Connect with us

Košarka

Željko Drčelić: Crvena zvezda pruža punu podršku Nikoli Kaliniću posle suspenzije

Kapiten Zvezde suspendovan na dve utakmice Superlige Srbije zbog incidenta protiv Zlatibora, uz novčanu kaznu.

Published

on

Foto Izvor: Ataimages / Ata images

Kapiten Zvezde suspendovan na dve utakmice Superlige Srbije zbog incidenta protiv Zlatibora, uz novčanu kaznu.

Predsednik košarkaškog kluba Crvena zvezda, Željko Drčelić, izjavio je da ceo klub stoji uz Nikolu Kalinića nakon što je disciplinska komisija KLS izrekla suspenziju ovom igraču posle incidenta u drugoj utakmici četvrtfinala Superlige Srbije protiv Zlatibora. Kalinić je isključen zbog sukoba na terenu sa igračem Zlatibora Matejom Čibejom, a kazna podrazumeva zabranu igranja na naredna dva meča i novčanu kaznu u iznosu od 840.000 dinara.

“KK Crvena zvezda nakon druge utakmice četvrtfinala odlučno stoji iza svog kapitena. Klub će preduzeti sve neophodne korake kako bi zaštitio interese Nikole Kalinića i uticao na dalje procedure pred organima lige”, poručio je Drčelić u zvaničnom obraćanju.

Incident se dogodio tokom napetog duela u Beogradu, kada su strasti na terenu dovele do fizičkog kontakta između Kalinića i Čibeja, što je sudijska trojka odmah sankcionisala isključenjem. Nakon pregleda snimka i dodatnih konsultacija, disciplinska komisija KLS donela je odluku o dvomečnom odsustvu kalinića uz značajnu finansijsku penalizaciju.

Ova suspenzija predstavlja značajan udarac za crveno-bele pred nastavak plej-of serije Superlige Srbije, s obzirom da je Kalinić jedan od ključnih igrača tima. Zvezda će morati da pronađe rešenje za naredne utakmice bez svog kapitena, dok klub ističe da će pratiti sve dalji razvoj situacije i eventualno ulagati žalbe na odluku nadležnih organa.

Mateja Čibeja iz Zlatibora takođe se našao u centru pažnje zbog pomenutog incidenta, ali prema dostupnim informacijama nije dobio dodatne sankcije.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Košarka

Evroliga i naredne sezone sa 20 klubova, Bešiktaš umesto Monaka

Bešiktaš dobio pozivnicu za Evroligu posle povlačenja Monaka, potvrđeno u Barseloni – lista učesnika ostaje skoro nepromenjena

Published

on

By

Bešiktaš dobio pozivnicu za Evroligu posle povlačenja Monaka, potvrđeno u Barseloni – lista učesnika ostaje skoro nepromenjena

Košarkaška Evroliga će i u sezoni 2024/25 brojati ukupno 20 klubova, a jedina izmena na listi učesnika je zamena Monaka turskim Bešiktašem, što su čelnici takmičenja zvanično potvrdili u Barseloni. Bešiktaš je dobio priliku da nastupi kao poraženi finalista Evrokupa, nakon što je francuski Burg odustao od učešća, a Monako odlučio da ne nastavi takmičenje.

Na listi klubova koji će igrati narednu sezonu Evrolige nalaze se Olimpijakos, Partizan, Crvena zvezda, Pariz, Efes, Asvel, Baskonija, Dubai, Olimpija Milano, Barselona, Bajern Minhen, Fenerbahče, Hapoel Tel Aviv, Makabi Tel Aviv, Panatinaikos, Real Madrid, Valensija, Virtus Bolonja i Žalgiris. Pridružuje im se Bešiktaš kao poslednji potvrđeni učesnik.

Bešiktaš je do pozicije u Evroligi stigao zahvaljujući plasmanu u finale Evrokupa gde je poražen, ali se situacija na evropskoj sceni promenila nakon što je Burg iz Francuske doneo odluku da ne igra elitno takmičenje sledeće sezone. Na osnovu pravila Evrolige i rangiranja timova koji su ostvarili najbolji učinak van stalnih članova takmičenja i prema plasmanu u Evrokupu prošle sezone dodeljena je “vajld karta” turskom klubu.

Ova izmena znači da će region Balkana i dalje imati dva predstavnika – Partizan i Crvena zvezdu. Uz njih će igrati svi standardni predstavnici iz Španije (Barselona, Real Madrid, Valensija), Italije (Virtus Bolonja, Olimpija Milano), Izraela (Makabi Tel Aviv i Hapoel Tel Aviv), Nemačke (Bajern Minhen), Turske (Fenerbahče i Efes), Litvanije (Žalgiris), Grčke (Olimpijakos i Panatinaikos), kao i ekipe Pariza i Dubaija.

Zvanična potvrda ovog formata doneta je na sastanku uprave Evrolige u Barseloni 26. juna 2026. godine. Raspored utakmica za novu sezonu biće poznat tokom leta.

Pročitaj još

Košarka

Skupština Košarkaškog saveza Srbije odbila završni račun i finansijski plan za 2025. godinu

Nebojša Čović prisustvovao sednici u Beogradu, delegati većinom glasova oborili ključne finansijske izveštaje i planirane rashode

Published

on

By

Nebojša Čović prisustvovao sednici u Beogradu, delegati većinom glasova oborili ključne finansijske izveštaje i planirane rashode

Druga redovna sednica Skupštine Košarkaškog saveza Srbije (KSS) održana je danas u Beogradu, a njen tok je potvrdio ozbiljnu krizu u radu ove sportske organizacije. Delegati su većinom glasova odbili da usvoje godišnji završni račun KSS za 2025. godinu, kao i finansijski i revizorski izveštaj, godišnji izveštaj Upravnog odbora, Registracioni pravilnik, ali i predlog finansijskog plana za 2026. godinu. Ključni razlog za odbijanje bio je stav delegata da su sredstva trošena iznad planiranih okvira, dok su posebno osporeni rashodi namenjeni marketingu i neproizvodnim uslugama koji su premašivali 40 miliona dinara.

Na sednici nije dostavljen izveštaj Nadzornog odbora KSS jer generalni sekretar Predrag Kanački nije omogućio uvid u svu potrebnu dokumentaciju i račune. Takođe, očekivana rasprava o sudskim procesima koje vodi Savez nije održana budući da se Nebojša Mihajlović, zadužen za te poslove, nije pojavio na sastanku.

Sednici je prisustvovao predsednik KSS Nebojša Čović zajedno sa potpredsednicima Krstićem, Suntrulićem i Jokovićevom. Čović nije skrivao nezadovoljstvo nakon što su delegati oborili predložene akte. Vredi podsetiti da su delegati na vanrednoj sednici od 15. maja već pozvali Čovića na ostavku zbog narušenog poverenja u aktuelno rukovodstvo.

Pokušaji rukovodstva Saveza da rad Skupštine ograniči sudskim merama dodatno su zakomplikovali situaciju i sada predstavljaju predmet interne kontrole unutar KSS-a. Odbijanjem ključnih dokumenata dovodi se u pitanje pravna mogućnost funkcionisanja Saveza bez odluka najvišeg organa upravljanja.

I pored izraženih tenzija među delegatima, usvojeni su izveštaj o realizaciji programa koji se finansiraju iz javnih sredstava za 2025. godinu, odluka o formiranju Radne grupe za izradu nacrta normativnih akata KSS-a kao i zapisnik sa prethodne sednice Skupštine.

Ostaje otvoreno pitanje kako će rukovodstvo Košarkaškog saveza Srbije odgovoriti na volju većine delegata koji zahtevaju promene i traže odgovornost za dosadašnje finansijsko poslovanje Saveza.

Pročitaj još

Košarka

Evroliga ostaje sa 20 klubova sledeće sezone, Bešiktaš menja Monako u eliti

Od sezone 2027/28 Evroliga će brojati 24 tima, dok će Bešiktaš već naredne godine zameniti Monako zbog finansijskih problema francuskog kluba.

Published

on

By

Od sezone 2027/28 Evroliga će brojati 24 tima, dok će Bešiktaš već naredne godine zameniti Monako zbog finansijskih problema francuskog kluba.

Evroliga će i u predstojećoj sezoni zadržati format sa 20 klubova, a značajna promena dogodila se nakon što je potvrđeno da će Bešiktaš zauzeti mesto Monaka u eliti. Prema informacijama litvanskog košarkaškog portala Basket News, odluka je praktično izvesna i čeka se samo zvanična potvrda uprave Evrolige.

Monako, koji je prethodnih sezona bio stabilan učesnik najelitnijeg evropskog klupskog takmičenja, moraće da se povuče iz Evrolige zbog ozbiljne finansijske krize. Njihovo mesto popuniće turski velikan Bešiktaš koji je ove godine stigao do finala Evrokupa, ali ga nije osvojio.

Iako je Bešiktaš izgubio finale od Burža, francuski klub je odustao od mogućnosti da igra u Evroligi naredne sezone, čime je otvoren prostor za dolazak turskog predstavnika.

Kao što javlja Basket News, ovo neće biti poslednja promena formata elitnog takmičenja. Planirano je da od sezone 2027/28 Evroliga bude proširena na ukupno 24 kluba. Ova reforma ima za cilj dodatnu internacionalizaciju lige i otvaranje prostora za nove timove iz različitih evropskih zemalja.

Zvanična potvrda ovih odluka očekuje se u narednim nedeljama kada će rukovodstvo Evrolige objaviti kalendar i listu učesnika za sezonu 2026/27, kao i detalje budućih proširenja.

Trenutni format sa 20 klubova zadržaće se još jednu sezonu pre nego što započne nova era ovog prestižnog košarkaškog takmičenja.

Pročitaj još

U Trendu