Connect with us

Ostali sportovi

Jorge Martin, Marc Márquez i Pedro Acosta pred odlučujuće borbe na MotoGP Velikoj nagradi Francuske

Martin želi da preuzme vođstvo u Le Manu, Márquez traži povratak posle grešaka, dok je pažnja usmerena i na mladog Acostu

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Eraldo peres

Martin želi da preuzme vođstvo u Le Manu, Márquez traži povratak posle grešaka, dok je pažnja usmerena i na mladog Acostu

MotoGP šampionat ovog vikenda stiže na čuveni Bugatti Circuit u Le Manu, gde će se održati Velika nagrada Francuske – jedno od najvažnijih takmičenja u kalendaru. Jorge Martin dolazi s jasnim ciljem da smanji bodovni zaostatak i bori se za pobedu, nakon izuzetno konstantnog starta sezone. Marc Márquez takođe ima velike ambicije, jer mu je potrebna reakcija posle niza grešaka tokom nedeljnih trka. Posebnu pažnju privlači Pedro Acosta, jedan od najprijatnijih iznenađenja aktuelne sezone.

Kiša je tradicionalno značajan faktor u Le Manu i može ponovo odigrati presudnu ulogu tokom trkačkog vikenda. Marc Márquez, vozač Ducatija, pokazao je konkurentan tempo u sprint trkama, ali su ga greške i nestabilnost na glavnim trkama sprečili da osvoji važnije pobede. Ipak, istorijski gledano, Le Man mu odgovara zbog agresivnog stila kočenja i prilagodljivosti promenjivim uslovima. Ako uspe da izbegne greške i sačuva hladnokrvnost, Márquez ima realne šanse da se bori za pobedu i ojača svoju kandidaturu za titulu.

Jorge Martin dolazi kao jedan od najspremnijih vozača na gridu i sa ozbiljnim ambicijama da osvoji prvo mesto. Sezonu je započeo izuzetnom konstantnošću i samopouzdanjem na motociklu – što je ključno na zahtevnoj stazi poput francuske. Dobar početak Aprilije dodatno ga svrstava među glavne favorite za trijumf. Martin zna da bi ga pobeda mogla dovesti do vrha ukupnog plasmana, pa ulazi u vikend maksimalno motivisan.

U nižim klasama nastavlja se borba za titule: Manu González ostaje lider Moto2 kategorije sa devet i po bodova prednosti ispred Agiusa koji je slavio na prošloj trci u Španiji. Guevara takođe prati vodeće sa 14,5 bodova manje – razlika koja još može biti nadoknađena jer su vožene tek četiri runde.

U Moto3 klasi Maksimo Kiles čvrsto drži vodeću poziciju; mladi Murcijanac već ima 37 bodova više od sunarodnika Álvara Carpea. Prati ih još jedan Španac – Adrián Fernández – ali Kiles deluje kao najveći favorit za naslov ove godine.

Trkački program počinje u subotu 9. maja slobodnim treninzima (FP2) svih kategorija: Moto3 od 8:40 časova, Moto2 od 9:25 časova i MotoGP od 10:10 časova. Kvalifikacije za MotoGP počinju Q1 sesijom u 10:50 časova a Q2 u 11:15 časova; potom slede kvalifikacije nižih klasa (Moto3 Q1/Q2 od 12:45/13:10h; Moto2 Q1/Q2 od 13:40/14:05h). Sprint trka MotoGP planirana je za subotu u 15:00 sati (13 krugova).

U nedelju 10. maja dan počinje zagrevanjem (Warm Up) MotoGP klase od 9:40 časova. Glavne trke kreću redom: Moto3 (20 krugova) startuje u 11:00h, zatim sledi Moto2 (22 kruga) od 12:15h, dok će centralna trka dana – MotoGP (27 krugova) – biti vožena sa početkom u 14:00 časova.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Francesco Bagnaia otkrio detalje prelaska u Apriliju i dao savet Pedru Acosti o saradnji sa Markom Markecom

Pecco Bagnaia potvrdio četvorogodišnji ugovor sa Aprilijom, ističući podršku tima i važnost dobrih odnosa sa Markom Markecom za Pedra Acostu

Published

on

By

Pecco Bagnaia potvrdio četvorogodišnji ugovor sa Aprilijom, ističući podršku tima i važnost dobrih odnosa sa Markom Markecom za Pedra Acostu

Francesco ‘Pecco’ Bagnaia, dosadašnji vozač Ducatija, konačno je javno govorio o svojoj budućnosti u MotoGP šampionatu nakon što je Aprilija zvanično objavila da ga angažuje na naredne četiri sezone. Ova vest usledila je dan nakon što je Ducati potvrdio njegov odlazak iz tima, a Bagnaia istakao da su tokom prethodne godine određene stvari počele da se menjaju, što ga je navelo na razmišljanje o novim izazovima.

Bagnaia je zajedno sa svojim sadašnjim timskim kolegom Markom Markecom i naslednikom Pedrom Acostom govorio o atmosferi u timu i podelio savete koji bi mogli biti korisni mladom španskom vozaču. “Veoma sam zadovoljan. Borio sam se za ovaj dugoročni ugovor. Podrška Aprilije bila je neverovatna, imamo iste ciljeve. Sada nas očekuje još 13 trka do kraja sezone i idemo dobrim putem”, izjavio je Bagnaia.

Govoreći o prošloj sezoni, italijanski vozač priznao je da nije bila najbolja: “Prošla godina nije bila sjajna za mene. Pateći kroz sezonu, posle trke u Japanu počeo sam ozbiljno da razmatram druge opcije. Imao sam mnogo ponuda, ali mi je bio važan dugoročan projekat.”

Na pitanje o odnosu sa timskim kolegama i uticaju Marka Markeza na atmosferu u garaži, Bagnaia je istakao: “Nikad nisam imao loš odnos ni sa jednim kolegom iz tima, atmosfera će biti dobra. Verujem u odnose među ljudima – tri godine su dug period u našem sportu, a četiri su još duže. Verujem u projekat i potrebno nam je vreme da vidimo kuda to vodi. Veoma sam srećan jer sam tražio više od njih i oni su bili zadovoljni što to želim.”

Posebno zanimljiv deo razgovora bio je savet upućen Pedru Acosti vezano za saradnju sa Markom Markecom: “Mark Markez nije monstrum, možeš imati dobar odnos s njim. Nadam se da neće biti monstrum…” rekao je Bagnaia uz osmeh.

Bagnaia će do kraja aktuelne sezone nastupati za Ducati još 13 trka pre nego što obuče boje Aprilije, dok će Pedro Acosta zauzeti njegovo mesto i prvi put sarađivati sa iskusnim Markezom kao timskim kolegom.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Mohamed Ben Sulayem bez ograničenja mandata na čelu FIA nakon izmena statuta

FIA je odobrila predlog Mohameda Ben Sulayema o ukidanju limita od tri mandata, što omogućava produženje njegovog rukovodstva do najviše 2032. godine.

Published

on

By

FIA je odobrila predlog Mohameda Ben Sulayema o ukidanju limita od tri mandata, što omogućava produženje njegovog rukovodstva do najviše 2032. godine.

Mohamed Ben Sulayem, aktuelni predsednik Međunarodne automobilske federacije (FIA), može ostati na čelu organizacije duže nego što je to ranije bilo dozvoljeno, nakon što je FIA zvanično ukinula ograničenje od tri mandata. Ova odluka doneta je na vanrednoj Generalnoj skupštini u Makau, gde je više od 90% članova glasalo za promenu statuta.

Prema novim pravilima, predsednici FIA i drugih ključnih tela poput antidoping komiteta i odbora za kontrolu troškova Formule 1 više nisu ograničeni na tri četvorogodišnja mandata. Time se izjednačava mandatna struktura sa Svetskim savetom za automobilizam i Senatom FIA. Takođe, terminologija tela koja odgovaraju Svetskom savetu je harmonizovana – sada se svi nazivaju komisijama, a proces izbora predsednika, potpredsednika i članova komisija je pojednostavljen. Sve komisije će ubuduće odgovarati direktno Svetskom savetu za automobilizam.

Ben Sulayem (64) prošle godine nije imao protivkandidata na izborima, nakon što su uvedene kvote za potpredsednike iz šest svetskih regiona. Fabiana Ecclestone, supruga Bernija Ecclestonea, bila je jedina kandidatkinja iz Južne Amerike i već deo tima Ben Sulayema, što joj je praktično onemogućilo kandidaturu za predsednicu.

Carlos Sainz je razmatrao mogućnost kandidature za predsednika FIA 2025. godine, ali se povukao nakon procene obima posla i izazova koje ta funkcija nosi. Ipak, nije isključio mogućnost da se u budućnosti ponovo kandiduje. Njegov sin Carlos Sainz Jr., vozač Williamsa u Formuli 1, prokomentarisao je tu odluku: „Radujem se kao njegov sin, ali mi je žao kao vozaču“, izjavio je nakon saznanja o povlačenju svog oca iz trke za čelnu poziciju FIA.

Iako su limiti po broju mandata ukinuti, ostaje pravilo da predsednik ne može ostati na funkciji posle navršenih 70 godina života. To znači da bi Mohamed Ben Sulayem mogao voditi FIA do najviše 2032. godine.

Ova promena dodatno komplikuje mogućnost smene rukovodstva u narednim godinama i jača poziciju trenutnog predsednika u sportskom svetu.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Karlos Sainc: Fokusiran sam na napredak Vilijamsa, o budućnosti ću razmišljati tek posle leta

Španac ističe da je prioritet nastavak saradnje sa Vilijamsom, dok poboljšanja na bolidu očekuje tek u poslednjoj trećini sezone

Published

on

By

Španac ističe da je prioritet nastavak saradnje sa Vilijamsom, dok poboljšanja na bolidu očekuje tek u poslednjoj trećini sezone

Karlos Sainc, vozač tima Vilijams, istakao je pred trku za Veliku nagradu Austrije da mu je trenutno u fokusu isključivo rad na napretku ekipe i rešavanje tehničkih izazova, a da će o svojoj budućnosti razmišljati tek po završetku letnje pauze. Predstojeća trka na stazi Red Bul Ring donosi dodatni izazov zbog visokih temperatura i nadmorske visine od oko 700 metara, što dodatno opterećuje mehaničke komponente bolida. Sainc smatra da su ovakvi uslovi često ključni za vozače koji umeju da izvuku maksimum iz zahtevnih situacija.

“U Barseloni je bilo veoma toplo, ali smo tada bili na nivou mora. Ovde imamo i visinu koja sigurno menja stvari. Oduvek je ovo bila teška trka za kočnice i motor, pa verujem da neće svi završiti”, rekao je Sainc i dodao: “Nadam se da ćemo mi biti među onima koji će doći do cilja i pokušati da osvojimo bodove.” Nakon slabijeg plasmana u Barseloni, gde nije uspeo da uđe među deset najboljih zbog ograničenja bolida, Sainc želi povratak u bodove upravo u Austriji.

Govoreći o unapređenjima na bolidu FW48, Španac je naglasio da se značajnija poboljšanja očekuju tek u poslednjem delu sezone: “Već sam najavio timu da ne očekujemo velike korake sve do poslednje trećine sezone. Do tada ćemo donositi manje novitete koji bi mogli pomoći da ostanemo blizu top 10 ili bar ne izgubimo priključak. Najvažnije mi je trenutno skupljati bodove kao što smo uspeli u Kanadi ili Majamiju”, izjavio je Sainc.

Pitanje njegove budućnosti postalo je aktuelno s obzirom na to da mu ugovor sa Vilijamsom ističe krajem 2026. godine. Na direktno pitanje engleskog kolege o potencijalnim pregovorima sa drugim timovima, Karlos Sainc odgovorio je otvoreno: “Iskreno, ne gledam okolo jer imam previše posla ovde i mnogo vremena provodim sa timom — od simulacija do brojnih sastanaka proteklih meseci. Rekao sam svom menadžerskom timu (Caco Oñoro i Karlos Sainc stariji) da me ostave na miru do letnje pauze kako bih mogao maksimalno pomoći Vilijamsu.” On naglašava važnost lične etike i angažovanja oko svakog segmenta tima.

Sainc dodaje: “Naravno, tokom odmora će biti vreme za razmišljanje o opcijama. Mislim da ekipa zna moje namere — želim dugoročnu saradnju jer verujem u ovaj projekat.” Ipak, napominje da pre nove odluke želi videti konkretne pomake unutar tima: “Nije samo stvar performansi već procesa i rada iza kulisa. Sa Džejmsom Voulzom (direktor tima) i ostatkom rukovodstva pokušavam utvrditi gde su nastali problemi prošle zime i kako ih najbrže prevazići.”

Zahvaljujući iskustvu stečenom kroz karijeru u Red Bulu (Toro Roso), Renou, Meklarenu, Ferariju i sada Vilijamsu — uz podršku porodice preko Kakoa Oñora i Karlosa Sainca starijeg — španski as ističe odgovornost prema timu kao glavni prioritet: “Idealno bi bilo ostati ovde dugoročno, ali moram prvo videti dovoljno pozitivnih promena unutar Vilijamsa pre nego što donesem konačnu odluku”, zaključio je Karlos Sainc.

Pročitaj još

U Trendu