dostupnost sporta svima, pa i u školama, pružamo priliku da se bave onim što vole, da razvijaju svoje talente i idu stopama svojih sportskih idola. Upravo na ovaj način Novi Sad stvara i priprema neke nove buduće šampione.” Medvedova je zajedno sa Jorgićem simbolično povukla prvi potez čime je turnir zvanično počeo.

Tokom svečanosti mlade učesnike posetio je i gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin koji je ovom prilikom odigrao partiju šaha sa predsednikom ŠSS Andrijom Jorgićem.

Očekuje se da će ovo prvenstvo doprineti popularizaciji šaha među mladima i dodatno osnažiti sportski duh kako u Novom Sadu tako i širom Srbije.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Angelina Topić pobedila na mitingu u Zagrebu sa preskočenih 1,94 metra

Srpska atletičarka trijumfovala na 76. Memorijalu ‘Boris Hanžeković’, ostavivši Lamaru Distan i Ideu Peroni iza sebe

Published

on

By

Srpska atletičarka trijumfovala na 76. Memorijalu ‘Boris Hanžeković’, ostavivši Lamaru Distan i Ideu Peroni iza sebe

Angelina Topić, talentovana srpska atletičarka, ostvarila je veliku pobedu na prestižnom Memorijalu ‘Boris Hanžeković’ u Zagrebu, koji se ove godine održao po 76. put. Topićeva je trijumfovala u konkurenciji skoka uvis preskočivši visinu od 1,94 metra, čime je obezbedila prvo mesto i zabeležila prvi trijumf u letnjoj sezoni.

Tok takmičenja bio je izuzetno neizvestan. Angelina Topić je visine od 1,80, 1,87 i 1,92 metra preskočila iz prvog pokušaja, dok je na visinama od 1,84 i 1,90 uspevala iz druge serije. Ključni trenutak nastupio je na visini od 1,94 metra koju je savladala iz trećeg pokušaja i tako obezbedila pobedu. Na narednoj visini od 1,97 metara tri puta nije uspela da preskoči lestvicu.

Drugo mesto zauzela je Lamara Distan iz Jamajke sa preskočenih 1,92 metra. Italijanka Idea Peroni završila je takmičenje na trećem mestu sa rezultatom od 1,90 metara.

Ovaj rezultat dolazi nakon što je Topićeva prethodno osvojila treće mesto na mitingu Dijamantske lige u Rabatu i drugo mesto u Atini tokom iste sezone. Sadašnjim uspehom Angelina Topić potvrđuje odličnu formu i najavljuje ambicije za nastavak letnje sezone.

Memorijal ‘Boris Hanžeković’ u Zagrebu važi za jedan od najznačajnijih atletskih događaja u regionu i svake godine okuplja najbolje sportiste iz Evrope i sveta.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Pedro Akosta prelazi u Dukati i menja Frančeska Banjaju od naredne Moto GP sezone

Mladi španski vozač Pedro Akosta potpisao dvogodišnji ugovor sa Dukatijem i zameniće Frančeska Banjaju, nakon impresivnog debija u Moto GP-u.

Published

on

By

Mladi španski vozač Pedro Akosta potpisao dvogodišnji ugovor sa Dukatijem i zameniće Frančeska Banjaju, nakon impresivnog debija u Moto GP-u.

Vozač KTM-a Pedro Akosta od sledeće sezone postaće novi član Dukatija, gde će zameniti aktuelnog vozača Frančeska Banjaju. Prema zvaničnom saopštenju italijanskog tima, Akosta je potpisao dvogodišnji ugovor, čime su potvrđeni raniji navodi o promeni u sastavu za predstojeći Moto GP šampionat.

Pedro Akosta, koji ima 22 godine, važi za jednog od najtalentovanijih vozača svoje generacije. Tokom samo tri godine profesionalne karijere uspeo je da osvoji titule u kategorijama Moto3 i Moto2, što ga svrstava među najuspešnije mlade motocikliste. Njegov ulazak u elitnu klasu Moto GP obeležen je izuzetnim rezultatima – već u debitantskoj sezoni proglašen je za najboljeg novajliju 2024. godine.

Iz Dukatija ističu da su se odlučili za Akostu prepoznajući njegove veštine i potencijal: „Ovaj izbor prepoznaje veštine Akoste, koji se smatra jednim od najboljih vozača svoje generacije. Osvojio je titule u Moto3 i Moto2 za samo tri godine od svog debija. Pedro je takođe impresionirao u debitantskoj sezoni u Moto GP, kada je proglašen za najboljeg novajliju 2024. godine“, navodi se na zvaničnoj stranici tima.

Akostin prelazak u Dukati predstavlja značajan transfer na sceni Moto GP-a, posebno imajući u vidu da će naslediti dvostrukog svetskog šampiona Frančeska Banjaju. Očekuje se da će mladi Španac doneti dodatnu energiju i konkurentnost timu iz Bolonje, dok će Banjaja završiti svoj višegodišnji angažman sa italijanskim proizvođačem.

Dukati time nastavlja strategiju podmlađivanja tima i ulaganja u perspektivne vozače, a navijači s nestrpljenjem očekuju kako će izgledati nova vozačka postava na startu sledeće sezone.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Maks Ferstapen i Red Bul pred ključnim razgovorima o budućnosti uoči trke u Austriji

Holandski as sa četiri pobede na Red Bul Ringu očekuje radikalna unapređenja bolida dok se spremaju razgovori o nastavku saradnje

Published

on

By

Holandski as sa četiri pobede na Red Bul Ringu očekuje radikalna unapređenja bolida dok se spremaju razgovori o nastavku saradnje

Maks Ferstapen, vozač Red Bula, nalazi se u centru pažnje pred predstojeću Veliku nagradu Austrije na stazi Red Bul Ring, gde je već ostvario četiri pobede (2018, 2019, 2021. i 2023. godine), kao i trijumf na Velikoj nagradi Štajerske 2021. godine koja je održana na istoj stazi tokom pandemije. Holanđanin uživa gotovo božanski status među navijačima u Špilbergu, a njegova dominacija na ovom autodromu čini ga najuspešnijim vozačem u istoriji ovog takmičenja.

Predstojeći vikend donosi više od sportske borbe – očekuje se sastanak vrha Red Bula sa okruženjem Maksa Ferstapena kako bi se raspravilo o njegovoj budućnosti u timu. Iako više nema glasina o povlačenju iz Formule 1, ostaje otvoreno pitanje odnosa između Ferstapena i tima ukoliko ne dođe do napretka. Unutrašnji odnosi su popravili situaciju posle turbulentnog perioda, ali rezultati ove sezone nisu ispunili očekivanja: Ferstapen je do sada zabeležio samo jedno postolje (treće mesto u Kanadi), a konkurencija pokazuje interesovanje za njegov potpis.

Posebno je zanimljivo što Mercedes, tim koji je dominirao početkom nove ere tehničkih pravila, pokazuje interesovanje za holandskog asa. U Red Bulu su svesni ovih okolnosti i najavili su značajna unapređenja za model RB22 upravo pred domaću trku.

Maks Ferstapen ističe važnost novih unapređenja: “Uzbuđujuće je videti vreme po krugu koje postižemo sa novim poboljšanjima. Nestrpljivi smo da vidimo šta možemo da ostvarimo”, izjavio je četvorostruki šampion.

Austrijska staza poznata je po različitim vrstama krivina i zahtevnoj energetskoj efikasnosti bolida: “To je zanimljiv krug; svaka krivina je drugačija i moramo pronaći balans, kao i dobar učinak pri visokim i niskim brzinama. Posebno uz upravljanje energijom”, dodao je Ferstapen.

Pored sportskog aspekta, fokus ovog vikenda biće i na mogućem dogovoru između Maksa Ferstapena i menadžmenta Red Bula oko potencijalnih klauzula koje bi mogle uticati na njegov status u timu. Kako prenose izvori bliski ekipi, mogući su razgovori o produženju saradnje ili eventualnom raskidu ukoliko rezultati ne zadovolje obe strane.

Ferstapen poručuje da ne želi da dodatno podgreva spekulacije: “Obavestiću javnost kada budemo imali nešto novo”, zaključio je holandski vozač. Predstojeća trka u Austriji mogla bi doneti odgovore na mnoga pitanja vezana za njegovu karijeru.

Pročitaj još

U Trendu