Connect with us

Fudbal

David Raja izjednačio rekord Edouarda Mendija sa devet utakmica bez primljenog gola u Ligi šampiona

Golman Arsenala ostvario devetu ‘čistu mrežu’ ove sezone u Ligi šampiona, ponovivši podvig Mendija iz sezone 2020/21

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Dave shopland

Golman Arsenala ostvario devetu ‘čistu mrežu’ ove sezone u Ligi šampiona, ponovivši podvig Mendija iz sezone 2020/21

David Raja, golman Arsenala, nastavlja da impresionira u evropskim takmičenjima. Samo dan nakon što je obezbedio svoj treći uzastopni Zlatni rukavica u Premijer ligi, Raja je na meču protiv Atletiko Madrida zabeležio svoju devetu utakmicu bez primljenog gola u aktuelnoj sezoni Lige šampiona. Ovim rezultatom izjednačio je rekord Edouarda Mendija iz sezone 2020/21, kada je tadašnji golman Čelsija takođe uspeo da sačuva mrežu netaknutom devet puta tokom jednog evropskog ciklusa.

Edouard Mendi je taj podvig ostvario pod vođstvom Tomasa Tuhela, koji je preuzeo Čelsi na polovini te sezone i vodio ekipu do trijumfa nad Mančester Sitijem u finalu odigranom u Portu. Tada je Kepa Arisabalaga bio rezerva, dok je Mendi tokom cele kampanje primio samo dva gola – jedan protiv Rena u grupnoj fazi i drugi od Karima Benzeme protiv Real Madrida u polufinalu. Kepa je branio samo poslednji meč grupne faze protiv Krasnodara, a Čelsi je tada remizirao 1:1.

Pet godina kasnije, Kepa Arisabalaga ponovo ima važnu ulogu kao drugi golman – ovog puta za Arsenal, koji se plasirao u finale Lige šampiona prvi put posle dvadeset godina. Zanimljivo je da su i 2006. godine, kada su ‘tobdžije’ poslednji put stigle do finala najprestižnijeg evropskog klupskog takmičenja (protiv Barselone), imali rezervnog španskog golmana – Manuela Almuniju.

Govoreći o svojoj ulozi drugog čuvara mreže i o odnosu sa Davidom Rajom, Kepa ističe: “On je sjajan golman i imamo veoma dobar odnos. Takmičićemo se, trenirati zajedno i provoditi mnogo vremena jedan s drugim. Naš jedini cilj je da pomažemo jedan drugome da budemo bolji”, rekao je Kepa na predstavljanju u Arsenalu.

Raja je navikao na konkurenciju među stativama – prethodno ju je imao sa Remsdejlom prošle sezone i Netom tokom boravka u Bornmutu. Sa Kepom ga veže prijateljstvo još iz reprezentacije Španije, gde su zajedno osvojili Ligu nacija 2023. godine: “Dobri smo prijatelji i imamo zdrav odnos. Obojica znamo koliko je teško biti golman jer samo jedan može da igra. Konkurencija te tera da stalno napreduješ”, poručuje Raja.

Kroz sve izazove koje donosi borba za mesto među stativama, David Raja pokazuje konstantnost i profesionalizam koji su doprineli istorijskom uspehu Arsenala ove sezone.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fudbal

Žarko Lazetić preuzeo Al Tavon: Srpski stručnjak novi trener saudijskog kluba

Žarko Lazetić potpisao jednogodišnji ugovor sa Al Tavonom, nakon uspešnog perioda u Makabiju iz Tel Aviva, a tim će nastupati u AFC Ligi šampiona 2.

Published

on

By

Žarko Lazetić potpisao jednogodišnji ugovor sa Al Tavonom, nakon uspešnog perioda u Makabiju iz Tel Aviva, a tim će nastupati u AFC Ligi šampiona 2.

Žarko Lazetić je zvanično postao novi trener fudbalskog kluba Al Tavon iz Saudijske Arabije. Srpski stručnjak odlučio je da karijeru nastavi na Bliskom istoku, potpisavši ugovor na jednu godinu sa ekipom koja se takmiči u najvišem rangu saudijskog fudbala. Nakon što je ovog leta pregovarao i sa Partizanom, ali crno-bele je na kraju preuzeo Saša Ilić, Lazetić se opredelio za izazov u Aziji.

Lazetićev poslednji angažman bio je u Makabiju iz Tel Aviva, gde je ostvario zapažene rezultate – osvojio je tri trofeja i dva puta vodio tim kroz fazu grupne faze Lige Evrope. Pre toga je kratko predvodio Partizan, zatim Metalac, a potom ostvario značajne uspehe sa TSC-om iz Bačke Topole. Odluka da prihvati poziv Al Tavona doneta je nakon pregovora sa više klubova tokom letnjeg prelaznog roka.

Al Tavon je prethodnu sezonu završio na šestoj poziciji tabele i time obezbedio plasman u AFC Ligu šampiona 2, drugo najprestižnije azijsko klupsko takmičenje. Klub sada polaže velike nade u iskustvo Žarka Lazetića kako bi unapredili rezultate i ostvarili zapažen nastup na međunarodnoj sceni.

Tokom svoje trenerske karijere, Žarko Lazetić se profilisao kao stručnjak koji zna kako da podigne nivo igre svojih ekipa. Njegova reputacija i dosadašnja dostignuća predstavljaju značajnu referencu za ambiciozni saudijski klub koji ima jasne ciljeve za narednu sezonu.

Pročitaj još

Fudbal

Crvena zvezda slavila protiv Amštetena 2:1 na startu priprema u Austriji

Mirko Ivanić i Džej Enem strelci za Zvezdu, srpski šampion otvorio letnje pripreme pobedom nad austrijskim drugoligašem

Published

on

By

Mirko Ivanić i Džej Enem strelci za Zvezdu, srpski šampion otvorio letnje pripreme pobedom nad austrijskim drugoligašem

Fudbaleri Crvene zvezde uspešno su započeli pripremni period u Austriji savladavši ekipu Amštetena rezultatom 2:1. Prva kontrolna utakmica odigrana je 25. juna, a crveno-beli su do trijumfa stigli golovima Mirka Ivanića i Džeja Enema.

Srpski šampion je poveo već u 12. minutu preko povratnika na teren Mirka Ivanića, koji je iskoristio svoju priliku i doneo prednost timu iz Beograda. Tokom prvog poluvremena Zvezda je imala inicijativu, dok je austrijski drugoligaš pokušavao da se organizuje i ugrozi gol čuvara Mateusa. Prvo poluvreme završeno je minimalnim vođstvom crveno-belih.

Trener Stanković odlučio se da u startnu postavu uvede trojicu novajlija – Abu Fanija, Čama i Loizua – koji su imali priliku da debituju za tim tokom ovog susreta. U nastavku meča Amšteten je pokazao više ambicije i uspeo da izjednači rezultat u 57. minutu preko Ablingera, koji je iskoristio nepažnju odbrane između Veljkovića i Učene i poslao loptu iza leđa Mateusa.

Zvezda je ubrzo odgovorila kroz seriju izmena, a ključni trenutak usledio je u 69. minutu kada je Džej Enem postigao pogodak za konačnih 2:1 i obezbedio pobedu svom timu na otvaranju priprema.

Naredni test za Crvenu zvezdu biće duel protiv Slovana iz Bratislave zakazan za 29. jun, dok će se potom sastati sa Blau Vajs Lincom trećeg jula.

Pročitaj još

Fudbal

Piero Hincapie postao trajni član Arsenala nakon otkupa iz Bajera Leverkuzen

Ekvadorski defanzivac potpisao ugovor do 2031. godine, Arsenal iskoristio opciju otkupa vrednu 40 miliona evra

Published

on

By

Ekvadorski defanzivac potpisao ugovor do 2031. godine, Arsenal iskoristio opciju otkupa vrednu 40 miliona evra

Fudbalski klub Arsenal realizovao je definitivni transfer Piera Hincapiea, ekvadorskog defanzivca, koji je prethodnu sezonu proveo na pozajmici iz Bajera Leverkuzen. Klub sa Emirejtsa iskoristio je otkupnu klauzulu i potpisao dugoročni ugovor sa Hincapieom do 2031. godine, čime je osigurao značajno pojačanje u poslednjoj liniji tima.

Hincapie je prošlog leta stigao u Arsenal kao pozajmljeni igrač iz Bajera Leverkuzen, gde se afirmisao pod vođstvom trenera Sebastiana Beccacecea i bio deo ekipe koja je osvojila duplu krunu u Nemačkoj – Bundesligu i DFB-Pokal pod rukovodstvom Xabija Alonsa. Njegove partije u dresu Arsenala donele su mu poverenje trenera Mikela Artete, posebno zbog učestalih povreda Riccarda Calafiorija.

Arsenal je za transfer Hincapiea platio 40 miliona evra, dok se njegova tržišna vrednost prema Transfermarktu procenjuje na 50 miliona evra. Tokom svoje prve sezone u Londonu, Hincapie je odigrao 39 utakmica, a kao starter nastupio u čak 30 mečeva uključujući i finale Lige šampiona protiv Pari Sen Žermena.

Trener Mikel Arteta naglasio je prilikom dolaska: „On je ratnik. Doneće intenzitet, fizičku snagu i emociju timu”, što se pokazalo tačnim kroz njegov doprinos tokom cele sezone.

Ovim potezom Arsenal nastavlja da gradi tim sposoban da zadrži visok nivo igre iz prethodne sezone i ojača konkurenciju na svim takmičenjima narednih godina.

Pročitaj još

U Trendu