Connect with us

Kultura

U Galeriji Dečijeg kulturnog centra otvorena izložba Nataše Kataline o digitalnom identitetu mladih

Slikarka Nataša Katalina predstavila seriju radova koji istražuju kako algoritmi i digitalna validacija utiču na formiranje identiteta adolescenata, kroz autoportrete i simbole društvenih mreža.

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Ron lach

Slikarka Nataša Katalina predstavila seriju radova koji istražuju kako algoritmi i digitalna validacija utiču na formiranje identiteta adolescenata, kroz autoportrete i simbole društvenih mreža.

BEOGRAD – U Galeriji Dečijeg kulturnog centra Beograda danas je otvorena izložba slika „Reels – identitet u doba algoritma“, autorke Nataše Kataline. Ova postavka kroz motive autoportreta u ogledalu, kao i simbole digitalne validacije poput broja lajkova i komentara, istražuje na koji način se identitet mladih formira u savremenom, digitalnom okruženju. Slikarka je inspiraciju za ovu temu pronašla kroz lično iskustvo, kao pripadnica generacije X i majka dvoje tinejdžera, ističući da današnja omladina prolazi kroz proces samodefinisanja pod uticajem svega što digitalna era donosi.

Pre svečanog otvaranja, Katalina je za Tanjug naglasila značaj razumevanja digitalnog sveta u kome mladi odrastaju, te istakla svoje lično viđenje izazova sa kojima se suočavaju adolescenti u potrazi za identitetom dok istovremeno balansiraju između realnog i virtuelnog života. Izložba je namenjena kako mladima, tako i roditeljima i nastavnicima, sa ciljem da podstakne otvoren dijalog o uticaju društvenih mreža i algoritama na proces izgradnje ličnosti kod novih generacija.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

Underworld priredio spektakl na drugoj večeri Arsenal Festa u Kragujevcu

Britanski bend Underworld oduševio publiku premijernim nastupom na Arsenal Festu uz moćan zvuk i impozantne vizuelne efekte.

Published

on

By

Britanski bend Underworld oduševio publiku premijernim nastupom na Arsenal Festu uz moćan zvuk i impozantne vizuelne efekte.

Drugo veče Arsenal Festa u Kragujevcu obeležio je nastup britanskog elektronskog dua Underworld, pionira žanra poznatih po kultnoj pesmi “Born Slippy”. Publika je imala priliku da uživa u njihovom prvom nastupu na ovom festivalu, koji je bio pravi spektakl zahvaljujući energičnoj svirci i bogatim svetlosnim i laserskim efektima koji su osvetljavali nebo iznad “Kneževog arsenala”. Karl Hyde i Rick Smith osnovali su Underworld krajem osamdesetih godina, a bend je tokom vremena prošao kroz više muzičkih faza. Najprepoznatljiviji zvuk bend je razvio početkom devedesetih, kada im se pridružio DJ i producent Darren Emerson. Njihov nastup na Arsenal Festu opravdao je očekivanja i potvrdio status Underworlda kao jednog od najuticajnijih sastava elektronske muzike.

Pročitaj još

Kultura

Vršac dobija 20,5 miliona dinara za kulturne projekte od Ministarstva kulture

Ministar kulture Nikola Selaković potpisao je u Vršcu sedam ugovora kojima se ulaže 20,5 miliona dinara za obnovu dvorca u Vlajkovcu i Gradski muzej.

Published

on

By

Ministar kulture Nikola Selaković potpisao je u Vršcu sedam ugovora kojima se ulaže 20,5 miliona dinara za obnovu dvorca u Vlajkovcu i Gradski muzej.

Ministar kulture Nikola Selaković boravio je danas u Vršcu gde je potpisao sedam ugovora kojima Ministarstvo kulture investira ukupno 20,5 miliona dinara u projekte iz oblasti kulture na teritoriji ovog grada, saopšteno je iz Ministarstva. Ova sredstva namenjena su prvenstveno za dalju obnovu dvorca u Vlajkovcu, za šta je izdvojeno 16,1 milion dinara, kao i za Gradski muzej u Vršcu, kome je dodeljeno 4,4 miliona dinara.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva kulture, cilj ove investicije je nastavak sanacije važnih kulturnih objekata i unapređenje kulturnog života u Vršcu. Ministar Selaković je tom prilikom naglasio da Ministarstvo i Grad Vršac godinama uspešno sarađuju, kako u očuvanju kulturnog nasleđa, tako i u podsticanju savremenih umetničkih aktivnosti. Prema njegovim rečima, od 2024. godine do danas Ministarstvo je uložilo više od 83,8 miliona dinara u različite projekte u ovom gradu.

Pročitaj još

Kultura

Nele Karajlić lansirao svoj prvi solo album “Pijani brod”

Poznati muzičar predstavio novo izdanje i poručio da u današnjem svetu snažni stihovi imaju posebnu težinu.

Published

on

By

Poznati muzičar predstavio novo izdanje i poručio da u današnjem svetu snažni stihovi imaju posebnu težinu.

U Beogradu je doktor Nele Karajlić, istaknuti rok muzičar, sinoć predstavio svoj prvi samostalni album pod nazivom “Pijani brod”. Tom prilikom izjavio je da je ovo njegovo prvo solo izdanje nastalo u, kako je rekao, brutalnom okruženju, zbog čega je smatrao da pesme moraju imati stihove dovoljno snažne da se jasno čuju i istaknu u današnjem društvu. Karajlić je u razgovoru za Tanjug istakao da oseća kako vreme u kojem živi ne pripada njemu, već onima koji žele da se istaknu po svaku cenu, dok je on odrastao u periodu kada je skromnost bila cenjena, a danas se često poistovećuje sa naivnošću ili glupošću. “Verujem da ako nešto napraviš, ako kreiraš pesmu, knjigu, film, da će to biti mnogo glasnije od psovki i zavijanja, koje danas imamo na svim mogućim poljima od društvenih mreža do medija”, naglasio je Karajlić. Kompletan sadržaj vesti dostupan je korisnicima Tanjugovih servisa.

Pročitaj još

U Trendu