Connect with us

Srbija

Građani Beograda čekaju slobodne termine za izdavanje pasoša do maja

Prema zvaničnim podacima, u pojedinim opštinama prvi slobodni termini dostupni su tek od sredine aprila

Published

on

Foto Izvor:

Prema zvaničnim podacima, u pojedinim opštinama prvi slobodni termini dostupni su tek od sredine aprila

Građani Beograda koji planiraju da izvade ili obnove pasoš preko portala e-Uprava suočavaju se sa ograničenim brojem slobodnih termina, a u nekim opštinama prvi dostupni termini su tek u maju. Situacija varira po opštinama, dok se u nekima može zakazati već u martu, u drugima su svi termini popunjeni nekoliko nedelja unapred, prema zvaničnim podacima.

Na teritoriji Beograda nalazi se devet policijskih stanica i šaltera u sistemu e-Uprave, gde građani mogu da podnesu zahtev za pasoš onlajn i obave proceduru u zakazanom terminu. Među opštinama sa najdužim čekanjem su Zemun i Novi Beograd, gde su prvi slobodni termini za izdavanje pasoša tek u maju. Na Voždovcu, Rakovici i Starom gradu, prvi termini su sredinom ili krajem aprila, dok su na Vračaru i Zvezdari dostupni od početka i sredine aprila. U Obrenovcu je situacija povoljnija, pa građani mogu zakazati već sredinom marta.

Građani koji ne mogu da pronađu slobodan termin u svojoj opštini imaju mogućnost da zakažu u bilo kojoj policijskoj stanici na teritoriji Beograda, bez obzira na prijavljeno prebivalište. Takođe, ako je pasoš potreban hitno, mogu se obratiti policijskim upravama koje nisu u sistemu e-Uprave.

“Broj slobodnih termina raste pred kraj aprila i u maju, kada građani imaju veći izbor za zakazivanje”, navodi se u zvaničnoj informaciji. Termini se zakazuju elektronski, a sistem omogućava planiranje i do šest meseci unapred. Građanima se preporučuje da redovno proveravaju dostupnost termina i koriste mogućnost zakazivanja u drugim opštinama kako bi izbegli duže čekanje.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Srbija

Toplotni talas pogodio Evropu, 40 ljudi preminulo u Francuskoj

Crveni krst izdao upozorenje, 23 zemlje pod merama opreza zbog ekstremnih temperatura

Published

on

By

Crveni krst izdao upozorenje, 23 zemlje pod merama opreza zbog ekstremnih temperatura

Evropu je zahvatio snažan toplotni talas, zbog kojeg su u poslednjih nekoliko dana zabeležene rekordne temperature i porast broja žrtava, posebno u Francuskoj gde je 40 osoba preminulo pokušavajući da se rashlade, saopšteno je iz zvaničnih izvora. U Španiji, temperature su dostigle više od 45 stepeni Celzijusa, a gotovo cela zemlja bila je pod zvaničnim upozorenjem na vrućinu u utorak.

Prema dostupnim informacijama, toplotni talas predstavlja drugi po redu rekordni talas u poslednja dva meseca, dok se nastavlja rast temperatura širom Evrope. Nacionalni temperaturni rekordi mogli bi biti premašeni čak i pre jula, tradicionalno najtoplijeg meseca u godini. Upozorenja na ekstremne vrućine izdata su u 23 evropske zemlje, od kojih su Nemačka, Francuska, Španija, Švajcarska i Luksemburg pod najvišim, crvenim nivoom upozorenja.

Crveni krst je izdao hitno upozorenje građanima, navodeći da je situacija “pitanje života i smrti” i savetovao izbegavanje boravka na otvorenom tokom najtoplijeg dela dana, kao i unos dovoljne količine tečnosti. “Neophodno je da svi prate preporuke zdravstvenih institucija i izbegavaju nepotrebne rizike tokom trajanja toplotnog talasa”, navedeno je u saopštenju.

Hrvatska je takođe podigla nivo upozorenja zbog očekivanog nastavka visokih temperatura do kraja nedelje, sa mogućnošću produženja i na prvu polovinu naredne nedelje. Zvaničnici upozoravaju da bi građani trebalo da posebno zaštite decu, starije i hronične bolesnike.

“Apelujemo na građane da ozbiljno shvate upozorenja i da se pridržavaju mera zaštite tokom ovog talasa vrućina”, izjavio je predstavnik Crvenog krsta. Situacija se i dalje prati, a nadležne službe ostaju u pripravnosti.

Pročitaj još

Srbija

Nevreme izazvalo poplave i otežan saobraćaj u Kraljevu

Nadležne službe prate stanje na terenu, saobraćaj otežan na više lokacija, nema izveštaja o povređenima

Published

on

By

Nadležne službe prate stanje na terenu, saobraćaj otežan na više lokacija, nema izveštaja o povređenima

Snažno nevreme praćeno obilnim padavinama pogodilo je danas Kraljevo, uslovivši poplave na više gradskih ulica i značajno otežalo saobraćaj, prema policijskim izvorima. Velika količina padavina dovela je do zagušenja kišne kanalizacije, što je izazvalo zadržavanje vode na saobraćajnicama i probleme u kretanju vozila.

Na pojedinim deonicama, više kamiona i putničkih vozila ostalo je zarobljeno u vodi, dok je saobraćaj u nekim delovima grada gotovo potpuno zaustavljen. Građani su na društvenim mrežama objavljivali snimke poplavljenih ulica i jakog vetra koji je dodatno otežavao situaciju.

Nadležne službe su na terenu i prate razvoj događaja, saopšteno je iz relevantnih izvora. Za sada nema informacija o eventualno povređenim osobama niti o većoj materijalnoj šteti.

“Zbog velike količine padavina u kratkom vremenskom periodu, kišna kanalizacija nije uspela da primi svu vodu, pa je došlo do plavljenja saobraćajnica i ozbiljnih problema u odvijanju saobraćaja”, naveo je jedan od građana.

Prema dostupnim informacijama, situacija se i dalje prati, a građanima se savetuje oprez prilikom kretanja kroz poplavljene delove grada.

Pročitaj još

Srbija

U Ohridu počeo dečji pravoslavni kamp sa učesnicima iz regiona

Organizatori navode da se deca iz više država regiona upoznaju sa kulturnim nasleđem kroz osmodnevni program

Published

on

By

Organizatori navode da se deca iz više država regiona upoznaju sa kulturnim nasleđem kroz osmodnevni program

U Ohridu je započeo osmodnevni dečji pravoslavni kamp koji okuplja 65 mališana sa Kosova, iz Republike Srpske, centralne Srbije i Severne Makedonije, saopštili su organizatori. Prvog dana učesnici su sa vaspitačima i organizatorima posetili crkvu Svetog Klimenta Ohridskog, dok je u večernjim satima planirana likovna radionica.

Kamp organizuje udruženje iz Skoplja sa ciljem povezivanja dece iz regiona kroz pravoslavne vrednosti i zajedničke aktivnosti. Predstavnici udruženja ističu da deca tokom boravka u Ohridu imaju priliku da se upoznaju sa kulturno-istorijskim bogatstvom grada, koji se često naziva i Balkanskim Jerusalimom.

Prema rečima vaspitača, sadržaj kampa je bogat i prilagođen uzrastu dece, što doprinosi njihovoj brzoj adaptaciji. “Deca su se već jako lepo snašla, program je izuzetno urađen i bogat aktivnostima, tako da im se aktivnosti dopadaju”, izjavila je vaspitač iz Istočnog Sarajeva.

U okviru programa, deca su posetila i crkvu Svetog Nauma i Svetog Jovana Kanea, a vaspitači naglašavaju značaj ovakvih poseta za podsticanje zajedništva i razumevanja među mladima iz različitih sredina. “U poseti smo pravoslavnim svetinjama Makedonije i to dosta znači za svu decu. Svi su skoro prvi put ovde”, navodi vaspitač iz Čačka.

Organizatori ističu da je cilj kampa povezivanje dece kroz duhovnost i zajedničku molitvu, kako bi se izgradili mostovi prijateljstva između mladih iz različitih država regiona.

Pročitaj još

U Trendu