Connect with us

Srbija

Vlada Srbije proširila garantnu šemu za kupovinu stanova za mlade za 300 miliona evra

Ministar finansija potvrdio da će ukupno 900 miliona evra biti dostupno kroz garantovanu kreditnu podršku za mlade od 20 do 35 godina

Published

on

Foto Izvor:

Ministar finansija potvrdio da će ukupno 900 miliona evra biti dostupno kroz garantovanu kreditnu podršku za mlade od 20 do 35 godina

Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o izmeni Zakona o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate kao mera podrške mladima u kupovini prve stambene nepokretnosti, saopšteno je 18. juna 2024. godine. Odlukom su sredstva za garantnu šemu povećana za dodatnih 300 miliona evra, čime ukupan iznos kredita pokrivenih državnom garancijom sada iznosi 900 miliona evra.

Prema zvaničnom saopštenju Ministarstva finansija, cilj izmene jeste nastavak efikasnog sprovođenja mera podrške mladima uzrasta od 20 do 35 godina, koji žele da kupe svoju prvu stambenu nepokretnost. U Programu mogu učestvovati svi mladi, bez obzira na radni status – zaposleni, nezaposleni, poljoprivrednici, obveznici poreza na prihode od samostalne delatnosti, kao i samostalni umetnici.

Ministar finansija Siniša Mali naveo je da je proširenje garantne šeme rezultat velike zainteresovanosti mladih za ovaj program, a dosadašnja sredstva nisu bila dovoljna da zadovolje potražnju za ovom vrstom kredita. “Ovim odlukama nastavljamo da podržavamo mlade u Srbiji da lakše dođu do svog prvog stana,” navedeno je u saopštenju Vlade Srbije.

Predlog zakona sada ide na dalju proceduru u Narodnu skupštinu, gde će biti razmotren pre konačnog usvajanja i stupanja na snagu.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Srbija

Lekari upozoravaju na povećan broj kolabiranja mladih u javnom prevozu tokom vrućina

Hitna pomoć beleži više intervencija, doktorka Biserka Obradović objašnjava rizike i savete za zaštitu zdravlja

Published

on

By

Hitna pomoć beleži više intervencija, doktorka Biserka Obradović objašnjava rizike i savete za zaštitu zdravlja

Sa porastom temperatura i početkom letnjih vrućina, u gradovima širom Srbije zabeležen je povećan broj slučajeva kolabiranja mladih osoba u javnom prevozu, potvrđeno je iz zdravstvenih ustanova. Incidenti su najčešći u Beogradu, Novom Sadu i drugim većim gradovima, a medicinske ekipe Hitne pomoći beleže više poziva nego inače.

Prema rečima doktorke Biserke Obradović, ekstremne vrućine ne ugrožavaju samo starije i hronične bolesnike, kako se ranije pretpostavljalo, već su u riziku i mlađe osobe, posebno zbog promenjenog načina života, loše ishrane i nedovoljne fizičke aktivnosti. Doktorka Obradović ističe da su nagle promene temperature izazvale povećan broj intervencija u urbanim sredinama.

“Primetili smo da sve više mlađih ljudi gubi svest u javnom prevozu tokom toplotnih talasa. Važno je da se građani pridržavaju saveta lekara kako bi izbegli ozbiljne posledice, uključujući i opasnost od infarkta”, navela je dr Obradović.

Zdravstvene službe apeluju na građane da tokom najtoplijeg dela dana izbegavaju duži boravak u zatvorenim i neprovetravanim prostorima, kao i da se hidrira organizam i nosi lagana odeća. Posebno upozoravaju na grešku rashlađivanja hladnom vodom ili klima-uređajima koji naglo spuštaju temperaturu, što može imati negativne posledice na srce.

“Najgora greška je izlaganje naglim promenama temperature. Prelazak iz pregrejanog prevoza u prostor sa jakom klimom može izazvati šok za organizam”, dodala je dr Obradović.

Zdravstvene ustanove nastavljaju da prate situaciju i apeluju na građane da prate preporuke i u slučaju tegoba odmah potraže medicinsku pomoć.

Pročitaj još

Srbija

Više od 100 novih parking mesta kod UKC Niš olakšava pristup pacijentima

Radovi na proširenju parkinga rešavaju višedecenijski problem, direktor najavljuje nastavak ulaganja

Published

on

By

Radovi na proširenju parkinga rešavaju višedecenijski problem, direktor najavljuje nastavak ulaganja

Radovi na izgradnji novog parking prostora sa više od 100 mesta u okviru Starog kliničkog centra u Nišu u toku su, saopšteno je iz Univerzitetskog kliničkog centra Niš. Ovim projektom planira se značajno unapređenje uslova za pacijente, zaposlene i posetioce koji svakodnevno dolaze u ovu zdravstvenu ustanovu.

Novi parking prostor, kako je navedeno, omogućava bezbednije i organizovanije parkiranje, kao i lakši pristup svim klinikama i odeljenjima UKC Niš. Poseban značaj ima za pacijente iz Niša i drugih gradova Srbije, kojima će biti olakšan dolazak na preglede, dijagnostiku i lečenje.

“Rešavamo probleme koje niko nije rešavao 30 godina. Naš cilj je da korak po korak uređujemo svaki segment sistema, od infrastrukture do organizacije rada, kako bismo pacijentima i zaposlenima obezbedili uslove kakve zaslužuju”, izjavio je direktor UKC Niš doc. dr Milan Lazarević.

Iz UKC Niš navode da briga o pacijentima podrazumeva i stvaranje uslova koji smanjuju stres i vreme traženja slobodnog parking mesta, čime se povećava dostupnost zdravstvene zaštite. Direktor Lazarević poručuje da se radovi na unapređenju neće zaustaviti ovim projektom, već da su planirane i nove investicije u infrastrukturu ustanove.

U UKC Niš ističu da je rešavanje višedecenijskih problema moguće uz jasnu viziju i odgovoran pristup, te da će i u budućnosti prioritet biti potrebe pacijenata i zaposlenih.

Pročitaj još

Srbija

Dve grmljavinske oluje zahvatile Beograd, jaka kiša u više delova grada

Nadležne službe apeluju na oprez, lokalno moguća pojava grada i intenzivnih padavina

Published

on

By

Nadležne službe apeluju na oprez, lokalno moguća pojava grada i intenzivnih padavina

Dva izražena grmljavinska sistema trenutno se nalaze iznad Beograda, saopšteno je iz nadležnih službi. Prva oluja nalazi se južno od centra grada i donosi snažne pljuskove na južnom obodu prestonice, sa tendencijom premeštanja ka Barajevu i Lazarevcu. Drugi, još intenzivniji sistem, zahvatio je područje Surčina i kreće se prema Obrenovcu, uz veoma jaku grmljavinu i snažne padavine.

Lokalno se očekuje i pojava grada, dok centar Beograda i širi obod centra za sada nisu ugroženi nevremenom niti obilnijim padavinama. Trenutna temperatura u prestonici iznosi 32°C, a vreme je izuzetno sparno.

Prema informacijama iz zvaničnih izvora, i u ostalim delovima Srbije zabeležen je jak razvoj oblačnosti, sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom, kao i mogućnošću grmljavinskih oluja i nepogoda. Građanima se preporučuje da prate saopštenja nadležnih službi i ponašaju se u skladu sa najavama i upozorenjima.

“Vozači bi trebalo da prilagode vožnju trenutnim uslovima na putu i obrate posebnu pažnju na bezbednost u saobraćaju”, upozoravaju iz nadležnih službi.

Stručnjaci podsećaju da su ovih dana visoke vrednosti UV indeksa zračenja, te se savetuje izbegavanje direktnog izlaganja suncu u periodu od 10 do 16 časova bez adekvatne zaštite.

Prema prognozama, od sutra se očekuje vedro i veoma toplo vreme, a temperature će do kraja sedmice dostići više od 35°C, dok su za nedelju i početak naredne sedmice najavljene vrednosti i do 38°C.

Pročitaj još

U Trendu