Connect with us

Ostali sportovi

Marc Márquez istakao značaj staze u Herezu pred Veliku nagradu Španije MotoGP

Devetostruki šampion sveta naglasio posebnost andaluzijske staze i atmosferu tokom jubileja od 40 godina postojanja

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Kittinun rodsupan

Devetostruki šampion sveta naglasio posebnost andaluzijske staze i atmosferu tokom jubileja od 40 godina postojanja

Marc Márquez, devetostruki svetski šampion u motociklizmu i vozač Ducati tima, uoči predstojeće Velike nagrade Španije u Herezu istakao je da ova staza ima posebno mesto u njegovoj karijeri, kao i u šampionatu MotoGP. Márquez je u intervjuu povodom obilježavanja 40 godina postojanja staze, koja nosi ime legendarnog Ángela Nieta, ocenio da je Herez najbolji trkački kompleks na svetu.

“Jerez je najbolji krug na svetu. Ovde se oseća najbolja atmosfera u šampionatu. I ne kažem to zato što je u Španiji. Jerez je prelep, ima sve što je potrebno. Nigde drugde ne doživite trke kao ovde. Čak čujemo publiku dok vozimo blizu tribina, a taj osećaj nije isti na drugim mestima. Svojim prijateljima uvek kažem: ‘Jerez je najbolji i tačka'”, istakao je Márquez.

Iako je upravo na ovoj stazi 2020. godine doživeo najtežu povredu u svojoj karijeri, Márquez naglašava da mu to nije umanjilo ljubav prema Herezu. “Pad 2020. bio je, bez sumnje, najteži trenutak moje karijere i ogromna životna lekcija. Iz toga nije proistekao ‘novi Marc’, već Marc sa drugačijom vizijom. Moje prioritete su se promenile. Ne znam da li me to čini najvećim u istoriji, to će vreme i rezultati pokazati, ali sigurno me je učinilo kompletnijim vozačem i osobom, mentalno snažnijim i sa više želje da uživam u svakom trenutku. To je bilo novo rađanje, kao Feniks, ali iz te vatre sam izašao sa ožiljcima koji me podsećaju na ono što sam prevazišao”, priznao je Márquez.

Tokom izveštaja za specijalnu knjigu povodom jubileja staze “Circuito de Jerez: 40 años cabalgando”, Márquez je pozirao sa dva konja iz Kraljevske škole jahačke umetnosti iz Hereza i otkrio da bi voleo u budućnosti da ima konja. “Voleo bih da imam konja. Da ga jašem satima. Ne znam da li bih uspeo da ih savladam kao što vozim motocikl, ali bih sigurno uživao sa njima. Neki ljudi šapuću konjima i imaju bolju vezu nego sa osobama. Oduševljavaju me, osećam njihovu snagu, rasu, lepotu, moć i stav. Nikada ne možete biti sigurni kako će reagovati, a trik je u povezivanju, mislim da je to moguće ostvariti”, rekao je Márquez. Dodao je, međutim, da za sada, zbog profesionalnih obaveza, ne može da im posveti dovoljno pažnje: “Imajući konja zahteva veliku odgovornost, a to trenutno ne mogu da pružim. Već imam psa i teško mi pada što ga ostavljam često, a konj je sasvim drugačiji.”

Kao primer naveo je Álexa Crivilléa, bivšeg šampiona, koji u penziji brine o svojim konjima. Márquez je uporedio vožnju u Herezu sa jahanjem: “Na stazi u Herezu se osećate kao konj u galopu. To je veoma sličan osećaj. Jerez je krug koji traži da idete do kraja, u punom galopu. Kada uspete da se stopite sa motociklom i osetite tu ‘fluidnost’ kroz svaki sektor, to je kao razuzdani, ali kontrolisani konj. To je jedna od staza u kojoj najviše uživam.”

Staza u Herezu ove godine slavi 40 godina postojanja, a Velika nagrada Španije tradicionalno okuplja veliki broj navijača i obeležava vrhunac sezone za mnoge vozače MotoGP šampionata.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Zašto trka za titulu u Formuli 1 može dobiti potpuno novi tok u Austriji

Pobeda Luisa Hamiltona u Barseloni najavila promene među favoritima, dok Mercedes i Ferrari spremaju nove strategije pred osmu rundu sezone na Red Bull Ringu.

Published

on

By

Pobeda Luisa Hamiltona u Barseloni najavila promene među favoritima, dok Mercedes i Ferrari spremaju nove strategije pred osmu rundu sezone na Red Bull Ringu.

Luis Hamilton je trijumfom u Barseloni poslao snažnu poruku da šampionat Formule 1 još nije odlučen ni za Mercedes, ni za Andreu Kimi Antonellija. Njegova pobeda ima duboko značenje, jer ukazuje na moguće promene snaga i nagoveštava ključnu borbu već na narednoj trci u Austriji – osmoj od ukupno 22 planirane ove sezone.

Mercedes je nakon nastupa u Španiji pod pritiskom da pronađe nova rešenja kako bi sačuvao prednost ispred glavnih rivala, posebno Ferrarija. Kvar na bolidu Kimija Antonellija dok je držao drugo mesto otvorio je pitanje pouzdanosti i doneo dodatne sumnje za vozača koji je bio dominantan od druge trke sezone u Kini. I pored pet uzastopnih pobeda, Antonelli sada ima samo 41 poen više od Hamiltona, što značajno smanjuje njegovu prednost.

Antonelli je do sada vešto nosio pritisak i prebacivao ga delimično na Džordža Rasela tokom velikog dela godine, ali situacija se menja. Prvi čovek Mercedesa Toto Volf posle poraza u Montmelu izjavio je: „Možda smo morali ranije da reagujemo“, aludirajući na potencijalne timske naredbe između svojih vozača. Iako su do sada dopuštali slobodnu borbu unutar tima zbog nedostatka konkurencije, sada bi mogli da razmotre različite strategije kako bi zaštitili bodove.

Hamilton trenutno ima 40 poena više od Šarla Leklera iz Ferrarija, ali mladi Monegašanin neće ostati po strani – Austrija mu može biti prilika za preokret. Leklerova nedavna obnova ugovora sa Ferrarijem dolazi nakon četiri teške trke, ali poznato je da njegov talenat posebno dolazi do izražaja tokom kvalifikacija.

Red Bull Ring donosi specifične izazove: staza na visini od oko 700 metara favorizuje motore sa boljom unutrašnjom sagorevanjem, a očekuje se vikend bez kiše. Komplet Pirelli guma (C3, C4 i C5) sugeriše dve planirane zamene tokom trke i moguću prednost Ferrariju ako temperature budu visoke.

Sa druge strane, Maks Ferstapen i Red Bull mogli bi da iskoriste najnovije nadogradnje i povrate deo forme. Ferstapen tradicionalno beleži dobre rezultate u Austriji uz podršku svojih navijača (‘Oranje’), a sam tim očekuje prvu pobedu ove godine upravo ovde – ako prevaziđu probleme sa turbom pri nižem nivou kiseonika.

Karlos Sainc takođe želi povratak među deset najboljih nakon izostanka prošle godine zbog kvara na bolidu Vilijamsa. Iako Williams ne donosi velike novine na FW-48 za ovu rundu, Sainc veruje da može ponoviti uspešne nastupe iz prošlosti uz pravi izbor podešavanja.

Austrijska runda Formule 1 mogla bi drastično promeniti poredak ili potvrditi dominaciju pojedinih timova – svi pogledi biće usmereni ka tome kako će Mercedes odgovoriti na izazove i hoće li Ferrari ili Red Bull iskoristiti svaku priliku za priključak u borbi za titulu.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Laslo Đere eliminisan u drugom kolu kvalifikacija za Vimbldon porazom od Majkla Dženga

Srpski teniser izgubio od Amerikanca rezultatom 7:5, 6:3 posle sat i 31 minut igre i ostao bez plasmana u finale kvalifikacija

Published

on

By

Srpski teniser izgubio od Amerikanca rezultatom 7:5, 6:3 posle sat i 31 minut igre i ostao bez plasmana u finale kvalifikacija

Laslo Đere, srpski teniser, završio je nastup u kvalifikacijama za Vimbldon nakon što je danas poražen u drugom kolu od Amerikanca Majkla Dženga. Meč, koji je trajao sat i 31 minut, završen je rezultatom 7:5, 6:3 u korist Dženga.

Đere, trenutno 213. na ATP listi, dobro je započeo oba seta, prvi stigao do brejka, ali nije uspeo da zadrži prednost. Dženg, koji zauzima 143. poziciju na svetskoj rang-listi, uspeo je da preokrene situaciju u oba seta i izbori plasman u finale kvalifikacija za grend slem turnir u Londonu.

Tokom susreta Đere je pokazao dobru igru na startu setova, ali je Amerikanac bio sigurniji u ključnim trenucima. U prvom setu Đere je poveo brejkom, ali je Dženg uzvratio i osvojio set sa 7:5. Slično se dogodilo i u drugom setu — srpski teniser ponovo dolazi do prednosti, ali Dženg pravi preokret i završava meč rezultatom 6:3.

Majkl Dženg će se u finalu kvalifikacija sastati sa sunarodnikom Koltonom Smitom. Glavni žreb Vimbldona biće održan od 29. juna do 12. jula ove godine, a titulu brani Italijan Janik Siner.

Za Lasla Đerea ovo znači kraj takmičenja na ovogodišnjim kvalifikacijama za treći grend slem sezone.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Angelina Topić osvojila drugo mesto u skoku u vis na mitingu u Zagrebu

Srpska atletičarka preskočila 1,95 metara na Memorijalu Borisa Hanžekovića i zajedno sa Australijankom Elenor Paterson podelila drugu poziciju.

Published

on

By

Srpska atletičarka preskočila 1,95 metara na Memorijalu Borisa Hanžekovića i zajedno sa Australijankom Elenor Paterson podelila drugu poziciju.

Angelina Topić, reprezentativka Srbije u atletici, zauzela je drugo mesto u disciplini skok u vis na prestižnom Memorijalu Borisa Hanžekovića održanom danas u Zagrebu. U snažnoj konkurenciji, Topić je ostvarila najbolji rezultat preskočivši visinu od 1,95 metara. Isto su postigle i australijska takmičarka Elenor Paterson, te su obe podelile drugo mesto na ovom međunarodnom mitingu.

Topić je tokom takmičenja uspešno savladala sve visine do 1,95 metara — redom 1,85, zatim 1,90 i potom 1,93 metra. Najveću visinu dana preskočila je iz prvog pokušaja, ali je na narednoj visini od 1,99 metara bila neuspešna sva tri puta i tako završila nastup kao drugoplasirana.

Australijanka Elenor Paterson imala je identičan učinak kao i Topić — preskočila je maksimalnih 1,95 metara pre nego što je zaustavljena na postavljenih 1,99. Obema atletičarkama pripalo je drugo mesto prema pravilima takmičenja.

Memorijal Borisa Hanžekovića tradicionalno okuplja najbolje svetske atletičare u Zagrebu i jedan je od značajnijih mitinga regiona. Srpska atletičarka još jednom je potvrdila visok nivo forme pred nastavak sezone i predstojeće izazove na međunarodnoj sceni.

Pročitaj još

U Trendu