Connect with us

Košarka

NBA menja pravila za dodelu MVP priznanja zbog situacije sa Lukom Dončićem

Luka Dončić i Kejd Kaningem nisu ispunili uslov za 65 odigranih utakmica, što je podstaklo NBA ligu na promenu pravila

Published

on

Foto Izvor:

Luka Dončić i Kejd Kaningem nisu ispunili uslov za 65 odigranih utakmica, što je podstaklo NBA ligu na promenu pravila

Završetkom regularnog dela NBA sezone i početkom plej-in utakmica, pažnja košarkaške javnosti usmerena je ka borbi za individualne nagrade, a posebno za prestižno MVP priznanje. Među glavnim favoritima za ovu nagradu nalazi se i srpski košarkaš Nikola Jokić, ali u fokusu su i drugi igrači, među kojima su Luka Dončić iz Los Anđeles Lejkersa i Kejd Kaningem iz Detroit Pistonsa.

Međutim, prema aktuelnim pravilima NBA lige, kako bi igrač mogao da konkuriše za MVP nagradu, morao je da odigra najmanje 65 utakmica u regularnoj sezoni. U ovom slučaju, Kejd Kaningem je sezonu završio sa 63 odigrane utakmice, propustivši 12 mečeva zbog zdravstvenih problema sa plućnim krilom. Luka Dončić je, sa druge strane, odigrao 64 meča, dok je dva susreta propustio kako bi prisustvovao rođenju svog deteta u Sloveniji.

Ove okolnosti izazvale su brojne polemike u javnosti, s obzirom na to da su oba igrača bila viđena kao ozbiljni kandidati za MVP nagradu, ali su ostali ispod granice od 65 nastupa, što im je prema dosadašnjim pravilima uskraćivalo mogućnost da učestvuju u izboru za najkorisnijeg igrača.

Zbog specifičnih slučajeva Dončića i Kaningema, NBA liga je odlučila da reaguje i donese izmenu u pravilima. Ova promena pravila odnosi se na situacije kada igrači iz opravdanih razloga, kao što su ozbiljna bolest ili porodične okolnosti, ne mogu da nastupe na određenom broju utakmica. Liga je tako pokazala spremnost da uzima u obzir individualne slučajeve, kako bi se izbegle nepravde prilikom dodele najvažnijih individualnih priznanja.

Nova pravila bi mogla da otvore vrata za nominacije i onim igračima koji su zbog razloga van terena bili sprečeni da ispune ranije postavljene uslove, što će svakako doprineti većoj pravičnosti u procesu dodele MVP nagrade. Rasplet oko izbora najkorisnijeg igrača NBA lige tek predstoji, a izmenjena pravila dodatno su podgrejala interesovanje javnosti za ovu prestižnu nagradu.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Košarka

Fenerbahče potvrdio rastanak sa Žagarsom, Bangom, Bostonom i Bakom pred rekonstrukciju tima

Turski šampion se zahvalio četvorici košarkaša na saradnji, dok su najavljene značajne promene u sastavu za narednu sezonu

Published

on

By

Turski šampion se zahvalio četvorici košarkaša na saradnji, dok su najavljene značajne promene u sastavu za narednu sezonu

Fenerbahče, aktuelni šampion Turske u košarci, saopštio je da Arturs Žagars, Žilson Bango, Brendon Boston i Armando Bako više nisu članovi kluba. Ova odluka deo je šire rekonstrukcije tima koja se sprovodi tokom letnje pauze. Klub iz Istanbula se u zvaničnom saopštenju zahvalio pomenutim igračima na saradnji i doprinosu tokom njihovog boravka u klubu.

Pored odlaska Žagarsa, Banga, Bostona i Bake, prethodnih dana Fenerbahče su napustili i Nando de Kolo, Kem Birč i Devon Hol. Ove promene ukazuju na ozbiljnu transformaciju igračkog kadra pred novu sezonu, sa ciljem osvajanja domaćih i evropskih trofeja.

Prema navodima turskih medija, Fenerbahče je već identifikovao glavne mete za pojačanja. Prva imena koja bi trebalo da stignu u Istanbul su Šejvon Šilds, Brakston Ki, Markus Bingam i Šejn Larkin. Očekuje se da će ova pojačanja doneti dodatni kvalitet timu i omogućiti Fenerbahčeu konkurentnost na najvišem nivou.

Odlazak četvorice igrača označava kraj jedne ere u Fenerbahčeu, dok dolazak novih pojačanja može doneti svežinu i novu energiju timu pred izazove koji slede u domaćem prvenstvu i Evroligi. Klub će u narednim nedeljama zvanično predstavljati nove članove tima i objaviti plan priprema za sezonu 2024/25.

Pročitaj još

Košarka

Ćus Mateo objavio spisak Španije za julski FIBA kvalifikacioni prozor

Selektor Španije pozvao 14 igrača za duele protiv Danske i Gruzije, tim već osigurao plasman u drugu fazu kvalifikacija

Published

on

By

Selektor Španije pozvao 14 igrača za duele protiv Danske i Gruzije, tim već osigurao plasman u drugu fazu kvalifikacija

Selektor košarkaške reprezentacije Španije, Ćus Mateo, saopštio je danas listu od 14 igrača na koje će računati tokom julskog FIBA „prozora“ kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2027. godine koje će biti održano u Kataru.

Na spisku se nalaze: Izan Almansa, Fransis Alonso, Feran Basas, Dario Brizuela, Alvaro Kardenas, Alberto Dijaz, Hugo Gonzales, Vili Ernangomez, Pjer Oriola, Hoel Para, Oriol Pauli, Haime Pradilja, Mario Sent-Superi i Santi Husta.

Španski nacionalni tim će 2. jula u Madridu ugostiti Dansku, dok tri dana kasnije gostuje Gruziji čime će biti kompletirana prva faza kvalifikacija u Grupi A. Španija je do sada ostvarila maksimalan učinak od četiri pobede iz isto toliko mečeva i već je obezbedila plasman u narednu fazu takmičenja.

Selektor Ćus Mateo odlučio se za kombinaciju mladih i iskusnih igrača kako bi održao kontinuitet rezultata i omogućio priliku novim snagama da se dokažu na međunarodnoj sceni. Među pozvanima su istaknuti pojedinci poput Vilija Ernangomeza i Darija Brizuele koji su prethodnih godina činili okosnicu španskog tima.

Predstojeći mečevi protiv Danske i Gruzije biće prilika za proveru forme ekipe i dodatnu pripremu za izazove koji slede u nastavku kvalifikacija za Svetsko prvenstvo. Mateo će imati zadatak da kroz ove duele pronađe optimalnu rotaciju pred ulazak u drugu fazu takmičenja.

Pročitaj još

Košarka

Alek Piters potpisao višegodišnji ugovor sa Olimpijom iz Milana

Američki košarkaš Alek Piters pridružio se šampionu Italije kao slobodan igrač, nakon osvajanja dve Evrolige sa Olimpijakosom.

Published

on

By

Američki košarkaš Alek Piters pridružio se šampionu Italije kao slobodan igrač, nakon osvajanja dve Evrolige sa Olimpijakosom.

Američki košarkaš Alek Piters novi je član Olimpije iz Milana, potvrdio je klub iz prestonice Italije. Piters, koji ima 31 godinu, potpisao je višegodišnji ugovor sa aktuelnim šampionom Italije i priključuje se timu kao slobodan igrač nakon uspešnog perioda u Olimpijakosu, gde je osvojio dve titule Evrolige.

Olimpija Milano objavila je transfer na zvaničnom sajtu, navodeći da će iskusni krilni centar doneti dodatnu kvalitetu i iskustvo ekipi pred narednu sezonu u domaćem prvenstvu i Evroligi. Piters je tokom dosadašnje karijere nastupao za više evropskih klubova i stekao reputaciju pouzdanog igrača na obe strane terena.

Po dolasku u Milano, Alek Piters izjavio je: “Neverovatan je osećaj pridružiti se klubu kakav je Olimpija. Nadam se da navijači znaju da ćemo dati sve od sebe jer znam da će nam i oni dati sve što imaju. Pred Olimpijom su velike stvari i želim da se zahvalim klubu što je želeo da budem deo toga.”

Pitersov dolazak deo je strategije Olimpije za jačanje rostera kako bi klub ostao konkurentan kako u Seriji A, tako i na evroligaškoj sceni. Klub iz Milana očekuje da iskusni američki igrač doprinese svojim ofanzivnim sposobnostima, ali i liderstvom koje je pokazivao prethodnih sezona.

Olimpija Milano će naredne sezone pokušati da odbrani titulu šampiona Italije i ostvari zapažen rezultat u Evroligi, a angažovanje Aleka Pitersa trebalo bi značajno da pojača ambicije tima.

Pročitaj još

U Trendu