Connect with us

Politika

Ministarka Đedović Handanović o pregovorima Srbije i MOL-a oko NIS-a

Država insistira na zaštiti svojih interesa, očekuje se novi predlog MOL-a u naredna dva dana

Published

on

Foto Izvor:

Država insistira na zaštiti svojih interesa, očekuje se novi predlog MOL-a u naredna dva dana

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da pregovori Srbije i mađarske kompanije MOL o preuzimanju ruskog dela Naftne industrije Srbije (NIS) ulaze u završnu fazu, uz jasno definisane interese države. Kako je istakla, cilj je postizanje kompromisa, ali je država spremila i alternativne opcije ukoliko dogovor ne bude postignut.

Prema njenim rečima, pregovori su izuzetno zahtevni zbog kompleksnosti ugovora akcionara, ali i zbog značaja NIS-a za energetsku stabilnost Srbije. Ministarka je podsetila da je prioritet da se ojača pozicija Srbije u poređenju sa uslovima iz 2008. godine, kada je NIS prodat ruskoj kompaniji Gasprom Neft.

Jedna od ključnih spornih tačaka odnosi se na budući rad rafinerije, gde Srbija insistira na jasnim garancijama za nastavak proizvodnje i ispunjenje preuzetih obaveza. Ministarka je naglasila da je rafinerija od suštinskog značaja za sigurnost snabdevanja, ekonomski rast i zapošljavanje.

“Nije pitanje da li će rafinerija raditi ili ne, ona mora da radi. Pitanje je u kom obimu, u kom kapacitetu, kako ćemo da nadgledamo, šta ako se to ne ostvari, kako Srbija onda brani svoju poziciju”, navela je Đedović Handanović.

Pregovori traju od januara, a dodatni pritisak predstavljaju rokovi američke administracije, čiji krajnji datum ističe 22. maja, dok rafinerijska licenca važi do 16. juna. Ministarka je navela da se od MOL-a očekuje novi predlog u najkraćem roku, kako bi se pregovori priveli kraju pre isteka roka.

“Naš je cilj da nađemo kompromis, opet ne na uštrb interesa naše zemlje, ali svakako da imamo i plan B i plan C. O tome ćemo raspravljati kad dođe vreme”, rekla je Đedović Handanović.

Politika

Svedok naveo ometanje istrage ubistva advokata Ognjanovića na suđenju u Beogradu

Specijalni sud u Beogradu saslušao člana radne grupe ‘Mangusta’, završne reči očekuju se u narednom periodu

Published

on

By

Specijalni sud u Beogradu saslušao člana radne grupe ‘Mangusta’, završne reči očekuju se u narednom periodu

Suđenje bivšim rukovodiocima MUP-a Srbije, Dijani Hrkalović i Dejanu Milenkoviću, nastavljeno je u Specijalnom sudu u Beogradu, gde je svedok Dragoslav Damjanović izneo tvrdnje o ometanju istrage ubistva advokata Dragoslava Miše Ognjanovića. Damjanović, koji je bio član policijske radne grupe ‘Mangusta’, izjavio je da su bivši načelnik beogradske policije Veselin Milić i nekadašnji rukovodilac Službe za specijalne istražne metode UKP, Tomislav Radovanović, sprečavali operativni rad na ovom slučaju.

Svedok je naveo da je tokom istrage postojao osumnjičeni, Strahinja Marković, koji je želeo da postane zaštićeni svedok i sarađuje sa policijom i tužilaštvom, ali do saradnje nije došlo. Damjanović je istakao da veruje da je Marković u međuvremenu ubijen, a prema njegovim rečima, na takav razvoj događaja ukazivalo je i “ćutanje” njegovih nadređenih. Damjanović je upozorio Markovića na moguću ugroženost, što, kako tvrdi, može da potvrdi i Markovićev otac. Marković se sada vodi kao nestala osoba.

Tokom svedočenja, Damjanović je govorio i o slučaju tajnog snimka razgovora između Ognjanovića i Dragoslava Miloradovića, u kojem se pominjala tadašnja državna sekretarka Dijana Hrkalović. Optužnicom se Hrkalovićevoj stavlja na teret da je uticala na uništavanje dela snimljenog materijala, ali Damjanović tvrdi da je ceo snimak preuzet i prosleđen tužiocu, bez brisanja delova.

Tužilac Milenko Mandić je osporio navode svedoka, navodeći da nije bilo saznanja o Markoviću, dok je advokat optužene, Vladimir Đukanović, izjavio da sve tvrdnje treba dodatno proveriti. Damjanović je dodao da je o saznanjima obavestio svoje nadređene i tužioca Mandića, s kojim je dogovorio sastanak koji nije realizovan.

Sud je naredno ročište zakazao za 3. septembar, uz rok Tužilaštvu za organizovani kriminal da se izjasni o eventualnim novim svedocima. Tužilaštvu, optuženima i njihovim braniocima naloženo je da pripreme završne reči, čime se suđenje približava kraju.

Pročitaj još

Politika

Ministarka Stamenkovski pozvala građane na skup ispred Skupštine u subotu

Ministarka za rad najavila okupljanje u Beogradu, ističući obnovu dijaloga i važnost slobode

Published

on

By

Ministarka za rad najavila okupljanje u Beogradu, ističući obnovu dijaloga i važnost slobode

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski pozvala je građane da prisustvuju velikom skupu koji će biti održan u subotu na platou ispred Narodne skupštine u Beogradu. Kako je istakla, cilj okupljanja je potvrda, kako je navela, istorijske odluke i isticanje slobode kao najvažnije vrednosti.

Stamenkovski je u svojoj izjavi naglasila da se politički život vraća u Srbiju, napominjući značaj obnove dijaloga i dogovora među svim akterima društva. Prema njenim rečima, aktuelni period je vreme povratka normalnosti, ali i odgovornosti svih građana bez izuzetka.

Ona je navela da je predstojeće okupljanje u subotu drugačije od prethodnih, naglašavajući važnost zajedništva i podrške uoči Vidovdana. „Politički život se vraća u Srbiju. Ovo su dani obnove dijaloga, dogovora, razgovora… Vraća se normalnost. Ali i odgovornost svih, bez razlike“, poručila je ministarka.

Organizatori očekuju veliki odziv građana i naglašavaju miran karakter skupa, sa posebnim akcentom na isticanje slobode i zajedničkih vrednosti. Dodatne informacije o tačnom vremenu okupljanja i programu nisu objavljene.

Zvaničnici pozivaju sve zainteresovane da se priključe događaju i na taj način doprinesu, kako je navedeno, potvrdi zajedničkih ciljeva i vrednosti.

Pročitaj još

Politika

’27. JUNA ORGANIZUJEMO SUSRET LJUDI KOJI VOLE NAŠU OTADŽBINU’ Predsednik Vučić pozvao građane na veliki skup u centru Beograda

Predsednik Srbije pozvao građane na okupljanje radi razgovora o budućnosti i napretku zemlje

Published

on

By

Predsednik Srbije pozvao građane na okupljanje radi razgovora o budućnosti i napretku zemlje

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je građane na veliki skup koji će biti održan 27. juna u centru Beograda, sa ciljem razgovora o budućnosti Srbije i njenom razvoju. Vučić je u svom obraćanju istakao da je Srbija u poslednjih deset godina ostvarila snažan napredak, zahvaljujući strpljenju i odgovornosti građana, navodeći povećanje investicija, plata, penzija, kao i izgradnju novih infrastrukturnih objekata.

“Srbija je u poslednjoj deceniji napredovala mnogo, snažno. Sve to, dragi građani, postigli smo zahvaljujući vama, vašoj trpeljivosti, vašem strpljenju, vašem odgovornom i ozbiljnom pristupu. Danas je Srbija zemlja koja raste među najbržim u Evropi, zemlja rekordnih investicija, većih plata i penzija, novih puteva, pruga, fabrika, bolnica i škola. Sve to uspeli smo ujedinjeni i zajedno”, izjavio je predsednik Vučić.

Skup će, prema njegovim rečima, biti prilika da građani razgovaraju o izazovima i planovima za budućnost zemlje. Predsednik je naglasio važnost zajedništva i pozvao sve koji vole svoju otadžbinu da prisustvuju događaju u centru Beograda.

Zvanična izjava navodi da je cilj okupljanja podsticanje dijaloga o napretku Srbije i daljim koracima u razvoju društva i ekonomije.

Pročitaj još

U Trendu